2012 mallit Seatteja myynnissä

Kiinnostuisiko??

Näyttää olevan paljon vähän ajettuja, vm. 2012 Ibizoja paljon myynnissä. Miksi? Leviääkö 1.2 litran koneen turbo vai mikä on syy luopua autosta takuuajan lähestyessä loppuaan?!

15

474

    Vastaukset 15

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ejhjtr

      No eipä noita nyt paljoa ole. 16kpl näytti löytyvän. Huono trolli olet.
      Samaan aikaan löytyy esim 50kpl toyota Aurista ja 30kpl BMW 320 ja volvo V50 56kpl. Kaikki vuosimallia 2012
      Mikähän niissä mahtaa olla vikana kun noin paljon on myynnissä?
      Paskoja ne taitaa olla kaikki.

      • beeämwee

        Eivät onneksi niin paskoja kuin Seat. Ainiin, eihän Seat ole edes auto.


      • Gookkeli

        Näkyy löytyvän juuri noihin moottoreihin turboon kohdistuva maahantuojan "kampanja", heh.


      • Autoemocion
        beeämwee kirjoitti:

        Eivät onneksi niin paskoja kuin Seat. Ainiin, eihän Seat ole edes auto.

        Bimmeri miestä vitutti, kun jätin Ibizalla sellaisen tulemaan. Kyllä vihaa puhkui 318i mies, mutta ei auttanut Seat meni menojaan HUHUHHAHHAHAHAH!


      • Kerro uuno tarkemmin
        Gookkeli kirjoitti:

        Näkyy löytyvän juuri noihin moottoreihin turboon kohdistuva maahantuojan "kampanja", heh.

        Jaa että mikä kampanja? Tarkoitatko KAKSI vuotta sitten todettua juttua? HEH HEH.


      • Espoo
        beeämwee kirjoitti:

        Eivät onneksi niin paskoja kuin Seat. Ainiin, eihän Seat ole edes auto.

        BMW: llä ajavat hintit.


    • kunmuualla ei pärjää

      Röllit on hauskoja ja sitkeitä, tosin myös melko tyhmiä.

    • Niitä on varmaankin siksi myynnissä ns.paljon , kun silloin myytiin aika paljon Copa plus-varusteilla olevia Ibizoja. Oli hyvä hinta laatu suhde ja nyt muutaman vuoden jälkeen palaavat vaihto autoiksi. Samoin, kuten itselläni, Ibiza rek. 01/2012 vaihtui keväällä 2014 Leon farkkuun.

    • ?????????

      Koska ne leviää yleensä takuu ajan umpeuduttua piste.

    • mersuilmiö

      Väitetään, että SEATin turbo laukeaa ennemmin tai myöhemmin. Sen sijaan sama kapine folkkarissa tai skoudassa kestää. Taitaa olla siis taas se ilmiö, että "paremman" merkin uusi merkkiosa vain parantaa auton laatua, muissa taas kirotaan, että taas meni sejase rikki.

      • Aika köyhä trolli

        Väitä ihan rauhassa. Muiden väitteitä en olekaan koskaan enkä missään kuullutkaan. Tuskin sinäkään. Tuohon et vain löydä yhtään linkkiä perusteluksi tai muuta näyttöä.


      • Huikea aamuyön avaus

        Paremman merkin?
        No ehkä volkkari, mutta skouda oli jo vähän paksua...

        Ja miten ihmeessä se turbo tietää olevansa 'paremman merkin' moottorissa ja yrittää olla hajoamatta? Ohjelmoidaanko se jotenkin turboon, kun sitä valmistetaan ja se merkitään sitten liukuhihnalla siten, että kyseinen turbo pitää sitten aikanaan asentaa jossain autojen kokoonpanotehtaalla siihen 'paremman merkkiseen' autoon? Tehtaalta lähtiessään turboparka kun ei edes tiedä mihin merkkiin se tullaan asentamaan.
        Kuka muuten valitsee tehtaan liukuhihnalla ne turbot, jotka merkitään asennettaviksi niihin 'huonompiin' merkkeihin ja ne jotka asennetasn niihin 'parempiin' merkkeihin? Jonkunhan se täytyy tehdä, jotta robotit osaavat toimia oikein noiden turbojen värkkäämisen yhteydessä? Meneekö sattumaotoksena vai valitaan säännönmukaislesti, esim joka viides liukuhihnan turbo?

        Onko arvoisa älykkyyden ilmentymä nimimerkki 'mersuilmiö' pohtinut ja mahdollisesti selvittänytkin tämän mieltään askarruttaneen mielikuvan?


    • ehere

      Tällä hetkellä Leonissa vakio turbo kiinni jolla menty 200tkm joista viimeinen 100tkm 1.4bar maksimi ahdoilla.
      Kaikki toimii ja kukkuu.
      Missä kohtaa ton pitäis ennenaikaisesti hajota kun ahtojakin on nostettu 2X vakio ahtoihin verrattuna?

    • 5XSeat

      Ei ole ollut ongelmia Seatissa ´laadun kanssa, toisin kuin Volkkarilla. Tiedän kokemuksesta.

    • seatti

      Vaihdoin BMV 2.0 seattiin,syynä helevatan kalliit ja jatkuvat korjauskulut.Nyt ainoastaan määräaikais huollot ja pelittää.Ai niin ja en jää jälkoihin edes Bemarille.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuinkahan monen

      Naisen puolisoa olet nainen vikitellyt ja eron aiheuttanut? Toivottavasti karma on ku*sut muroihisi useamman kuin kerran
      Ikävä
      99
      919
    2. Mies, kumman ottaisit mieluummin

      176 cm vai 154 cm naisen, jos molemmat muuten yhtä viehättäviä? Mikä on oma pituutesi?
      Sinkut
      150
      849
    3. Kauan mökötetään toisillemme?

      Loppuelämäkö? Vai oisko jo pussailutreffit?
      Ikävä
      64
      720
    4. Pettymys TTK-parketilla! Anna Hanski tippui - Sami-opelta erikoinen heitto: "Nyt sä pääset..."

      Toisena parina Tanssii Tähtien Kanssa -kisasta tippuivat Anna Hanski ja Sami Helenius. Pettymys oli käsinkosketeltava y
      Tanssii tähtien kanssa
      26
      682
    5. Anteeksi mies

      En jaksa tätä…, en halua, että sinulla on paha mieli tämän takia. Viestiä Sinulle.
      Ikävä
      47
      674
    6. Tekisi mieli vetäistä kunnon jurrit sinun kanssasi

      Ja keskustella asiat, ei tästä tule hevonvttua.
      Ikävä
      46
      644
    7. Eikö olisi mukavaa

      Jakaa arki yhdessä mies. Tämmöisin aatoksin.
      Ikävä
      47
      604
    8. Poliisi etsii kadonnutta henkilöä Lapualla

      Henkilö on kadonnut 18-19.9.2026 välisenä yönä. Henkilö on hoikka,n 185 cm pitkä. Kadonneella on ollut katoamishetkellä
      Lapua
      31
      562
    9. Oot komea

      etkä näytä vanhenevan. Mieskarkki. Mä en yritä mitään, mä oon sulle liian vanha. Olis kuitenkin kiva tutustua suhun. n
      Ikävä
      20
      533
    10. Laittaisit viestin suoraan!!

      Haluaisin...
      Ikävä
      31
      531
    11. Mieti oikeasti

      Ollaan lähes tuntemattomia, mutta samalla on tämä erityinen vuosien tilanne takana, joka on ollut monella tapaa väärin.
      Ikävä
      27
      526
    12. Venäjä häviämässä 30 vuoden sodan

      Ukraina vapautti kolme aluetta, operaatio Vivaldi laajenee
      Maailman menoa
      445
      511
    13. Jonkun mussukka ajanu rallia

      S- Marketilla. Vautsi vau.
      Hyrynsalmi
      6
      496
    14. Se oli molemminpuolinen limerenssi

      Limerenssi myös sinulla kun näin pitkän ajan jälkeen päivystää palstaa. 🤭
      Ikävä
      81
      489
    15. Olen nainen pahoillani, että tykkään sinusta niin paljon, että

      Haluaisin panna sua. Tuntuu vaan siltä, että olet sen suhteen ihan haluton. Ei minulle riitä pelkkä ystävyyssuhde.
      Ikävä
      31
      476
    16. Minä kyllä odotan nainen

      että sinun kanssa voisin jutella asioista ihan oikeasti.
      Ikävä
      44
      471
    17. Onko kaivattusi

      Hoikistunut?
      Ikävä
      30
      456
    18. Tiedoksi yhdelle naiselle

      että mies lähestyy kaikin tavoin jos on kiinnostunut! 🙋🏻‍♂️
      Ikävä
      41
      451
    19. Rydman, herätys!

      "Veikkauksen toimitusjohtaja Olli Sarekoski tienasi kiinteää palkkaa 445 891 euroa ja lisiä 72 157. Kuukausipalkka oli 3
      Maailman menoa
      64
      437
    20. En laita sulle viestiä

      Toivottavasti ymmärrät jo mies hyvä, että en tule koskaan laittamaan sulle viestiä enkä soittamaan sulle. Minusta ei sii
      Ikävä
      39
      424
    Aihe