Oon lähös Australiaan ja rupes kauhistuttaan ku siellähän on kaiken maailman myrkkykäärmeitä ja hämähäkkejä yms...Joten kertokaapa siellä olleet et joutuuko pelätä henkensä edestä et joku ötökkä purasee ja tulee arkussa takas Suomeen?Tuleeko ötökät sisälle taloihin ja onko isoissaki kaupungeissa käärmeitä ja hämähäkkejä??Kiitoksia tiedoista!!!!
Australian ötökkäkanta?
9
2164
Vastaukset
- .---------.
eikös austraaliassa asu maailman kymmenen myrkyllisintä hämähäkkilajia,sama luullakseni koskee käärmeitä...
- :)-
Eikös teillä siellä Suomessakin ole nykyisin
näitä puutiaisia,hirvikärpäsiä,kyitä,jne...
Vaarallisia hämähäkkejä ei ole kaupunkien keskustoissa, mutta sitäkin enemmän omakotialueilla.Käärmeet sama tieto.
Tervetuloa tänne ,uskon sinun viihtyvän.
- hans
kyllä täällä on kaikenlaisia myrkyllisiä ötyköitö Onneksi ne tappaa heti,joten ei jaa kitumaan.On olemassa suojavarustuksia niitä vastaan. Täysi sukeltanan kumipuku on erittäin tehokas.Sen voi täydentää pitkillä kumisaappailla.Kyllä noilla varustuksilla luulisi pärjäävan .tietysti kannattaa ostaa ne suomesta hinnan takia. Hyvää matkaa.!!!!!
- aussijack
Tulin juuri Tasmaniasta takaisin otokkaturistin oppaana. Pelkasi hakea joesta vetta, jos on krokotiileja,ei voinut nukkua ikkuna auki ettei tulisi hamahakkeja jne. ala pilaa matkaasi tuollaisilla ajatuksilla, jos et osaa uida ala mene mereen, tupakointi ja autoilu ovat vanhuuden lisaksi suurimmat kuoleman aiheuttajat. itse olen sailynyt hengissa yli 40 vuotta vaikka alkoholiosmi jaytaa vanhuuden rinnalla.
- papuli
heippa otokka kammoinen kohtalotoveri!
taa tulee ehka vahan myohassa, mutta noi edelliset viestit ei varmaan ihan hirveesti apua tarjonnut niin aattelin rohkaista sun mieltas seuraavanlaisesti:
taalla tosiaan loytyy myrkkykaarmeita, maailman 20 myrkyllisimman kaarmeen listalta kymmenkunta on kotosin taalta. puremaan kuolee n. 8 tunnissa, joka pitais olla riittava aika ehtia sairaalaan hakemaan vastalaaketta, auttaa jos tunnistit kaarmeen. mutta ei pelkoa, nama kaarmeet eivat asu kaupungeissa, ja muutenkin pelkaavat ihmista. ala mene kavelemaan pitkaan ruohikkoon, ja jos naet kaarmeen niin ala mene harnaamaan sita. luontokappalaeista vaarallisin on ihminen, ei suinkaan elain, ja suurin osa elaimen aiheuttamista kuolemantapauksista on itseaiheutettuja; harnaaminen, kiinniottaminen ym..
hamahakeista puutarhoissa asuu yks myrkkyhamahakki, joka on aika ujo, eika lahde vapaaehtoisesti hyokkaamaan ihmisen kimppuun, vaan ennemminkin pakenee. puremaan ei valttamatta kuitenkaan kuole, ja todennakoisimmin et tule tormaamaan yhteenkaan myrkylliseen hamahakkiin tai kaarmeeseen taalla ollessasi. itse olen kaynyt paljon luonnossa, enka ole kumpaakaan tormannyt.(viela) pohjoisessa on tietysti omat riskinsa, suolaisen veden krokotiilit ja meressa asuvat hengenvaaralliset meduusat (stingerit) joten ennen kuin pulahdat uimaan, selvita onko se turvallista...
hyvaa matkaa!- ötökkä
Mulla on aika paha hämähäkkifobia ja olen lähdössä kesällä 2005 Australiaan Sydneyhin. Saan kohtauksen jos näen hämähäkin edes täällä Suomessa missä ne on sentään aika pieniä ja vaarattomia, entäs sitten jos törmään johonkin karvaseen läpimitaltaan 5-10 sentin spaideriin!!! Onko niitä Sydneyssä paljon ja tunkeutuuko ne sisälle?
- piske
ötökkä kirjoitti:
Mulla on aika paha hämähäkkifobia ja olen lähdössä kesällä 2005 Australiaan Sydneyhin. Saan kohtauksen jos näen hämähäkin edes täällä Suomessa missä ne on sentään aika pieniä ja vaarattomia, entäs sitten jos törmään johonkin karvaseen läpimitaltaan 5-10 sentin spaideriin!!! Onko niitä Sydneyssä paljon ja tunkeutuuko ne sisälle?
tervetuloa tanne australiaan vaan!
itse karin kauheasta hamahakkikammosta suomessa viela viime kesana, nyt 6 australiassa vietetyn kuukauden jalkeen ei kammoa enaa suomalaisiin hamahakkeihin ole, aika rankkaa terapiaa=)
juuri viikko sitten illalla juoksi ikkunasta sisaan miehen nyrkin kokoinen hamahakki, ja kun siina en heti uskaltanut reagoida, juoksi se minun huoneeseen ja taisi kadota vaatekaappiin. pakkohan siihen oli tottua, nyt se taitaa olla jo kuollut sinne. eli isoja hamahakkeja loytyy, ja ne tulee sisalle. positiivista on, etta taman jalkeen sun ei tarvii enaa pelata suomessa, nehan ei oo ees myrkyllisia siella=)
lohdutuksena voin sanoa, etta sydney on etelampana (itse asun trooppisessa brisbanessa), ja siella kaupungin keskella voipi olla ettet tormaa yhteenkaan hamahakkiin, varsinkaan kun saavut tanne, niin sydneyssa on talvi, joka ei ole hamahakkien sesonkiaikaa. eli pelko pois ja tanne vaan! - Niwhai
piske kirjoitti:
tervetuloa tanne australiaan vaan!
itse karin kauheasta hamahakkikammosta suomessa viela viime kesana, nyt 6 australiassa vietetyn kuukauden jalkeen ei kammoa enaa suomalaisiin hamahakkeihin ole, aika rankkaa terapiaa=)
juuri viikko sitten illalla juoksi ikkunasta sisaan miehen nyrkin kokoinen hamahakki, ja kun siina en heti uskaltanut reagoida, juoksi se minun huoneeseen ja taisi kadota vaatekaappiin. pakkohan siihen oli tottua, nyt se taitaa olla jo kuollut sinne. eli isoja hamahakkeja loytyy, ja ne tulee sisalle. positiivista on, etta taman jalkeen sun ei tarvii enaa pelata suomessa, nehan ei oo ees myrkyllisia siella=)
lohdutuksena voin sanoa, etta sydney on etelampana (itse asun trooppisessa brisbanessa), ja siella kaupungin keskella voipi olla ettet tormaa yhteenkaan hamahakkiin, varsinkaan kun saavut tanne, niin sydneyssa on talvi, joka ei ole hamahakkien sesonkiaikaa. eli pelko pois ja tanne vaan!Onpas hauska lukea näitä ötökkä-viestejä, itse nääs näin juuri viime yönä unta siitä, että olin jo Australiassa ja nilkoissa vilisi jos jonkinlaista mönkijää.
Unessani tosin oli myös hyvä suomalainen ystäväni, joka tarttui grillipihdeillä käärmeeseen, roikotti sitä ilmassa ja sanoi rauhallisella äänellä, että "älä ole mamo". Siihen olikin hyvä herätä. Yritän olla ajattelematta liikoja etukäteen, katsotaan sitten jos tosiaan törmään näihin elukoihin, että miten toimin...
- Tintu
Itse poden kaameaa käärmekammoa eikä ne hämähäkitkään niin mieluisia ole. Ausseissa olin kaksi kuukautta enkä nähnyt käärmeestä vilaustakaan, enkä hämähäkeistä. Enkä ollut vain suurkaupungeissa vaan kävin luonnossa patikoimassa jne.
Ainoastaan torakoita näin, niitähän niin lämpimässä löytyy mutta ei niitäkään nyt joka paikassa vilistä... muutaman taisin nähdä serkun puutarhassa. Ota siis ihan rauhallisesti ja nauti olostasi!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "1134892Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella293543No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol452430- 501558
- 411480
Jätä minut rauhaan
En pidä sinusta. Lopeta seuraaminen. Älä tulkitse keskustelutaitoa tai ystävällisyyttä miksikään sellaiseksi mitä ne eiv241334- 141222
- 271128
- 1651089
Olen oikeasti aika mukava
Vaikka itse sanonkin. Tunnemyrsky sekoitti mieltä silloin ja annoin aika kahjon kuvan itsestäni.221057