Hei, osaako kukaan jelpata:
Löysin ukkini jäämistöstä O.Toikan Nuutajärvelle suunnittelemaa Pioni-sarjaa. Kaikissa muissa tarroissa lukee "Nuutajärvi 1973", mutta kermakossa Arabia Finland ( se kruunun kuva).
Googlen kuvahaussa en nähnyt yhtään Pioni kuppia tms, jossa olisi ollut tuo Arabian merkki. Kuitenkin Oiva Toikan verkkonäyttelystä http://toikka.kokoelma.fi/toikka.aspx löytyi tieto, että vuosina 1971–1977 Nuutajärven lasia olisi markkinoitu strategisista syistä Arabia tuotemerkillä.
Osaako joku kertoa tästä lisää? Laskeeko tuo kermakko astiastoni arvoa vaiko päin vastoin? Jos tuosta jotain saisi, niin opiskelina toimivalla kännykällä taitaisi olla enemmän käyttöä ; )
Kiitos etukäteen, jos joku vaivautui vastaamaan!
Nuutajärvi/Toikan Pioni kermakko - tarra Arabian. What??
Seeres
0
359
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1692607Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1482387Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1021082- 64901
- 65849
Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a19737Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka274727Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait212722Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies86720Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22678