Kaarinan valtuutetut jälleen veroja nostamassa. Aivan käsittämätöntä juuri veroja nostettiin ja taas pitäisi lisää saada. Hyvin huomaa, että valtuustossa on liikaa oman kunnan työntekijöitä päättämässä. Omat edut turvataan ja mitään ei osata säästää.
Kuulin että koulun rehtori voi tienata jopa 7000 € kuukaudessa tai enemmänkin, miksi aina puhutaan kunnan pienistä palkoista, nehän ovat valtavat. Ei ihme, että pitää veronmaksajilta kaikki kupata.
Kaarina-lehti voisi laittaa lehteen näkyviin ne todelliset palkat, jos uskaltaa.
Kuulin että koulun rehtori voi tienata jopa 7000 € kuukaudessa tai enemmänkin, miksi aina puhutaan kunnan pienistä palkoista, nehän ovat valtavat. Ei ihme, että pitää veronmaksajilta kaikki kupata.
Kaarina-lehti voisi laittaa lehteen näkyviin ne todelliset palkat, jos uskaltaa.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Ja lukumäärän, kuinka moni saa minkäkin suuruista palkkaa. Paljonko säästetään yhden rehtorin tai kymmenen päivähoitajan potkuissa. Montako kutakin tehtävää tekeviä kunnassa on.
"miksi aina puhutaan kunnan pienistä palkoista, nehän ovat valtavat"
Ovat kuitenkin pienempiä, kuin yksityisellä.
http://findikaattori.fi/fi/13
Käsittämätöntä valtio on palkkajohtaja ja mitähän noissa kunnan palkoissa on otettu huomioon. Palkkaerot kunnalla ovat ilmeisen suuret, on paljon suuripalkkaisia ja paljon pienipalkkaisia. Tilasto näyttää keskiarvoa.
Nykyisin kenkä heiluu ahkerasti yksityisellä sektorilla ja lähes ei lainkaan kunnilla.
Kuinka paljon kunnan palkkaa nostaa huomattavasti pidemmät lomat puolitoistakertaisella palkalla, onko tilastossa huomioitu. Entä korkeampi eläkeprosentti eläkkeelläkin.
Tulisikin tilastojen selvittää kokonaiskulut työntekijästä ja verrata niitä. Siitä sitä verotuksen tarvetta tulee.
Vastuu palkan perusteena on kyllä melko pyöreä käsite, siivoojalla saattaa olla suurempi todellinen vastuu, jos rehtori rahasalkkuineen liukastuu juuri vahatulla lattialla.
Kyllä lähes kymppitonnin palkat eivät kuulu yhteiskunnan sektoreille ja niille pitäisi jotain tehdä. Kreikasta vaan mallia, ennen kuin on liian myöhäistä.
Kreikassa maksetaan työstä jota ei tehty, taas todella asiantunteva kannanotto. Ehdotan liittymistä Kaarinan asiantuntijapuolueeseen, Kuntalaiset jota johtaa voimahahmo joka tosin ei enää tiedä missä milloinkin on vaan lähinnä soittaa suutaan.
Onneksi suurin, ylivoimaisesti suurin osa kaupunkilaisistamme on vielä järjissään
Jos on vastuussa monen sadan lapsen koulutuksesta niin?
Veroja nostavat ennenkaikkea yritystoiminnan esteenä olevat valtuutetut jotka vaihtuvin metodein esittävät asiat aina parhainpäin vaikka eivät edes tiedä asiaoista tuon taivaallista.
Rahan kierto tuo hyvinvointia, ei sen säästäminen. Näin se vain menee....