Kalojen määrä??

Aquagirl

70 litraisessa akvassani uiskentelee 27 neontetraa ja 8 kuparimonnista, onko akva liian täysi? Pikaisia vastauksia kiitos:)

5

208

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Vesimiez

      Pikainen vastaus: en tiedä.

    • Akva tyttö

      Moi!
      Noi kalat tarvitsisi yli 100 litraisen akvaarion ainakin mun mielestä.
      Vastaus kysymykseesi: On.

    • on ja ei....

      parvikaloja joten eivät siitä säiky...
      nyt on siis enemmän kyse vesiarvoista..
      siihen saat apua esim. erillaisilla testi liuskoilla..
      mitä enemmän kaloja =
      1. useammin veden vaihtoja.. sulla hyvä väh kerran viikossa n.15.. jopa 20litraa.
      (tällöin ei välttämättä tarvii testiliuskoja) jos harvemmin niin auttavat. ei tarvii ku 2 krt kk kattoo niin tietää pitääkö useemmin vai voiko harvemmin vaihtaa vettä.
      2. kasvit voi paremmin.. enemmän ravinteita..
      3. seuraa ruokkiessa... kaikki ruoka pitäis hävitä noin 3 min. hiukan saa mennä pohjalle.
      4. jos iso (suurempi kuin suositeltu vesimäärä) suodatin... ei mitään hätää.
      5. pohjan imurointi 1-2 krt kk. jotkut kokoajan... mutta luonnossakin kalat elää mudassa... tietysti näin pienissä vesimäärissä ei mahd. ilman super suurta suodatusta.. :)

      huolla.. ja nauti kaikista kaloistasi... ja ehkä olis hyvä olla yks levänsyöjä... pieni nuoliainen... pärjäävät yksin mutta voivat paremmin parvissa... (parvikala)

      akvaarion pito on siis veden pitoa.. jossa sivussa kaloja ;)

    • 4tankkiakotona

      Akvaariossasi on melko paljon porukkaa joten lisää ei ainakaan kannata hankkia, kuparimonnisille allas saattaa olla jopa hitusen pieni. Tetroilla on mukavan kokoinen parvi joten ne ainakin viihtyvät mukavasti!
      Edellisestä viestistä haluaisin korjata/selventää muutamaa asiaa..
      Testiliuskat harvemmin antavat luotettavia tuloksia vaan niitä halutessaan on suositeltavampaa kääntyä tippatestien puoleen. Ja tuon kokoisesta altaasta olisi hyvä vaihtaaa vettä viikottain, testituloksista huolimatta.
      Kalojen määrällä ei ole vaikutusta kasvien hyvinvointiin. Kasvit tarvitsevat valoa, hiilidioksidia ja joukon muita ravinteita, kuten rautaa, jota kalat eivät tuota.
      Pohjan imurointi, eli lappoaminen, riippuu akvaariosi pohjamateriaalista. Hieno hiekka alkaa olla suosituin pohjamateriaali sillä sitä on helpompi hoitaa. Se johtuu siitä että sitä ei tarvitse lapota samalla tavalla kuin karkeaa soraa jonka väleihin kakka ja muu kuona päätyy. Sorapohja voi olla myös haitallista monnistesi viiksille. Jos sinulla kuitenkin on sorapohja, lappoa se viikottain. Suurin osa kaloista ei elä luonnossa mudassa.
      Älä myöskään ota levänsyöjää altaaseesi, varsinkaan nuoliaista jotka ovat vilkkaita parvikaloja ja vaativat usein paljon tilaa.

      Toivottavasti osasin olla avuksi ja nautinollisia hetkiä tämän upean harrastuksen parissa :)

      • Aquagirl

        Akvaariossani on vaaleahko hiekkapohja. :) ennen oli musta sora, mutta vaihdoin sen ennen monnisten tuloa hiekkaan. Hiekka on luonnonhiekkaa, pesty hyvin ennen akvaarioon laitoja.ei ole ainakaan vielä ilmennyt mitään haittoja vaikka luonnonhiekkaa onkin, olin vain iloisesti yllättynyt miten helpompi hiekkapohja on hoitaa.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle

      Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle
      Joensuu
      17
      2404
    2. Oletko nainen alkanut kammoamaan minua

      Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom
      Ikävä
      67
      1599
    3. Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä

      Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise
      Maailman menoa
      109
      1528
    4. Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen

      Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A
      Kotimaiset julkkisjuorut
      6
      1482
    5. Toivoisitko Rakas vielä?

      Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.
      Ikävä
      68
      1326
    6. Kuka? Riehui valtuuston kokouksessa tänään ?

      Onko puolangan puolesta porukkaa. Vaikuttaa siltä. Sairasta.
      Puolanka
      44
      1326
    7. Huh, huh! Sofia Belorf ei ole itse pessyt hiuksiaan kolmeen vuoteen

      Sofia Belorf elää ökyelämää Dubaissa. Sofian arjessa kulta, raha ja luksus ovat vahvasti läsnä. Luksuselämään tottuneell
      Kotimaiset julkkisjuorut
      86
      1317
    8. Keskustelua kasteesta

      You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti
      Kaste
      400
      1194
    9. Ihan pieni näkeminen vaan

      👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥
      Ikävä
      31
      1097
    10. En haluaisi kaiken kuihtuvan pois

      ilman, että olemme voineet jutella rauhassa kasvotusten... Mutta mistä ihmeestä löydän sinut?
      Ikävä
      52
      1076
    Aihe