Rukkamainen päätoimittaja

paras kylä

eipä Jussila ole lehtensä pääkirjoituksessa maininnut nyt sanallakaan kaupungin hyvyyttä,kun kylä on viidenneksi kallein valtakunnallisessa vertailussa.

4

189

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • justnäin

      Koko pääkirjoitukset pitäisi lopettaa, ovat aivan liian puolueellisia ja asenteellisia. Jotkut vielä lukevat niitä totuutena.

    • Jutunjuurta olisi

      Vehdataan vain tuulimyllyjen kanssa ja harrastetaan Hinku hypetystä, vaikka oikeasti pitäisi tuolle paikkakunnan kalleudelle tehdä jotain.

      Tuollaisilla muuta maata hyödyttävillä hankkeilla kaupungin elinkustannukset nousevat pian sietämättömälle tasolle, eikä palkaksi jää muuta kuin tuulimyllyillä pilattu maisema ja melusaaste.

      Koskahan päättäjät keskittyvät oman kaupungin asukkaiden hyvinvoinnin turvaamiseen?

      Tässä sitä olisi jutun juurta lehteen. Tuo tuulivoimakin tuntuu olevan täysin vaiettu keskustelunaihe paikallisissa tiedotusvälineissä. - Ei taida kestää päivänvaloa.

    • 95849

      Mysteeriksi on myös jäänyt mikä on autojen tehtailun suhde tähän hiilineutraaliuteen. Osaako joku vääntää rautalangasta millä lailla A-mersujen tehtaIu pelastaa maailman (tai vähintään tekee sen astetta elinkelpoisemmaksi paikaksi). Kaatopaikalta löydät kuitenkin huomenna sen mitä kapitalisti tänään tehtailee, osia kierrättämällä löydät sen hieman myöhemmin. Osan saatat löytää lautaseltasi tai verenkuvastasi. Sitten kun loppuöljyt ((jolle ei muuten löydy korvaavaa energialähdettä) on kärytelty ilmakehään aletaan ihmetellä mikä meni pieleen ja millä traktoriin ja puimuriin nyt saadaan polttoaineita. Puhumattakaan siitä että koko maa on rakennettu täyteen öljyn jälkeisen todellisuuden kannalta hyödytöntä infraa. Mitä nämä shokit merkitsevät demokratialle ja yhteiskuntarauhalle en uskalla ajatella, kenties tämä äänestelyyn ja petoskone-poliitikkoihin perustuva systeemi tulee myös tiensä päähän ja korvautuu fasismilla tai muulla suoraviivaisemmalla hallintomallilla, leipää ja sirkushuveja ei enää ole tarjottavana kenelläkään.

    • ddddddddtttttthhhh1111

      Close

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Janne Ahonen E R O A A

      Taas 2 lasta jää vaille ehjää perhettä!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      103
      1645
    2. Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet

      Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K
      Maailman menoa
      127
      1432
    3. En kai koskaan saa sinua

      Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k
      Ikävä
      82
      1260
    4. Nyt on aika laittaa parit selkoon.

      Onko pareja täällä. Laita kirjaimet kuka tykkää kenestäkin ?
      Ikävä
      62
      1153
    5. The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."

      Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut
      Tv-sarjat
      10
      1028
    6. Saran ökytyyli käänsi katseita.

      On nyt kyllä Sara kasvoistaan, kuvan perusteella todellakin pyöristynyt ainakin kuvan perusteella.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      111
      999
    7. Työttömille lusmuille luvassa lisää keppiä

      Hallitus aikoo kiristää velvoitteiden laiminlyönnistä seuraavia työttömyysturvan karensseja ensi vuodesta alkaen. Hall
      Maailman menoa
      213
      806
    8. Tiedän kaiken sinusta ja kaikesta

      Tiedän miten kärsit. Tiedän millanen oikeesti oot. Tiedän miksi valehtelit, tiedän miksi satutit mua. Tiedän mitä tapaht
      Ikävä
      57
      763
    9. Ootko huomannut miten

      pursuat joka puolelta. Sille joka luulee itsestään liikoja 🫵🙋🏻‍♂️
      Ikävä
      122
      733
    10. Miksi ihmeessä?

      Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek
      Ateismi
      20
      708
    Aihe