Suurituloiset ajavat muulla kuin Skodalla

Saksassa perus diplomi-insinööri on keskipalkkainen rivityöläinen keskikokoisessa insinööritoimistossa. Suurituloisia ovat yritysjuridiikan parissa toimivat lakimiehet, johtoportaassa toimivat tekniset erikoisasiantuntijat sekä kasvavana alana rahoitusalan/vakuutusalan suurituloisten joukko Saksan rahoituskeskuksissa, esim. Frankfurt, Stuttgart, München, Hampuri.

Tämä joukko ei aja Skodalla, vaan kotimaisilla huippuluokan tuotteilla esimerkiksi Mercedeksillä, Bemareilla ja Porscheilla. Saksassahan annetaan muutenkin (luonnollisestikin) enemmän painoarvoa autoille, auton valinnalle ja autoilulle kuin Suomessa. Ei se Skoda paras ole, vaan edullinen.

Tämä huomioksenne Ääriskodistit, fanaattisuuttenne menee välillä pahasti äärimmäisyyksiin ja silti väitätte olevanne rationaalisia ja normaaleja kansalaisia.
1887
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 18

Vanhimmat

En kyllä lottovoiton jälkeen ajattelisi, että "Noniin lähdetääs skodakauppaan!". Ennemminkin "Lähdetääs mersukauppaan!".

Äänestä

Aloittajahan on melkoinen nero ja yhteiskuntatiedon auktoriteetti ihan kansainvälisellä tasolla!
Ei sitä sun -92 pikku Bemua voi kuitenkaan verrata saksalaisten varakkaiden autoihin.

Äänestä

Sinähän varsinainen ajatusten Tonava olet. Tuntuu Skodan ylivoima harmittavan. Linkkiäkään et laittanut.

Jokainen koulutustaan vastaavassa työssä oleva diplomi-insinööri voi ostaa halutessa Mersun, Porschen tai Bemarin rutkuttimen ihan Suomessakin. Vaan ei nuo merkit viisaria väräytä.

Eipä ole näkynyt mitään ääriskodisteja näillä palstoilla.

Äänestä
  • kyllä niitä ääriskodisteja näkyy, yhtä hulluja kuin erään Lähi-idän järjestön porukka. Skodan palvonta vedetty äärimmilleen, heikoimmat sortuvat ja jäävät jalkoihin jo tuossa skodakultissa ja mielisairaalat alkavat täyttyä.

    Äänestä

  • Ei DI:n palkat niin ihmeellisiä ole, jopa kokeneelle tarjotaan 2000 palkkaa Oulussa.
    Osta siinä sitten "laatuauto".

    Äänestä

Ei Skodaa ainoastaan autona käyttävä ole fanaattinen. Itselläkin se on kahdeksas automerkki ja seuraava on varmaan yhdeksäs, tämä siis ihan todennäköisyyksien mukaan. Ääriainekset ovat molemmilla puolilla provoja.

Äänestä

Skoda on autotietämykseltään vajavaisille suunnattu ns. varma ostos. Ei Skodalla ole mitään tekemistä laadukkaan autoilun kanssa.
Ja se varmuus tulee siitä että varmasti harmittaa kun tai jos tajuaa mihin tuli rahat laitettua.

Äänestä
  • Oletko kokeillut? Skodaa tai yleensä uutta autoa?

    Äänestä

Skodisti on ihmiseläimenä harvinaisen yksinkertainen ja rutinoituva laumasielu:

1. Käy töissä ma-pe klo 8-16 (ei mahdollisuutta etätöihin)
2. Pukeutuu töihin mennessään siihen tylsään vaaleansiniseen tai valkoiseen kauluspaitaan ja Dressmann-farkkuihin
3. Vapaa-ajan "huvina" löytyy esimerkiksi: salibandyä, lätkäfaijahuumaa, yksinkertaisten Hollywood-leffojen tuijottelua, pitsaa ja olutta viikonloppuisin. Saattaapa olla joskus joku dekkarikin käynyt Skodistin käpälässä, ehkä Reijo Mäen Vares-tuotantoa.
4. Ulkomaanmatka kerran tai enintään kahdesti vuodessa lämpimään. Vaihtoehtoina Turkki, Kreikka ehkäpä jopa Aasia. Skodistit kokoontuvat siis siellä, minne muutkin yksinkertaiset tallaajat menevät.

Äänestä
  • Miten "Kulttuuritutkija" elää? Ei taida olla kuitenkaan kulttuurintutkija kyseessä?

    Töissä käyvät ovat tylsiä ja heillä on usein jopa paljon menetettävää. Todellinen vapaus edellyttää, ettei ole mitään hävittävää. Ei ihmissuhteita, perhettä, asuntoa, työtä tai Skodaa...

    Äänestä

  • 1. Liukuva työaika. Mahdollisuus myös etätöihin.
    2. Dressman-farkut on tehty lumpuista. Itse en vedä jalkaan alle 100 euron farkkuja.
    3. Ei ne kaikki Hollywood-leffat ole yksinkertaisia. Salibandykin ihan hyvä peli, jos vaan kunto kestää. Pitsaa ja olutta viikonloppuisin, no mikäs siinä. Vares-dekkaritkin ihan hyviä, vaikka muidenkin kirjailijoiden teoksia on tullut luettua.
    4. Ulkomaanmatkailu ei kiinnosta. Passikin vanhentunut vuosia sitten. Mieluummin vietän aikaa omalla kesämökilläni.

    Äänestä

Suomessa valtaosan veroista maksaa n. 500.000 ihmistä. Siis kymmenesosa kansasta. Turha tulla tänne valittamaan, jos ei kuulu tuohon kymmenesosaan.

Äänestä

Baader-Meinhof-Wagen

Äänestä
  • Siehän sälli oot.

    Äänestä

Kulttuuritutkija on massaihmisistä ihan oikeassa. Ovat tylsiä, "normeihin" kyllästettyjä kansalaisia.

Oma autoni on Jaguar S-type vm. 2001 ja värinä legendaarinen "BRG" eli british racing green.

Lempiteokseni on James Joycen "Odysseus" jonka olen lukenut sekä suomeksi, että englanniksi. Todellinen klassikko, mutta vaatii keskittymistä. Kerran luin Vareksesta parikymmentä sivua ja meinasin oksentaa. Aivan hirveää luettavaa. Sopii varmasti ilman omia ajatuksia eläville massaihmisille "viihteksi".

Tällä hetkellä toimin vapaana toimittajana ja kirjoitan juttuja muutamiin eri lehtiin sekä tietenkin nettijakeluun. Vapauden tunne viehättää, päätän itse milloin ja miten työskentelen.

Äänestä
  • Wauh, mikä luomakunnan aisankannattaja?!
    Toimittajathan ne Suoleen kirjoittavat ja vieläpä noin sivistyneitä "Odysseus" stooreja.

    Äänestä

  • Onnittelut, itse en uskaltaisi tuolaaista jaggea ostaa kuin facelift mallina, niin paljon kuullut noiden alkupään autojen omistajilta ongelmista.

    Äänestä

Isot meset bmw ja audit eivät omaa läheskään niin suuria kaarrenopeuksia kuin jokin pikku seat gti. Ihan naurettavaa, että joku 40te:n arvoinen seat pesee hirvenväistökokeessa ja kaarrenopeudessa kymmenenkertaa kalliimmat ökyautot.

Mahtaa kokoomuslaisilla mennä jauhot suuhun kun tavallinen auto onkin parempi ajaa mutkissa!!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Baden-Wurttemberg kirjoitti:

Saksassa perus diplomi-insinööri on keskipalkkainen rivityöläinen keskikokoisessa insinööritoimistossa. Suurituloisia ovat yritysjuridiikan parissa toimivat lakimiehet, johtoportaassa toimivat tekniset erikoisasiantuntijat sekä kasvavana alana rahoitusalan/vakuutusalan suurituloisten joukko Saksan rahoituskeskuksissa, esim. Frankfurt, Stuttgart, München, Hampuri.

Tämä joukko ei aja Skodalla, vaan kotimaisilla huippuluokan tuotteilla esimerkiksi Mercedeksillä, Bemareilla ja Porscheilla. Saksassahan annetaan muutenkin (luonnollisestikin) enemmän painoarvoa autoille, auton valinnalle ja autoilulle kuin Suomessa. Ei se Skoda paras ole, vaan edullinen.

Tämä huomioksenne Ääriskodistit, fanaattisuuttenne menee välillä pahasti äärimmäisyyksiin ja silti väitätte olevanne rationaalisia ja normaaleja kansalaisia.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu