kysymyksiä jälkipelloista

mistä peltoo??

elikkäs tuntuu että kukaan ei voi kasvotusten kertoa missä käyvät pellolla ja miten niitä on löydetty ja mitenkä niihin on luvat hankittuna (ilmeisesti nämä tiedot pantataan kuin valtion salaisuuksia). niin voisiko/uskaltaisiko joku täällä aloittevalle harrastajalle kertoa miten te olette niitä peltoja löytäneet? ajelleet vain päättömästi koko päivän kunnes joku pelto on osunut silmiin? ja entäs sitten kuinka se selvitetään kuka sen kyseisen pellon omistaa? kiitän jo etukäteen

4

131

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kuin nakkisoppaa kei

      Ota käteen kartta, josta etsit mieleisesi peltoaukean. Sitten mene kartan kanssa kaupungin rakennusviranomaisten puheille. Heillä on kiinteistörekisteri josta selviää joka jumalan hiekanjyvän omistaja. Pyydät omistajan yhteystiedot jonka jälkeen soitat hänelle ja esität asiasi. Lupa heltiää tai sitten ei. Mikäli ei, niin siirryt seuraavalle pellolle jonka kartaltasi löydät.

      Tosin, tuo että varjelevat kuin valtiosalaisuutta viittaa enemmän kyllä siihen vaihtoehtoon että heillä ei ole luvista tai niiden tarpeellisuudesta hajua sitäkään vähää mitä sinulla. Eli vaihtoehtoinen toimintatapa on että etsit sopivan kesantopellon ja alat vaan tehdä jälkeä.

      • mistä peltoo??

        jee kiitos!!!!! näin teen


    • fxjkghkhj

      Ite ajoin kylän ympäri, katoin mieleiseni pellon, menin sen lähettyvillä olevalle maatilalle ja koputin oveen. Pariskunta lupasi pellon käyttöön, mutta painottivat että VAIN minulle. Tästä syystä en myöskään kerro muille missä käyn jäljellä.

      • Se on salaisuus

        Niin, tässähän se syy tulikin, miksi näitä omia peltoja suojellaan kuin valtionsalaisuutta. Jotkut harrastajat ovat niin tyhmiä ja/tai härskejä, että menevät ilman lupia toisten pelloille (joihin luvat on asiallisesti kysytty) ja sen jälkeen sinne saa itsekin käyttökiellon. Ja usein nämä vierailevat tähdet vielä roskaavat, jättävät peltoon esineitä ja pahimmassa tapauksessa jopa jälkipaaluja. Eikä myöskään ole hauskaa, jos on itse menossa jäljestämään "omalle" pellolle ja siellä on juuri käynyt joku, jolla ei koko pellolle olisi lupaa mennä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään

      "Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El
      Maailman menoa
      74
      6364
    2. MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!

      Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny
      Henkirikokset
      41
      5438
    3. Orpon hallitus paskoi kaikki hommat

      ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.
      Maailman menoa
      62
      4279
    4. NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu

      narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun
      Maailman menoa
      76
      4159
    5. Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois

      Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja
      Maailman menoa
      67
      3901
    6. Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?

      Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.
      Ikävä
      77
      1254
    7. Tylsille treffeille

      Hiljaisen ukon kans nuotiolle?
      Tunteet
      328
      1105
    8. Anteeksi kaikesta...

      Olin tosi hölmö...
      Ikävä
      60
      1070
    9. Onko kaivattusi muuttunut sinä aikana

      Kun olet hänet tuntenut? Jos, mihin suuntaan? Mistä epäilet muuttumisen johtuneen?
      Ikävä
      32
      890
    10. Toivotko, että

      Toivotko, että hän yrittäisi jutella sinulle? Vai toivotko, että itse voisit mennä juttelemaan?
      Ikävä
      62
      831
    Aihe