Kannattaako ostaa Citikka vai menenkö ojasta allikkoon? Olen kyllä ollut Toyota Corollaani (-02) ihan tyytyväinen, mutta vaihtaisin Hatchbackin farkkuun, ja sitikka olisi todella edullinen ja hyvin varusteltu eikä hullumpi ajettava moneen muuhun verrattuna? Citikalla ajettu 10 tkm ja takuu voimassa 1,5 v.! Moottori on 1.6-litrainen niin kuin Toyotassakin!
Pikaisia kommentteja!
Citroen Xsara -04
6
2403
Vastaukset
- TT-Citikka
Citroen Xsara 2.0TD. Vesipumppu ja jotain niveliä ohjauksesta vaihdettu. Muuten toiminut todella hyvin. Ja on kiva ajaa.
- Agressor
Hinta on houkutteleva. Tuo 1.9 TD on vanha. Citikoissa on ollut jo monta vuotta HDi. Malli on sen verran ollut jo markkinoilla että luulisi lastentautien olevan ohi. Huomattavasti pehmeempi ajeltava kuin Corolla. Itsellä työautona Citroen pakettiauto HDi. Siinä on kyllä vikoja riittänyt. Mutta huolto on pelannut erinomaisesti. Ja onneksi takuu aina turvana.
- citholic
Agressor kirjoitti:
Hinta on houkutteleva. Tuo 1.9 TD on vanha. Citikoissa on ollut jo monta vuotta HDi. Malli on sen verran ollut jo markkinoilla että luulisi lastentautien olevan ohi. Huomattavasti pehmeempi ajeltava kuin Corolla. Itsellä työautona Citroen pakettiauto HDi. Siinä on kyllä vikoja riittänyt. Mutta huolto on pelannut erinomaisesti. Ja onneksi takuu aina turvana.
Jep, niissä on tosiaan ollut ongelmia alustan kanssa. Selvyyden vuoksi, siis fiat ducato, citroen jumper ja peugeot boxer on samalla alustalla. Raidetangonpäät ja pallonivelet paukkuu monesti jo 50tkm. Myös jotain sähkövikoja on ollut.
Tuossa Xsarassahan on sitten taas pitkälti sama alusta (tukivarret, koiranluut, rt päät...) kuin Berlingo, zx, peugeot 306, partner.
Mulla on Xsaralla ajettu 240tkm ilman että edes koiranluu olisi vaihdettu. Ottaen huomioon ajetut kilometrit, auton hinnan ja huoltojen/korjauksien hinnat niin sanoisin että on ollut huippuostos.
On toi vehon toiminta vähän niin ja näin yksityiselle autoilijalle, mutta onneksi yksityisiä päteviä ja valtuutettuja citikka pajoja löytyy ympäri suomea.
Hyvä esimerkki vehon hommista oli mankan koodi. Ostin auton vehosta vähänkäyttetynä ja ensimmäisessä huollossa irrotettiin akku ja mankka meni lukkoon (huomasin homman vasta kotona 60 km päässä). Mistään vehon tietokannasta tai mukana auton tulleista lapuista ei löytynyt koodia. Ei muuta kuin mankka torxeilla irti ja sarjanumerot vehoon. Koodit sain seuraavana päivänä ja jouduin vielä maksamaan siitä 36 euroo. Pistin sitten sen jampan näpyttelemään koodin niiden tietokantaan ettei vahinko lähde kiertää, jos vaikka vaihdan autoa ja koodi hukkuu.
Eihän tämä nyt maata kaada, mutta vähän jäi paskanmaku suuhun.
BTW xsarassa on muuten todella edulliset huolto- ja varaosat verrattuna melkeinpä mihin vastaavaan autoon tahansa.
- pete
itselläni -04 hdi xsara ei muuta vikaa kuin polttoainetankki, on hankala et saa sitä täyteen kuin auton ollessa täysin vinossa,tyyppivika ei korjausta.Polttoaineen kulutus on suurempi kuin luvataan noin 10%,muuten hintansa väärti.Ajettu 18tkm.
- Lexa
Olen saanut aina tankin täyteen, paitsi kerran, kun huoltoasema oli pienessä rinteessä, jolloin jäi pari litraa uupumaan. Kulutus on ollut pääkaupunkiseudulla Kerava-Lahden motari-Vallila välillä 5,85 l/100km, mielestäni ihan ok. Ensi kesänä pääsee testaamaan lomalla todellisen matkakulutuksen.
Tämä on toinen xsara, edellinen oli -98 5-ovinen 1.8 16v. Siinä ei ollut kuin ovenkahva ja keskuslukituksen kuskin oven piuha vaivoina.
Tämä hdi 110 kyllä hymyilyttää ajossa, hemmetin hyvä moottori. Vaihdoimme farmariin, joka on yllättävän tilava. Perheessä kaksi alle 3-v lasta ja sakemanni.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Heh, Riikka runnoi Suomen BKT:n miinukselle
Suomi on Riikan irvistysten ansiosta ainoa negatiivisen talouskasvun maa EU:ssa. Ei tästä ainakaan EU:ta voi syyttää, ku725354Erään T miehen viimeinen aloitus tänne
Moi Olen kirjoittanut täällä säännöllisesti yli 5 vuotta. Kaivannut kuten kuuluukiin, mutta myös unohdellut ja selvitel352785Sanna vaihteeksi Australian "60 minuuttia" ohjelmassa
Kansanvälinen superstaramme esiintyi tällä kertaa toisella puolen maapalloa esitettävässä ohjelmassa. Kiinnostus on kova1142270HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta
Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a1201925Yritykset verolle ja yritystuet 10 mrd. eur/v pois
Kiristämistapauksissa yrityksille sanotaan hei hei. Suomi ei tarvitse yhteiskunnan rahoilla "yrittämistä". Yhteiskunta v151869- 1111790
Björn Wahlroos ykkösaamussa nautittavaa kuunneltavaa
Ehdottomasti viisaimpia ja tietävämpiä ihmisiä mitä Suomesta koskaan tullut. Naureskeli viherpiipertäjille jotka ihan p2751311Nyt meni maku vas.liittoon, kun vaativat minimituntipalkkaa lakiin
Sehän tarkoittaa samalla myös maksimituntipalkkaa, koska kun laki on kerran laadittu, niin sitä on vaikea muuttaa. Työma531254Yritän saada sinut pois mielestäni ja ajatuksistani nainen
Turhaan. Mitä enemmän yritän, sitä enemmän haluan sinut ja sinua. Miten voitkaan olla niin ihana ja tuntua niin hyvältä.571227- 841109