Ostin hiljattain S-typen. Nyt on sitten bongailtu kaikki kaupungin muut S-typet. Yksi pikku juttu kiinostaa: omassa autossani keulakuvan kissa hyppää, kun taas suurimmassa osassa näkemiäni vastaavia ei ole varsinaista keulakuvaa vaan pyöreä Jaguarin logolätyskä konepellissä.
Missä juju? Onko kyseessä eri malli tai varustelutaso vai mitä ihmettä?
Keulakuva
8
1770
Vastaukset
- kallis
se on lisävaruste ...muistaakseni maksoi joskus muistaakseni n.10 000 mummon markkaa... ehkä siks se puuttuu monesta :)
- HEE
Keulakissa on lisävaruste nyky Jaguaareissa.
Tarkempaa selvitystä löytyy mm. täältä:
http://koti.phnet.fi/~fiboy/Jaguarmallit.htm
Sivun lopussa on keulakuvista juttua. - Uusi
HEE kirjoitti:
Keulakissa on lisävaruste nyky Jaguaareissa.
Tarkempaa selvitystä löytyy mm. täältä:
http://koti.phnet.fi/~fiboy/Jaguarmallit.htm
Sivun lopussa on keulakuvista juttua.Noita keulakuvia kaupitellaan x-typeenkin. Olisiko sellainen pahakin tyylirikko :)?
- HEE
Uusi kirjoitti:
Noita keulakuvia kaupitellaan x-typeenkin. Olisiko sellainen pahakin tyylirikko :)?
vai tyylirikko...
No mulla se on Daimlerin keulalla (edellisen omistajan toimiesta), joten ei se tästä ainakaan pahemmaksi mene... ;)
- xjr-98
Keulakissan saa ainakin Mazda-Jaguar liikkeestä Tampereelta joten arvelisin sen olevan saatavilla myös muissa merkkiliikkeissä.
Hinta oli muistaakseni noin 500 eur asennettuna.
Sen saa ihan hyvin jälkikäteenkin jos haluaa.
Itse en sitä ostanut x-typeen enkä xjr:ään koska pelkäsin sen provosoivan jotain idiootteja vääntelemään sen irti kadulla. Vähän kuten mersun merkkejäkin irroitellaan, mutta jagen kissa on hieman harvinaisempi ja siksi "arvokkaampi" saalis...
Joka tapauksessa se kissa sopii hienosti kaikkiin malleihin.
Tampereella myynnissä olevat ovat muuten Ardenin valmistamia.- kissat
Espoon Jaguarilta on ainakin aiemmin saanut alkuperäistä, Jaguarin omaa kissaa -- omaan autoon se tuli sieltä suoraan asennettuna ennen luovutusta.
Konepellistä löytyy valmiit paikat rei'ille Jaguarin omaa kissaa varten. Itse kissaa ei Euroopassa ole tarjolla eli jalankulkijoiden turvallisuuden takia käytössä se on pyöreä lätkä.
Ardenin kissa on hiukan erilainen, jalusta on pyöreä kun taas Jaguarin omassa kissassa jalusta on virtaviivainen auton pituussuunnassa. Edellisessä S-typessä oli Ardenin kissa ja siihen nähden Jaguarin oma kissa on kyllä kauniimpi.
- renkaanvaihtaja
Ostin noin kuukausi sitten 2001 tyyppisen S-typen ja ihmettelin samaa asiaa. Kun ensimmäisen kerran vierailin illalla paikkakuntani kirjastossa lainausasioisssa, irrotti joku "keräilijä" luvatta kissan keulalta. Jouduin hankkimaan uuden ja hinta oli 450 €. Hinnan kuultuaan vaimo kysyi onko kissa hopeaa? Eli näyttää siltä, että kissa provosoi joitakin ja siitä aiheutuu sitten omistajalle harmia.
- xjr-98
Tässä juuri syy siihen miksi en itse kissoja laita nokalle, vaikka ne siihen kyllä kuuluisi :(
Jos markkinoilla olisi malli joka antaisi 10 000 volttia persiiseen keulakisun hypistelijälle niin sitten voisin harkita :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta
Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark2898244Duunarit hylkäsivät vasemmistoliiton, siitä tuli feministinaisten puolue
Pääluottamusmies Jari Myllykoski liittyi vasemmistoliittoon, koska se oli duunarien puolue. Sitä samaa puoluetta ei enää1944457Olen väsynyt tähän
En osaa lopettaa ja koen huonoa omaatuntoa tästä. Kaikki on muutenkin turhaa ja tekemisesi sattuvat. Tunteita on vain hy302727Oppiiko vasemmistolaiset valehtelun jo kotonaan?
Sillä vasemmistolaiset/äärivasemmistolaiset valehtelee ja keksii asioita omasta päästään todella paljon. Esim. joku vas1902563Seuraava hallituspohja - Kokoomus, kepu, persut + KD
Kokoomus saa ainakin 20% kannatuksen ensi vaaleissa, keskusta sanoisin noin 15%, persut todennäköisesti enemmän, ehkä 171052153- 511696
- 581648
Maailman laiskin eläin: persu
Persu ei ole eläessään laittanut rikkaa ristiin itsensä elättämiseen. Luonnossa tuollainen ei olisi mahdollista, mutta s191541Minneapolisin tapauksesta hyvä video
Runoilijan auto oli poikittain tiellä ja kun poliisit lähestyivät sitä, runotyttö painoi reippaadti kaasua. Auto syöksäh3431303- 1681288