Veneeni wc jumittaa. Pöntön tyhjennys onnistuu kun ei käytä vettä. Kun yritän pumpata vettä lopuksi kahva jumittaa. Kuinka saan pöntön toimimaan?
Jabscohuusi
Huussi
12743
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Onkohan trolli.....
Mutta joka tapauksessa kahve menee jumiin jos pumppu ei saa vettä. Tarkista pohjahana ja pumpulle tuleva letku.
Pieni liraus ruoka öljyä pönttöön silloin tällöin estää kahvan/pumpun jumittamisen. Liraus=ruokalusikallinen tai kaksi
Mulla jumittaa myös, jos kääntövipu ei ole kunnolla oikealla.
Kääntelin ja vääntelin nappia ei tule vettä. Avasin myös pumpun ja putsailin hieman, ei tule vettä?
Luulen että nappi ei avaa veden tulopuolta ,putki on tuskin tukossa. Ehdotuksia edelleen kaipailen.
Ethän ole unohtanut avata vesiletkun läpivientihanaa tai hana ei avaudu kahvasta kääntämällä? Tarkista nyt ensin, että vessan huuhteluletkuun ylipäätään tulee vettä.
Sitten kun saat Jabsco tai Brydon Boy tms pumppu hanavessojen tavanomaisista toimintahäiriöistä tarpeeksesi, hanki Lavac! Siinä on kalvopumppu, joka ei vaadi huoltoa. Vipuja tai jumittuvia mäntiä ei ole.
Osta potta ja tilaa huoltomies korjaussarjan kanssa
Omani alkoi käyttäytyä ihan samalla tavalla sen jälkeen, kun viimeksi vaihdoin siihen tiivistesarjan. Sitä huuhtelun valintavipua joutuu toisella kädellä painamaan oikealle samalla kun aloittaa pumppauksen. Kun saa pumppukahvan liikkeelle, voi valintavivusta irrottaa.
Imuputkikin voi olla tukossa. Siellä voi olla vaikka muovipussi. Ei olisi ihan tavatonta.
Moro,
Mulla tyhjentää altaan ok, mutta kohta pulpauttaa nestettä pari desiä takasin. Luultavasti huohotinputki tukossa? vai tuleeko muuta mieleen? Kesällä nimittäin kerran tuli säiliö niin täyteen että tuli tavaraa ylivuotoputkesta.. Millähän tuon saisi siisteimmin putsattua?
"Mulla tyhjentää altaan ok, mutta kohta pulpauttaa nestettä pari desiä takasin."
Vaihda kolmiomainen jokeriventtiili.
" Kun yritän pumpata vettä lopuksi kahva jumittaa."
Tyhjennys-huuhtelu-vipu on muovia ja rikki, tai väärin koottu. Osta huoltosarja ja vaihda osat toimiviin.
Vaivaan auttoi kumiveneen pumpulla pumpattu ilma pöntön tuloputkeen. Ilmeisesti moskaa tullut ulkokautta.
Muovipusseja lilluu vedessä paljon. Ne ovat ikävästi pinnan alla juuri sopivassa syvyydessä.