Tasan vuorokausi ilman röökiä. Oireita ei ole, tai sitten olen jo niin tottunut niihin, etten enää huomaa/välitä niistä.
Tää on mulle varmaan 10:s kerta kun lopetan. Lakot on kestäneet aina parista päivästä puoleen vuoteen. Ja joka ikinen kerta se lähtee siitä samasta. "Jos sitä nyt yhen"...
Tuon pisimmän lakkoni aikoihin pystyin pitämään polttelun viikonlopuissa jopa 3 kuukautta. Siis sen puolenvuoden nollarajan jälkeen.
Sitten se lähti pikkuhiljaa käsistä. Ja lopun te tiedättekin. Ongelmani on ilmeisesti se, että lopettaminen on ihan liian helppoa minulle. Tiedän, et kuulostaa typerältä, mut tähän olen päätynyt. Pystyn olla ilman röökiä just niin kauan, kunnes eteen tulee ensimmäinen vastoinkäyminen. Siinä vaiheessa ajattelen aina, et mitä sit vaikka mä nyt pari kessua vetäsen?? Se lopettaminen on kuitenkin niin helppoa, et voin lopettaa taas huomenna. Ikinä se vaan ei jää siihen pariin kessuun.
Mitenhän vois päästä yli ongelmista, ettei sortuis aina polttamaan?? Tuntuu vaan aina vaikka jonkun ison riidan jälkeen, että rauhoittuminen onnistuu vain ja ainoastaan yksin ja tupakkaa polttaen. Mitähän keksis tilalle?
vaihteeks vrk ilman..
2
251
Vastaukset
- hmmm...
Kokeile joogaa,eikös se oo mielen tasapainoa ja vastaavaa.Ehkä se sitten auttais riidan jälkeen sen tupakan sijasta.
- Närhi
Kait sitä voisi opetella sellaisia hengitys/rentoutumis harjoituksia? Tai jotain.
Tuntuu vaan aina niin turhan helpolta täällä duunissakin vaan kävellä hlö.ravintolaan hakemaan se askillinen heti kun asiakkaat/pomo/duunikaverit tms. alkaa tarpeeksi vituttamaan.
Nyt siis toinen vrk menossa, ja ihan hyvillä mielin tähän asti. Tosin ei ole ollutkaan mitään ongelmia duunissa tai kotona...
Mun on pakko päästä tupakasta eroon. Häpeän suunnattoman paljon sitä että poltan ja haisen hirveälle. Kun hyppään bussiinkin, niin ajattelen jo valmiiksi kuinka paljon vieressä istuvaa mahtaa ällöttää pilvi joka pyörii päälläni.
Puhumattakaan siitä kun treeneihin mennessä koko pukuhuone tietää katsomatta kuka tuli paikalle!!
En voi käsittää miksi ihmisen täytyy olla niin tyhmä?? Ilmankin voisi ihan hyvin olla..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1057361
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h985243Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv1163506Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p253441Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska352534Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1191856Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?961511Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3421472Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚1311356Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?541314