Kalojen määrä??

Aquagirl

70 litraisessa akvassani uiskentelee 27 neontetraa ja 8 kuparimonnista, onko akva liian täysi? Pikaisia vastauksia kiitos:)

5

174

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Vesimiez

      Pikainen vastaus: en tiedä.

    • Akva tyttö

      Moi!
      Noi kalat tarvitsisi yli 100 litraisen akvaarion ainakin mun mielestä.
      Vastaus kysymykseesi: On.

    • on ja ei....

      parvikaloja joten eivät siitä säiky...
      nyt on siis enemmän kyse vesiarvoista..
      siihen saat apua esim. erillaisilla testi liuskoilla..
      mitä enemmän kaloja =
      1. useammin veden vaihtoja.. sulla hyvä väh kerran viikossa n.15.. jopa 20litraa.
      (tällöin ei välttämättä tarvii testiliuskoja) jos harvemmin niin auttavat. ei tarvii ku 2 krt kk kattoo niin tietää pitääkö useemmin vai voiko harvemmin vaihtaa vettä.
      2. kasvit voi paremmin.. enemmän ravinteita..
      3. seuraa ruokkiessa... kaikki ruoka pitäis hävitä noin 3 min. hiukan saa mennä pohjalle.
      4. jos iso (suurempi kuin suositeltu vesimäärä) suodatin... ei mitään hätää.
      5. pohjan imurointi 1-2 krt kk. jotkut kokoajan... mutta luonnossakin kalat elää mudassa... tietysti näin pienissä vesimäärissä ei mahd. ilman super suurta suodatusta.. :)

      huolla.. ja nauti kaikista kaloistasi... ja ehkä olis hyvä olla yks levänsyöjä... pieni nuoliainen... pärjäävät yksin mutta voivat paremmin parvissa... (parvikala)

      akvaarion pito on siis veden pitoa.. jossa sivussa kaloja ;)

    • 4tankkiakotona

      Akvaariossasi on melko paljon porukkaa joten lisää ei ainakaan kannata hankkia, kuparimonnisille allas saattaa olla jopa hitusen pieni. Tetroilla on mukavan kokoinen parvi joten ne ainakin viihtyvät mukavasti!
      Edellisestä viestistä haluaisin korjata/selventää muutamaa asiaa..
      Testiliuskat harvemmin antavat luotettavia tuloksia vaan niitä halutessaan on suositeltavampaa kääntyä tippatestien puoleen. Ja tuon kokoisesta altaasta olisi hyvä vaihtaaa vettä viikottain, testituloksista huolimatta.
      Kalojen määrällä ei ole vaikutusta kasvien hyvinvointiin. Kasvit tarvitsevat valoa, hiilidioksidia ja joukon muita ravinteita, kuten rautaa, jota kalat eivät tuota.
      Pohjan imurointi, eli lappoaminen, riippuu akvaariosi pohjamateriaalista. Hieno hiekka alkaa olla suosituin pohjamateriaali sillä sitä on helpompi hoitaa. Se johtuu siitä että sitä ei tarvitse lapota samalla tavalla kuin karkeaa soraa jonka väleihin kakka ja muu kuona päätyy. Sorapohja voi olla myös haitallista monnistesi viiksille. Jos sinulla kuitenkin on sorapohja, lappoa se viikottain. Suurin osa kaloista ei elä luonnossa mudassa.
      Älä myöskään ota levänsyöjää altaaseesi, varsinkaan nuoliaista jotka ovat vilkkaita parvikaloja ja vaativat usein paljon tilaa.

      Toivottavasti osasin olla avuksi ja nautinollisia hetkiä tämän upean harrastuksen parissa :)

      • Aquagirl

        Akvaariossani on vaaleahko hiekkapohja. :) ennen oli musta sora, mutta vaihdoin sen ennen monnisten tuloa hiekkaan. Hiekka on luonnonhiekkaa, pesty hyvin ennen akvaarioon laitoja.ei ole ainakaan vielä ilmennyt mitään haittoja vaikka luonnonhiekkaa onkin, olin vain iloisesti yllättynyt miten helpompi hiekkapohja on hoitaa.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona

      Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks
      Sinkut
      152
      3416
    2. Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa

      On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t
      Maailman menoa
      51
      2401
    3. Mitäköhän vuosi

      2026 tuo tullessaan?
      Ikävä
      115
      1204
    4. Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä

      Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu
      Maailman menoa
      13
      1203
    5. Ikävä sinua..

      Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va
      Ikävä
      9
      993
    6. Väestönsiirtoa itään?

      Ano "the Russo" Turtiainen sai poliittisen turvapaikan Venäjältä. Pian lähtee varmaan Nazima Nuzima ja Kiljusen väki per
      Helsinki
      48
      947
    7. Kuumalle kaivatulle tiedoksi

      Tykkään susta!
      Ikävä
      46
      874
    8. Vuoden luetuimmat: Mikä on Pelle Miljoonan taiteilijaeläkkeen suuruus?

      Pelle Miljoonan eläkkeen suuruus kiinnosti lukijoita tänä vuonna. Artikkeli on Suomi24 Viihteen luetuimpia juttuja v. 20
      Suomalaiset julkkikset
      19
      870
    9. Nyt musta tuntuu

      Et alat päästämään kokonaan irti..
      Ikävä
      37
      726
    10. Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.

      https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt
      Maailman menoa
      198
      674
    Aihe