Olisi kiva jakaa ja vaihdella ajatuksia samassa tilanteessa olevien kanssa. Oma mieheni istuu jokusen vuoden. PT on n.1xkk ja lasitapaaminen viikottain. Puhelin soi päivittäin ja kirjeet kulkee. Ikävä on silti kova.
LINNALESKET, vaimot/tyttöystävät !!!
VanginVaimo
273518
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 15 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 27
Vanhimmat
Hei! Minunkin poikkakaveri istuu vankilassa. Joka viikonloppu mennään lasten kanssa katsomaan kuinka siellä menee. Viedään iltapäivälehdet ja jos on tullut uus Tekniikan Maailma niin silloin on onnenpäivät. Poikakaverillani ei ole itsellä lapsia mutta hän pitää minun lapsia kuin ominaan. Aina vilkuttaa kun lähdetään pois ja lähettää terveisiä puhelimessa. Epätietoa tuo vain se että kauanko joutuu istumaan. Aikaisimmillaan voi päästä pois noin 9 vuoden päästä jos hovioikeus antaa armahduksen. Rakkautta ei kuitenkaan murra mikään. Aika kuluu nopeasti. Muutama suvihan tuo vain on. Kirjoitellaan tänne palstalle omia kokemuksia. On mukava nähdä ja kokea ettei ole ainoa tässä asemassa.
:) Kyllähän tämän jaksaa kun ei vaihtoehtojakaan ole. Pääasia että yhteydet kuitenkin pelaa ja tieto että joskus hän sieltä ulos kävelee. Perhetapaamiset on kuin joulu kerran kuukaudessa.
Eikö yhtään kiusaa linnamorsian?
Kiusaa?? Mitä?
Meillä vangeilla on vaijettu asia josta ei yleensä puhuta, eli nuorempia vankeja pidetään "morsioina" jotka pitää sellin siistinä, ja miehen tyytyväisenä. Niitä kutsutaan linnaheilaksi. Tarpeet ne on vangeillakin.
Varmasti on, useillakin. Ihan kaikkien oma asia. :) Tällä porukalla jonka tiedän, ei satavarmasti ole :D mutta ei siitä sen enempää. :)
"Tällä porukalla jonka tiedän, ei satavarmasti ole" niin kulunut juttu!
Niillä joilla on niin on ja keillä ei niin ei. :) Ei ressaa Henk.koht. Ja ap keskustelulla ihan tätä hakenut kuitenkaan.
Voi kyl seukatakki vain
Oikein, sama täällä !
Nuo ihmiset luulee vaan olevan kaikkitietäviä! En ymmärrä miksi meitä linnaleskejä näin kohdellaan.
"Nuo ihmiset luulee vaan olevan kaikkitietäviä! En ymmärrä miksi meitä linnaleskejä näin kohdellaan."
Siksi, että olette niin säälittäviä, että notkutte yhteiskunnan pohjasakan kanssa. Eihän se tietysti mistään muusta kerro, kuin että olette samanlaista pohjasakkaa itse.
No mut sehän ois kiva et seuraa olis. ;) :D
Eihän se helppoa ole olla erossa omasta Rakkaastaan, mutta ajan kans siihen tottuu kun on pakko. Tapaamiset on tärkeitä, ja kirjeet. Perhetapaamisia taitaa ny olla turha muutamaan kuukauteen odottaa, ku kävi pieni palo..
Mitälie tarkoititkaan, ni onhan se nuissa laitoksissa istunu jo yli 10v.. Eka kerta vaan kun on vaimo ja asiat ns paremmin..pitikin töppäillä..mut mitä tästä opimme.. :/
Älä tuomitse miestäsi vaikka on vanha linnaruuna
Emmä tuomitsekkaan.. :) kaikkeni teen että sil on kaikki hyvin siellä. :) <3 "Rakkaus kestää minkä vaan" !
hienoa että suhtaudut asiaan noin!
Tottakai. Raskasta aikaahan tää on molemmille, mut enemmän kuulema se on musta huolissaan. Tehny itekki aikamoisia elämänmuutoksia, mutta kaikki se on sen arvoista. Ei meistä kumpikaan vois elää ilman toista. :) ja tää on nyt yks vaihe meidän elämässä ja tuntuu vaan että se vain vahvistaa meidän suhdetta. :) Onnellinen voi olla jopa niin pienistäkin asioista..esim puhelut ja kirjeet ja tapaamiset. Ja silti ne on Suuria asioita. :) <3 Pitää vaan asennoitua oikein :)
Siinä se suhde sitten ennen kuolinvuodetta on melkoisen vahva, kun miehesi ramppaa linnassa reissu toisensa jälkeen, ja joka kerta vahvistaa. Jossain kohtaa sinäkin tietysti saat osasi siitä, eli turpaan tulee. Mutta hei, se vaan vahvistaa teidän suhdetta!
Onko sulla jotakin katkeria kokemuksia takana, ku oot niin perkeleen positiivinen koko ajan?
Mitä tästä opimme?Koeta ymmärtää,että sama tahti jatkuu vaan.Älä hukkaa elämääsi!
Mä toivon sitä samaa katkeruuteenne. Lisko sua hyvin rivies mukaan kuvastaakin. Sori vaan mutta oot lukenu liikaa juorulehti tai kattonu leffoja. Tokihan jotkut sitä toosaansa jakaa miehensä istumisen aikana, mut ei mulla oo ainakaa tarvetta. Jokainen taplaa tavallaan.
No toivottavasti miehesi viisastuu ja pysyy vastaisuudessa poissa linnasta. Luulisi se olevan mukavampi nukkua naisensa vieressä kuin yksinään linnan pahnoilla.
Olisin toivonut asiallisia kirjoituksia kun onnellisena löysin tällaisen topan.
Mutta juu, paljon voimia ja jaksamista kanssasisarille. Meil olis viel 8,5kk tätä tilannetta jäljellä ja toivottavasti vika kerta näin.
mun mies ei ole istunut kuin vuoden nyt tällä tuomiolla,suurimman osan elämästään kuitenkin linnanpahnoilla ollut...me tapasimme n.3v.sitten ja hän haluaa muutoksen elämäänsä ja onkin tehnyt sitä hienosti,ymmärrän ettei riippuvuudesta noin vaan päästä,et repsahtamisia sattuu mut eteenpäin menee... mut sit tuli joku muutos mitä ihmettelen ja vaikka kuinka yritän ymmärtää niin pelko hiipii mieleen... ensin loppui kirjeet, sit PT oli niitä arvokkaita hetkiä joissa ikävä,kaipuu näyttää,no nekin muuttui...ei voi enää pitää edes kädestä kiinni, alussa rakasteltiin,pantiin koko PT ja tunsin sen rakkauden...nyt hyvä et kerran jaksaa ja sit väsyttää vaan koko ajan... niin onko jollain kertoa mulle mitä on tapahtunut?? Onko rakkaus loppunut siltä,mut ei kuitenkaan halua et kukaan ei kävisi katsomassa? vai onko vika mun korvien välissä??
ikävä kyllä kuulostaa siltä että rakkaus on loppu tai sitten siinä on jotain muutakin. puhu asiasta miehesi kanssa suoraan. Ihan ymmärrettävää että mietit moista jos yhtäkkiä muuttunut käytös. tosi harmillista :(
Rakkaus loppunu mutta ei halua ns satuttaa.