Mitä mahtaa käytännössä tarkoittaa onko esim. Canon EOS 300D digitaalikamera europpalainen vai rebel ts. onko sama tuote erillainen eripuolilla maapalloa - jos on - mitkä ovat keskeisimmät erot?
Yli maanrajojen.........
Empivä
2353
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Ei kai se ole eurooppalainen(?), vaan japsi. Monilla kameramalleilla on eri nimi eri markkina-alueilla, mutta ero on käsittääkseni aina pelkästään pelkässä nimessä.
Itse ostin USA:sta G5:sen ja valikkokielistä löytyy myös suomi. Nimihän tuolla tosin on jenkeissäkin sama. Ainut ero on laturin ja seinän välisessä piuhassa, mutta tarvittava piuha löytyi Suomesta tavaratalosta ja maksoi abt. 3 euroa.
Hyllyssä on myös kaksi Minoltan AF-järkkäriä, toinen "suomalainen" Dynax ja toinen "USAlainen" Maxxum. Täsmälleen samoja kameroita nimierosta huolimatta.
Eroja on, ohjeen kieli, paketin kieli, Canon EOS 300D tilalla lukee Canon Rebel, laturissa erillainen pistoke, johdoksi käy vanhan radion johto.
Sensijaan Japanin versio on lisäksi musta sekä sisältää USM objektiivin