Toista ahdistaa, neuvoja!

härkä-82

Hei,

Olen tavannut ihmisen jonka kanssa voisin olla 24h!!! olen todella ihastunut. On kuitenkin yksi ongelma...

Itse olen vähän aika sitten päättänyt 7 vuotta kestäneen suhteen, kun taas tämä uusi ihastukseni on ollut 3 vuotta sinkkuna. Ja kohta viikkoon emme ole nähneet sen takia, koska sitä on alkanut ahdistamaan.

Sanoo, että haluaa nähdä ja et mä olen sen "juttu", mutta nyt häntä on alkanut ahdistamaan. Sanoi, et tarttee olla yksin. Päivä kerrallaan-periaatteella. Olen samaa mieltä päivä kerrallaan-periaatteesta, mutta miten voin tutustua ihmiseen jota en voi nähdä?!

Ymmärrän täysin, jos haluaa olla yksin ja ajatella rauhassa ja onhan se elämänmuutos kun yhtäkkiä joku astuu sun omaan elämään.

Mutta on asioita, joita en ymmärrä ja toivonkin että joku kiltti ihminen voisi auttaa mua, koska en todellakaan halua luopua ihastuksestani.

Kuinka joku ei halua viettää aikaa sellaisen ihmisen kanssa, johon on ihastunut ja sen kanssa on niin hyvä olla?!
Minkälainen tunne on kun ahdistaa niin, ettei pysty/halua olla toisen seurassa?!
Miten mun tuli toimia?!
Tiedän et olla sivussa, mutta kun mä niin haluaisin jotain muuta.
Voisinko mä jotenkin helpottaa toisen oloa?
Kuinka kauan tämmöinen ahdistus yleensä kestää?

Ihastukseni kertoi minulle, et hän on ennenkin kokenut ahdistusta juuri tässä vaiheessa ja se juttu oli sit jäänyt siihen.
Miten voisin omalla toiminnallani välttää sen????

1

428

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • -M84-

      Hän on kenties sinuun niin ihastunut ettei pysty itse sitä oikein käsittelemään ja kenties hän ehkä pelkää jopa ettei hän riittäisi sinulle.
      Hmm. itse olen joskus tuntenut itseni sairaaksi ihastukseni läsnäollessa (kun en ole voinut/osannut tarpeeksi hyvin osoittaa hänelle tunteitani) ja sairaaksi (kaipauksesta) hänen ollessaan poissa läheltäni. Rehellisesti sanoen, kaipauksesta sairastaminen voi olla helpompaa, kuin kohdata "rakkauden tuska" ja kenties sen takia hänen edeltävät suhteensakin ovat jääneet samalle tasolle.
      Itse en ehkä suosittelis pysymään sivussa, vaan kehottaisin olemaan läsnä hänen elämässän. Ole hänelle helle ja ymmärtäväinen läheinen ja aikaa myöten hän pääsee eroon ahdistuksestaan.
      Muista kuitenkin aina välillä päästää hänet "pakenemaan ja hengittämään", mutta älä anna hänen olla siellä liian kauan.
      Sinulla on avaimet hänen kahleisiinsa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Putin hoiti Suomen natoon ja myös Ruotsin

      Iso kiitos Vladimir Putinille. Hänen ansiosta pääsemme nyt Natoon. Putin halusi Naton lähelle ja nyt sai. Voimme tästä kiittää vain Putinia.
      Maailman menoa
      646
      7936
    2. Niinistö teki hetkessä Suomesta Venäjän ydinaseiden maalitaulun

      Kaiken lisäksi mies vielä lällätteli Putinille eilisessä tiedotustilaisuudessa ja käski katsomaan itseään peiliin. Kyllä vähän asiallisempaa käytöstä
      Maailman menoa
      466
      2220
    3. Voi Stefu ja sun kiivas luonteesi

      Sielä lentelee ullakkohuoneiston ikkunasta daamin vaatteet ja matkalaukut pitkin pihaa. Toisaalta,en ihmettele yhtään että tämä suhde päättyi näin,kyl
      Kotimaiset julkkisjuorut
      229
      2124
    4. Poliisi otti Stefun kiinni!

      Seiska tietää kertoa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      144
      1696
    5. Veikkaus: Miten The Rasmus pärjää Euroviisuissa?

      Euroviisuhuuma on ylimmillään, kun Suomi ja The Rasmus taistelee biisillään Jezebel. Bändi on tikissä, kunhan Lauri Ylösen ääni kantaa. Mitä veikka
      Viihde ja kulttuuri
      51
      1229
    6. Ohhoh! Martina Aitolehti ja seurapiirihurmuri-Jesper ekassa yhteiskuvassa - Sutinaa Mallorcalla!

      Martina Aitolehti ja seurapiirijulkkis-Jesper nauttivat toisistaan varsin vauhdikkaissa merkeissä Mallorcalla. Aitolehti ei ole esitellyt rakastaan vi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      25
      1218
    7. Stefanilta tuli taas karu totuus Sofiasta

      Marokkolainen h*o*ra! Voi tsiisus kun mulla on hauskaa! Lumput lentää ikkunasta kun Stefu raivoaa h*uralleen🤣🤣🤣 Nyt ne popparit tulille, tästä tule
      Kotimaiset julkkisjuorut
      99
      1103
    8. Ootko onnellinen kun ei tarvitse

      nähdä tätä tyhmää naamaa enää koskaan? Multa se särkee sydämen, mutta minkäs teen. Vaikka olisi kuinka sinnikäs eikä hellittäisi, se ei aina auta.
      Ikävä
      65
      834
    9. Steppuli veressä

      Seiskan lööpissä Steppulilla naama ja nyrkit veressä. Ei tainnut ihan kamojen pihalle paiskominen riittää. Onkohan pistänyt kämpän tuusannuuskaks.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      55
      751
    10. Oletko nähnyt eroottiset kohuleffat? Fifty Shades Of Grey -trilogia tv:stä

      Fifty Shades -trilogia starttaa, kun nuori opiskelijanainen Anastasia tapaa rikkaan liikemiehen. Seksisuhdehan siitä starttaa, höystettynä sadistisill
      Suhteet
      7
      727
    Aihe