Ei, enää en odota sinua, ei, enää en edes tahdo sinua.. näin ainakin itselleni toitotan, mutta asiahan ei mene niin.. jo nuoresta iästä saakka sinusta olen haaveillut mutta jostain syystä meitä rangaistaan..
Olo on näiden vuosien jälkeen tyhjä.
Nyt, kun jokaisella ystävällä, tuttavalla on lapsi tai useampi tunnen itseni huonoksi, mitättömäksi, mihin minua tarvitaan täällä.. en ymmärrä?
Mistä löydän ystävän jolle purkaa tunteita, joka ymmärtää?
Aviomies on yhtä rikkinäinen... miten tästä enää selvitään?
11 vuotta, täynnä pettymyksiä.. toisiamme rakastamme edelleen silmittömästi...mutta jotain puuttuu ja se tukehduttaa minut...ja meidät..
11v yritystä ja nyt luovutan..
6
345
Vastaukset
- enkeliiiii
Jos ette voi saada yhdessä biologisia lapsia niin adoptio hyvä vaihtoehto. :) Kyllä te voitte yhä saada lapsen... :)
- rukous auttaa
11v yritystä ja nyt luovutan nimimerkillä. älä luovuta rukous auttaa. mene miehesi kanssa helluntain seurakuntan tai vapaa seurakuntaan mikä on lähempänäsi ja kerro asiasi pastorille ja pyydä rukoilemaan asian puolesta ja tulet varmasti raskaaksi jumala antaa lahjan
Hei
Olen pahoillani puolestanne. Toive omasta lapsesta on niin inhimillinen ja syvällä ihmisessä. Siksi pettymys on suuri eikä ole ihme, että olo on tyhjä. Monta vuotta on kulunut tämän projektin parissa. En usko, että teitä rangaistaan. Elämä vain toisinaan tuntuu niin epäoikeudenmukaiselta.
Kysyt, mistä löydät ystävän, joka ymmärtää. Eikö tuttavapiirissä ole ketään, jolla ei ole lapsia? Tahaton lapsettomuus on yleisempää kuin uskotaan.
Simpukka on lapsettomien yhdistys, varmasti tunnetkin tämän?
http://www.simpukka.info/#
Ainakin sivuilla luvataan, että ”tiedämme, miltä lapsettomuus tuntuu”.
Ei ole ihme, että myös puolisosi on rikki ja hajalla. Lapsettomuus koettelee molempia puolisoita. Eikä ole itsestään selvää, että syvä kriisi yhdistäisi puolisoita, se voi myös erottaa. On hienoa, että kuitenkin rakastatte toisianne edelleen.
Surusta selviää vain suremalla. Ja jakamalla se puolittuu. Mutta ehkä surun mentyä voitte miettiä, millä tavalla teidän elämässä voisi olla läsnä myös lapsia. Voisitteko olla sijaisvanhempia? Tukiperheenä toimiminen? Miten voisitte olla erityisiä aikuisia joillekin tuttavien lapsista? Tiedän toki, että tämä ei ole sama asia kuin oma lapsi.
Entä adoptio, millaiselta vaihtoehdolta se kuulostaa. Tiedän, että adoptiolasta voi rakastaa aivan kuin omaa biologista lasta, hänestä tulee oma.
Toivon teille voimia tämän kriisin ja pettymyksen äärellä
Päivi-pappi Hämeestä- Nasse.
Päivi, miksi yrität hyväksikäytää uhria?
- iäkkäämpi lapseton
Ei kaikkien ole suotu synnyttää. Olen ollut lapseton ja tiennyt sen jo aika nuoresta pitäen.
On ihanaa, että teillä on toimiva parisuhde ja rakastava mies. Olette nyt asian luovuttaneet ja kestää aikansa surra ja sopeutua.
Ette ole huonoja: teille on annettu vain erilainen tehtävä. Maailma on täynnä kodittomia ja ankeissa oloissa eläviä lapsia.
Jos adoptio ei ole juttunne, niin voisitteko alkaa olemaan sijaisvanhempina, ottaa kummilapsia ulkomailta.
Lapsettomana minulla on ollut kummilapsia Etiopiasta ja Intiasta. Nyt väsään joululahjapaketteja Romania slummien lapsille. Autan myös siellä pienellä kannatuksella kylän kehittämisprojektissa.
Jokaisella meillä on se kipupisteemme. Joillekin on annettu ristiksi syntymästä asti podettava sairaus, sairas lapsi, hankala ihmissuhde, kurjat kotiolot, pakolaisuus ym.
Tiedän että tällä hetkellä ovat rivini tyhjiä sanoja, mutta kyllä te löydätte tehtävänne. - Lopettakaa jo
Adoptiosta jankuttavat: oletteko ehkä miettineet sitä miten tiukat kriteerit on sille, että kelpaa adoptiovanhemmaksi? Ei saa olla mitään perussairauksia (kuten esim. keliakian ja muiden vastaavien sairauksien katsotaan olevan este sille että osaa hoitaa ja rakastaa lasta), ja jos olet koskaan saanut vähääkään masennuslääkkeitä (vaikka syynä olisikin lapsettomuuden kriisistä aiheutunut masennus), voit unohtaa koko homman saman tien. Myös korkeat vähimmäistulorajat ja velattoman omaisuuden vaadittu määrä voi tulla monille yllätyksinä. Ja ei, se "asuntovarallisuus" joka on vielä pankin hyppysissä, oli sitä lyhennetty miten paljon tahansa, ei todellakaan kelpaa.
Jos ette siis tiedä että lapsettomat ovat täysin terveitä, varakkaita ja supertäydellisiä ihmisiä, älkää vetäkö adoptiokorttia ja kääntäkö veistä haavassa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat
Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude25715231Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy12510146Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat
Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h1089371Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump237109Johtuuko vasemmistolaisten inho kristinuskoa kohtaan heidän islamin uskostaan?
Tätä jäin pohdiskelemaan.1826547Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua1766228Ohhoh. Kokoomusvirkamiehen mukaan Suomessa ei ole työttömyyskriisiä
Kun kokoomuksen johtama hallitus epäonnistuu täydellisesti talouspolitiikassaan, niin aikaisemmin erittäin pahaksi määri335612Polttomoottoriauto tulessa parkkihallissa Tampereella
Pystyy näkemättä jo sanomaan, koska sähköautoissa ei ole palavia nesteitä lainkaan. Ihme ettei polttomoottoriautoja ole474806Jos mä joisin
Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys251746IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti1461699