Keulakuva

hyppy-heikki

Ostin hiljattain S-typen. Nyt on sitten bongailtu kaikki kaupungin muut S-typet. Yksi pikku juttu kiinostaa: omassa autossani keulakuvan kissa hyppää, kun taas suurimmassa osassa näkemiäni vastaavia ei ole varsinaista keulakuvaa vaan pyöreä Jaguarin logolätyskä konepellissä.
Missä juju? Onko kyseessä eri malli tai varustelutaso vai mitä ihmettä?

8

1771

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kallis

      se on lisävaruste ...muistaakseni maksoi joskus muistaakseni n.10 000 mummon markkaa... ehkä siks se puuttuu monesta :)

      • HEE

      • Uusi
        HEE kirjoitti:

        Keulakissa on lisävaruste nyky Jaguaareissa.

        Tarkempaa selvitystä löytyy mm. täältä:
        http://koti.phnet.fi/~fiboy/Jaguarmallit.htm

        Sivun lopussa on keulakuvista juttua.

        Noita keulakuvia kaupitellaan x-typeenkin. Olisiko sellainen pahakin tyylirikko :)?


      • HEE
        Uusi kirjoitti:

        Noita keulakuvia kaupitellaan x-typeenkin. Olisiko sellainen pahakin tyylirikko :)?

        vai tyylirikko...
        No mulla se on Daimlerin keulalla (edellisen omistajan toimiesta), joten ei se tästä ainakaan pahemmaksi mene... ;)


    • xjr-98

      Keulakissan saa ainakin Mazda-Jaguar liikkeestä Tampereelta joten arvelisin sen olevan saatavilla myös muissa merkkiliikkeissä.

      Hinta oli muistaakseni noin 500 eur asennettuna.
      Sen saa ihan hyvin jälkikäteenkin jos haluaa.

      Itse en sitä ostanut x-typeen enkä xjr:ään koska pelkäsin sen provosoivan jotain idiootteja vääntelemään sen irti kadulla. Vähän kuten mersun merkkejäkin irroitellaan, mutta jagen kissa on hieman harvinaisempi ja siksi "arvokkaampi" saalis...

      Joka tapauksessa se kissa sopii hienosti kaikkiin malleihin.

      Tampereella myynnissä olevat ovat muuten Ardenin valmistamia.

      • kissat

        Espoon Jaguarilta on ainakin aiemmin saanut alkuperäistä, Jaguarin omaa kissaa -- omaan autoon se tuli sieltä suoraan asennettuna ennen luovutusta.

        Konepellistä löytyy valmiit paikat rei'ille Jaguarin omaa kissaa varten. Itse kissaa ei Euroopassa ole tarjolla eli jalankulkijoiden turvallisuuden takia käytössä se on pyöreä lätkä.

        Ardenin kissa on hiukan erilainen, jalusta on pyöreä kun taas Jaguarin omassa kissassa jalusta on virtaviivainen auton pituussuunnassa. Edellisessä S-typessä oli Ardenin kissa ja siihen nähden Jaguarin oma kissa on kyllä kauniimpi.


    • renkaanvaihtaja

      Ostin noin kuukausi sitten 2001 tyyppisen S-typen ja ihmettelin samaa asiaa. Kun ensimmäisen kerran vierailin illalla paikkakuntani kirjastossa lainausasioisssa, irrotti joku "keräilijä" luvatta kissan keulalta. Jouduin hankkimaan uuden ja hinta oli 450 €. Hinnan kuultuaan vaimo kysyi onko kissa hopeaa? Eli näyttää siltä, että kissa provosoi joitakin ja siitä aiheutuu sitten omistajalle harmia.

      • xjr-98

        Tässä juuri syy siihen miksi en itse kissoja laita nokalle, vaikka ne siihen kyllä kuuluisi :(

        Jos markkinoilla olisi malli joka antaisi 10 000 volttia persiiseen keulakisun hypistelijälle niin sitten voisin harkita :)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuolemanrangaistus

      Mielestäni kuolemanrangaistus on väärin kaikissa tilanteissa. Vaikka joku olisi murhannut 10 ihmistä, hänen surmaaminen
      Laki ja rikos
      90
      6230
    2. Muistakaa persut, että TE petitte, ei kokoomus

      Miksikö kukaan ei arvostele kokoomusta? No sen vuoksi, että kokoomus noudattaa vaalilupauksiaan. Sen sijaan TE persut,
      Maailman menoa
      310
      5563
    3. Riikka Purra ei estä tehomaksun käyttöönottoa

      Sähkön hinnoittelua koskevan määräyksen on määrä astua voimaan vuoden 2029 alusta, Energiavirastosta kerrotaan. Määräyk
      Maailman menoa
      55
      3419
    4. Lopetan ikävöinnin

      Ei meistä enää koskaan tule mitään. Olen ikävöinyt ja kaivannut enkä saa mitään vastakaikua ja lämpöä. Parempi erillään
      Ikävä
      12
      3235
    5. Outo ilmiö - vasemmistolaiset eivät kirjoita mitään kokoomuksesta

      joka sentään johtaa hallitusta, ja jonka talouspolitiikkaa noudatetaan. Nämä muutamat vasemmistolaiset jotka täällä aina
      Maailman menoa
      106
      2749
    6. Jos kaikki lopulta kuolevat, onko edes pahimmillakaan rikoksilla mitään väliä?

      Kaikki kuolevat lopulta. Siksi ihmisten tekemillä rikoksillakaan ei lopulta ole mitään merkitystä. Joidenkin mielestä t
      Filosofia
      10
      1720
    7. Sinä olet minun forEver

      Sinä olet minun sielussain, sydämessäin, huulillain, sinä olet ain, Sinä olet vieressäin, kainalossain, sylissäin, ain,
      Ikävä
      21
      1690
    8. Väestöstä vain vassarit vaihtuvat nopeammin kuin persut

      Kevääseen 2023 verrattuna vassareita 50 prosenttia enemmän, ja persuja 25 prosenttia vähemmän.
      Maailman menoa
      18
      1614
    9. Mies joka vetäytyy osoittaa teoillaan

      Ettei halua olla tekemisissä. Mies joka ei vastaa viesteihin, ei halua sua. Mies joka jättää sut epätietoisuuteen, ei
      Ikävä
      186
      1175
    10. Toksinen ja negatiivinen kansa

      Samaan muottiin valetut
      Suomussalmi
      86
      924
    Aihe