Kysely: eroatko kirkosta häiden jälkeen?

Tunnustaa

Ovat tutkineet keskikesän kirkostaeroajia ja tilastot kuulemma kertovat, että tyypillisin eroaja keskikesällä on nuori nainen. Arvailevat tämän johtuvan siitä, että he ovat pidätelleet eroaan häihin asti. Sen jälkeen erotaan kirkosta.

http://www.eroakirkosta.fi/media/none/tiedote_05_2014.html?year=2014

Kysyisinkin nyt teiltä, että minkälaisia kokemuksia,, aikomuksia tiellä on suhteesta kirkkoon häiden jälkeen?

3

275

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hei.
      Tosiaan tuolla linkissä arvaillaan eron syytä; että alle 25v naiset erovat seurakunnasta vihkimisen jälkeen. Mutta oma kokemukseni vihkimisiin liittyen on se, että nykyään naimisiin mennessä useimmiten molemmat puolisot, siis myös nainen, ovat reilusti yli 25 vuotiaita. Silloin tämä arvelu eron syistä ei toimin. Tänä kesänä syksynä olen vihkinyt monta avioparia, joukossa oli vain yksi pariskunta, jossa nainen oli vielä alle 25v. Ja jos pariskunnalla on lapsi, joka kastetaan, niin kyllä se äiti on joka seurakuntaan kuuluu, jos vain toinen kuuluu.

      Syysiloa,
      Pirkko-pappi

    • 3+7

      Ja sitä paitsi, jos ei halua maksaa kirkollisveroa, mutta haluaa kirkkohäät, niin tarvitsee erota vasta 30.12.

    • muitaov

      "tyypillisin eroaja keskikesällä on nuori nainen. Arvailevat tämän johtuvan siitä, että he ovat pidätelleet eroaan häihin asti."

      Taitavat arvailla väärin. Naiset useimmiten ovat nykyään vihittäessä kolmenkympin tienoilla, joten alle 25-vuotiaat eroajat ovat muita kuin juuri avioliittoon vihittyjä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko sulla

      suoja työ paikka? 🤔🤷‍♂️
      Ikävä
      30
      3878
    2. Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle

      Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle
      Joensuu
      13
      1859
    3. Oletko nainen alkanut kammoamaan minua

      Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom
      Ikävä
      63
      1314
    4. Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä

      Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise
      Maailman menoa
      95
      1256
    5. Toivoisitko Rakas vielä?

      Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.
      Ikävä
      67
      1115
    6. Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen

      Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A
      Kotimaiset julkkisjuorut
      5
      981
    7. Koska tajusit silloin aikanaan

      että olin ihastunut sinuun? 🤭😍 Taisin olla aika läpinäkyvä 🫣❤️
      Ikävä
      47
      901
    8. Keskustelua kasteesta

      You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti
      Kaste
      356
      868
    9. Ihan pieni näkeminen vaan

      👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥
      Ikävä
      26
      851
    10. En haluaisi kaiken kuihtuvan pois

      ilman, että olemme voineet jutella rauhassa kasvotusten... Mutta mistä ihmeestä löydän sinut?
      Ikävä
      39
      841
    Aihe