Naisella ei ole oikeutta kieltäytyä yhdynnästä.
"The woman does not have the right to refuse her husband, rather she must respond to his request every time he calls her, so long as that will not harm her or keep her from doing an obligatory duty."
http://63.175.194.25/index.php?ln=eng&ds=qa&lv=browse&QR=33597&dgn=4
Raiskaus.
19
930
Vastaukset
- Cino (Kamil Akkaya)
mutta kuka sinä olet?
Eikö ole sinulla nimi,koti...!?
Esim. Minun nimi Kamil Akkaya,- gaiah
Näinä päivinäkö anonyymipalstalla alettaisiin käyttää omaa nimeä?
En halua marttyyriksi.
Sinulle se näyttää sopivan.
- taha.islam
>Naisella ei ole oikeutta kieltäytyä yhdynnästä.
Mainittakoon myös, että miehellä ei ole oikeutta jättää naista tyydyttämättä.
Orgasmista kieltäytyminen on varmaan teillä tapana?- the_ran_ya
>Mainittakoon myös, että miehellä ei ole oikeutta jättää naista tyydyttämättä.
Meinaatko, että rakastelu on ikään kuin kilpaurheilua, jossa pyritään vain johonkin tiettyyn suoritukseen?
Vaikuttaa turhan ryppyotsaiselta ja pakkopullaiselta puurtamiselta, saanen kainosti huomauttaa... - taha.islam
the_ran_ya kirjoitti:
>Mainittakoon myös, että miehellä ei ole oikeutta jättää naista tyydyttämättä.
Meinaatko, että rakastelu on ikään kuin kilpaurheilua, jossa pyritään vain johonkin tiettyyn suoritukseen?
Vaikuttaa turhan ryppyotsaiselta ja pakkopullaiselta puurtamiselta, saanen kainosti huomauttaa...Naisella on velvollisuus tyydyttää mies ja miehellä nainen. Mitä muuta voi kumppaniltaan seksin osalta vaatia?
Mitä tapahtuu parisuhteelle, jos jompi kumpi päättää jättää yo. ohjeen noudattamatta? - the_ran_ya
taha.islam kirjoitti:
Naisella on velvollisuus tyydyttää mies ja miehellä nainen. Mitä muuta voi kumppaniltaan seksin osalta vaatia?
Mitä tapahtuu parisuhteelle, jos jompi kumpi päättää jättää yo. ohjeen noudattamatta?Turha kai yrittää selittää tätä asiaa (muslimi)miehelle...
Seksuaalinen yhteiselämä voi ja tuottaa muutakin kuin puhdasta fyysistä tyydytystä ( - serena
taha.islam kirjoitti:
Naisella on velvollisuus tyydyttää mies ja miehellä nainen. Mitä muuta voi kumppaniltaan seksin osalta vaatia?
Mitä tapahtuu parisuhteelle, jos jompi kumpi päättää jättää yo. ohjeen noudattamatta?Ehkä käydään vieraissa. Tai tulee avio-ero. Mies jättää naisen tai nainen miehen.
/serena - the_ran_ya
serena kirjoitti:
Ehkä käydään vieraissa. Tai tulee avio-ero. Mies jättää naisen tai nainen miehen.
/serenamennä juttelemaan kivoja kalliille terapeutille... tai muslimit ehkä "ask imam". Tai mies ottaa toisen vaimon.
- serena
the_ran_ya kirjoitti:
mennä juttelemaan kivoja kalliille terapeutille... tai muslimit ehkä "ask imam". Tai mies ottaa toisen vaimon.
entäs silloin jos nainen ei saa seksiä mieheltään? Länsimainen nainen ehkä alkaa käydä vieraissa tai ottaa avioeron ja hankkii uuden miehen.
Muslimivaimon, hänen täytyy siis olla ilman miestä? ;)) Vai miten on? Muslimivaimollahan ei ole oikeutta ottaa itselleen toista miestä, kuten miehellään on oikeus ottaa toinen vaimo, niissä muslimi valtioissa.
/serena - the_ran_ya
serena kirjoitti:
entäs silloin jos nainen ei saa seksiä mieheltään? Länsimainen nainen ehkä alkaa käydä vieraissa tai ottaa avioeron ja hankkii uuden miehen.
Muslimivaimon, hänen täytyy siis olla ilman miestä? ;)) Vai miten on? Muslimivaimollahan ei ole oikeutta ottaa itselleen toista miestä, kuten miehellään on oikeus ottaa toinen vaimo, niissä muslimi valtioissa.
/serena... että myös musliminaisella olisi oikeus avioeroon jopa pelkästään sillä perusteella, ettei mies kykene tyydyttämään seksuaalisesti.
Käytännössä... niin, olisipa todella mielenkiintoista kuulla yhdestäkin varmasta tapauksesta, jossa nainen on saanut eron ko. syystä.
Henkilökohtaisesti vierastan kovin ajatusmallia, että toista ihmistä pidettäisiin jonkinlaisena seksinautintoautomaattina. Ei nainenkaan saa 'pakottaa' (eikä oikeastaan edes voi) miestä sukupuoliyhteyteen. - serena
the_ran_ya kirjoitti:
... että myös musliminaisella olisi oikeus avioeroon jopa pelkästään sillä perusteella, ettei mies kykene tyydyttämään seksuaalisesti.
Käytännössä... niin, olisipa todella mielenkiintoista kuulla yhdestäkin varmasta tapauksesta, jossa nainen on saanut eron ko. syystä.
Henkilökohtaisesti vierastan kovin ajatusmallia, että toista ihmistä pidettäisiin jonkinlaisena seksinautintoautomaattina. Ei nainenkaan saa 'pakottaa' (eikä oikeastaan edes voi) miestä sukupuoliyhteyteen.tunne yhtään tapausta että musliminainen olisi jättänyt miehensä seksin puutteen takia.
Tunnen vain tapauksia kun musliminaiset on lähteneet ja jättäneet miehensä väkivaltaisuuden takia.
Kyllä se niin on että seksiä ei pitäisi pakottamalla vaatia itselleen. Ei edes uskonnon nojalla. Seksiä annetaan rakkaudesta ja himosta.
Pakottaminen ei ole rakkautta. Pakottamalla jonkun alistumaan seksi kumppanikseen, sellainen ei tiedä molemmin puolisesta respektistä mitään.
/serena serena kirjoitti:
tunne yhtään tapausta että musliminainen olisi jättänyt miehensä seksin puutteen takia.
Tunnen vain tapauksia kun musliminaiset on lähteneet ja jättäneet miehensä väkivaltaisuuden takia.
Kyllä se niin on että seksiä ei pitäisi pakottamalla vaatia itselleen. Ei edes uskonnon nojalla. Seksiä annetaan rakkaudesta ja himosta.
Pakottaminen ei ole rakkautta. Pakottamalla jonkun alistumaan seksi kumppanikseen, sellainen ei tiedä molemmin puolisesta respektistä mitään.
/serenatapauksen, jossa mies haki avioeroa vaimostaan sillä perusteella, että vaimo ei ollut suostunut yhdyntään 20:een vuoteen. Vaimo myönsi asian oikeudessa. Avioero tuli niin että napsahti, muistaakseni astui voimaan heti kun päätös oli saatu kirjattua.
Siteeratakseni keksimääni hienoa aforismia:
"Miks' suotta liittoon ryhtyä,
jos ei aio yhtyä?"- the_ran_ya
Aabra-ham kirjoitti:
tapauksen, jossa mies haki avioeroa vaimostaan sillä perusteella, että vaimo ei ollut suostunut yhdyntään 20:een vuoteen. Vaimo myönsi asian oikeudessa. Avioero tuli niin että napsahti, muistaakseni astui voimaan heti kun päätös oli saatu kirjattua.
Siteeratakseni keksimääni hienoa aforismia:
"Miks' suotta liittoon ryhtyä,
jos ei aio yhtyä?"Nykyään ei tarvitse ilmoittaa mitään syytä, kun eron
saa puolessa vuodessa. Jossain päin maailmaa tuomari kirjoittaa eropaprut siltä istumalta, ilmeisesti käypää rahallista korvausta vastaan.
----
Kalifornian kuvernöörin/ex-Terminaattorin demokraattinen vaimo oli kuulemma mennyt kahden viikon seksilakkoon miehensä Bush-sympatioiden johdosta. the_ran_ya kirjoitti:
Nykyään ei tarvitse ilmoittaa mitään syytä, kun eron
saa puolessa vuodessa. Jossain päin maailmaa tuomari kirjoittaa eropaprut siltä istumalta, ilmeisesti käypää rahallista korvausta vastaan.
----
Kalifornian kuvernöörin/ex-Terminaattorin demokraattinen vaimo oli kuulemma mennyt kahden viikon seksilakkoon miehensä Bush-sympatioiden johdosta.tapahtui, vanha laki oli vielä voimassa. Aikaa siitä on kulunut jo paljon. Sopuerossakin odotusaika saattoi olla tuolloin peräti kaksi vuotta (ainakin vuosi). Ilmeisesti hitaankin hämäläisen mitta täyttyi odottaessa 20 vuotta paratiisin portin aukeamista, joten ei halunnut enää odottaa yhtään.
- S.P.
...miehellä ei siteeraamasi kohdan mukaan ole oikeutta vahingoittaa naista seksiä harrastettaessa. Eikö sitä paitsi ole myös niin, että miehen tulee suostua seksiin, kun nainen haluaa?
- aahoohoo
Moi Jake.
- serena
Jos ei aina seksi huvita, on sekä naisella että miehellä oikeus kieltäytyä joskus seksistä. Ja oletan että useimmat aviopuolisot tai avoliittolaiset hyväksyvät että näin tehdään joskus, mitään sen suurempia riitelyitä.
Ei kai niitä haluja aina voi olla?
Pitää respekteerata toisiaan.
/serena- Entäs
Jos naisella on kuukautiset ja mies haluaa ja nainen ei?
- Karim
...kuten näettä, kyseisissä haditheissa (jos ovat edes luotettavia/oikeita) jotka sanovat enkelien kiroavan / Allahin olevan vihainen seksistä kieltäytyvälle vaimolle, EI määrätä profeetan toimesta mitään rangaistusta vaimolle niissä haditheissa (Shaykh al-Islam Ibn Taymiyah ei ollut profeetta, eikä profeetalta ole avauksessasi oleva kohtakaan, siis vain nainen itse vastaa Allahille synneistään jos suututtaa Allahin, kuten kaikki me muutenkin vastaamme teoistamme vain itse Allahille, ei muille) eikä Koraanissa, nimittäin 4:34 kohdan "väärinkäytökset" tuskin tarkoittavat seksistä kieltäytymistä koska yksi määrätty tapa rankaista naista siinä on juuri seksistä kieltäytyminen, missä ei ole järkeä/tehoa jos tarkoituksena on saada hänet harrastamaan seksiä!
Onhan järkevää että jos aviokumppani (vaimo) suututtaa kumppaninsa (miehen) kieltäytymällä aviollisista velvollisuuksista (yksi syy olla naimisissa), niin kyseisten hadithien takia miehen lisäksi myös naista vituttaa yhtä paljon, koska hän tietää enkelien/Allahin olevan tyytymättömiä, mikä psykologiselta vaikutukseltaan voi parantaa muslimin seksi-haluja kun hän muutenkin haluaa toimia Islamin mukaan. Islamin mukaan kun seksin huonous/puuttuminen on täysin hyväksyttävä syy avioeroon sekä miehelle että naiselle. Pitäähän avioliitossa olla seksiä, vielä sen myöhempinäkin vuosina, jolloin väistämättä tullaan siihen etteivät halut aina kohtaa ja toisen pitäisi siis välillä tehdä "palvelus" toiselle jottei avioliitto täysin kylmene ja "pään särkemisestä" tule liian yleistä.
Väärin toimimisesta (mm. pettämisestä jolla ei 4 silminnäkijää?) Koraanissa rangaistukseksi määrättävästä lyönnistä vielä sen verran, että se on määrätty KEVYEKSI lyönniksi/läpsäisyksi (kuten sormien päillä) ja profeetta kielsi tähän Koraanin kohtaan liittyvässä hadithissaan ikinä missään tilanteessa lyömästä naista päähän/kasvoihin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 915876
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h804762Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv933001Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p262770Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska252036Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1191486Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3351047Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?851018Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚125940- 48744