Mieltä vaivaa yksi asia, niin käännynpäs teidän puoleen.
Meille on tulossa meidän ensimmäinen kissa ensi viikolla. Kollipentu on maatiainen ja tällä hetkellä 11vkoa. Poika on erittäin leikkisä, energinen ja tykkää ihmisistä. Kuulin kasvattajaperheeltä kuitenkin, että poika on melko huono syömään ja tykkää suurinpiirtein vaan kermaviilistä. Toisinaan metsästelee talosta kärpäsiä ja popsii niitä. Pentu on sisäkissa eikä siis tottunut ulkoilemaan.
Pitäisikö olla huolissaan? Pentu on kuitenkin niin energinen ja iloinen, että ei vaikuta millään lailla sairaalta tms. Onko hyvä jatkaa ruokintaa kermaviilillä vai antaa sitä vain vähän ja jatkuvasti tyrkyttää vaan erilaisia kuiva/märkä/raakaruokia?
Ensimmäinen kisu tulossa ja mielen päällä paljon kaikkea :)
Kissanpentu huono syömään
8
172
Vastaukset
- 0ppii se
Eiköhän se opi syömään kun vain annat sille nyt heti kunnon sapuskaa. Älä anna sitä kermaviiliä aluksi kuin pikkuisen vaikka muuhun ruokaan mausteena. Ei kai se nyt viilillä voi elää hyvän tähden.
- 112
Haloo kissa on lihansyöjä. Pelkällä kermaviilillä se kuolee kohta puutostiloihin. Osta LAADUKASTA märkäruokaa, ei siis mitään marketin pöperöitä, ja broilerin jauhelihaa.
- P. Orsas
ei mitään jauhelihoja vaan broilerin koipia ja siipiä kokonaisena, myös porssaan kyljykset on ok.
- luomukattii
Pienelle pennulle jauhelihaa tai suikalelihaa, tietysti ilman mausteita, ja kissojen omia ruokia. Sitä kermaviiliä voisi sipaista tippasen mausteeksi muun ruuan päälle ja tarjota vaikka viis kertaa päivääs ruokalusikallisen kerrallaan ja jos jää syömättä, niin jääkaappiin, ettei pahennu. Kuivaruokaa saattaisi oppia syömään, kun heittää yhden nappulan kerrallaan lattialle ja kissa saa pyydystää sen.
- kisu1231
Kuulostaa hyvältä! Oletan, että jauheliha raakana? Onko väliä, onko liha sika-nautaa, nautaa, broileria? Entä mielummin vähärasvaista vai rasvaisempaa? Ja osaatko sanoa, mikä olisi hyvä määrä pennulle per päivä? Kiitos avusta :)
- 184
kisu1231 kirjoitti:
Kuulostaa hyvältä! Oletan, että jauheliha raakana? Onko väliä, onko liha sika-nautaa, nautaa, broileria? Entä mielummin vähärasvaista vai rasvaisempaa? Ja osaatko sanoa, mikä olisi hyvä määrä pennulle per päivä? Kiitos avusta :)
Mielellään broileria tai kalkkunaa koska ovat luonnollisempaa ruokaa. Sika ja nauta ovat liian rasvaisia kissalle, sisäelimet kuormittuu. Ja raakana voi ihan huoletta antaa. Pidä myös huoli että pentu saa tarvittavat vitamiinit. Jos pentu syö puolet lihaa tai enemmän niin ostaisin multivitamiinia.
- suvikattiii
alottaisin ihan rasvaisella sikanaudalla, Ehkä raksutkin alkavat maistua ja jokin pussiruoka, jotain makupaloja, ihan pikku murusia monta kertaa päivässä. Myöhemmin voi kokeilla muita laatuja ja vähän isommalle tarjota murusen makkaraakin, siis mitä sattuu itse syömään.
Tärkeintä nyt olisi saada se kisu syömään muutakin kuin kermaviiliä, vaikka yksi ruokalaji kerrallaan. ja muista kissanruoho! Nyt asia vielä järjestyy kun pistää turpeen pesuvatiin, siis jos ei ole tarhaa ja kissa on pelkkä sisäkissa - nappunamis
Ehkä emo vielä tissittää, vaikka ei tarvitsisi.
Panet tarjolle pienet määrät hyvää kosteaa muonaa, ehkä kermaviiliin sekoitettua nappulaa ja nappulaa kuivana. Kyllä se siperia opettaa. En usko kissan itseään nälkään näännyttävän.
Kunhan ette rupea sitä passaamaan tuon kermaviilin kanssa, pikkuhiljaa jätätte sen pois, niin että saa aina välillä vaan.
Muistatte vaihtaa veden ja kosteat ruuat ainakin aamuin illoin tuoreeseen, vaikka ei olisi syöty. Kissa syö yöllä yleensä enemmän. Ruoka pitää olla tarjolla koko ajan, syö yleensä pieniä määriä kerralla.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille
Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.2782593Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."772443SDP pelastaa uppoavan Suomen
2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis512182Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti
Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj671844- 1201618
Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee
Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis591544- 1341396
En kerro nimeäsi nainen
Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin731288Auta mua mies
Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.871099Olet kiva ihminen
En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli761089