Trauman takia lapseton?

Vai adoptoinko

Olen miettinyt reilu vuoden lasta, mutta ongelma on pelko, jonka takia haaveet haudattu mieheni kanssa. Elämäntilanne olisi täydellinen lapselle, rakastavat vanhemmat, velaton iso omakotitalo maalla. Mutta tämä pelko tuntuu ylitsepääsemättömältä, synnytyspelko, ylipäätänsä jo pelottaa ja ahdistaa gynekologilla käynti, jopa seksi tuntuu silloin tällöin inhottavalta. Tämä asia sai alkunsa reilu 2v sitten kun jouduin kahden miehen raiskaamaksi. Asiasta olen puhumalla päässyt yli mutta.. Silti jäi alapäähän "trauma".

Kokemuksia, ideoita, neuvoja tai mitä vain asiaan liittyvää?

Ja mieluiten asiattomat viestit jätätte sanomatta, muutenkin vaikea ja surullinen asia/ tilanne..

3

202

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ....................

      Hankala tilanne!
      Uskon todella että tuollaisesta kokemuksesta sinulle on jäänyt jollain tasolla pahoja traumoja.
      Jos gynekologilla käyntikin jo ahdistaa niin raskauden aikana siellä joutuu pomppimaan kuitenkin aika paljon.

      Jollain keinolla sinun pitäisi vain saada jätettyä kaikki taaksesi mm. terapeutille puhuminen tai käynti perheneuvolassa.

      Oletko ajatellut vaihtoehtoa sektioon? Jos synnyttäminen alakautta tuntuu mahdottomalta? Sinun tilanteessa uskoisin että saisit sen helpostikin.
      Mitä raskauden aikaisiin gynekologisiin tarkastuksiin tulee niin voithan aina etukäteen kertoa tuntemuksistasi. Ei niitäkään käyntejä tainnu olla kuin 2 tai 3 koko raskauden aikana.

      En osaa enempää neuvoa.
      Jos lapsen haluat niin tuon asian takia ei kannata jättää yrittämättä. Katuisit sitä varmasti myöhemmällä iällä.
      Ja jos päädytte yrittämään ja onni teille suodaan niin sinuna ottaisin ensineuvolasta asti asian puheeksi ja kävisin pelkopolilla juttelemassa.

      Tsemppiä!

    • tkjr

      Jos vielä asiaa mietit, niin mikset soittaisi vaikka paikalliseen neuvolaasi ja pyytäisi päästä keskustelemaan asiasta jo ennen raskautta tai osaisiko hän ohjata sinua kunnassasi oikeaan paikkaan, joka neuvoisi.

      Raskausaikana, eikä synnytyksessäkään, tarvitse välttämättä tehdä kuin ne pakolliset sisätutkimukset, etenkin jos avoimesti kerrot tuntemuksistasi. Kätilöt ja lääkärit huomioivat varmasti tilanteesi niin pitkälle, kuin se sinulle ja vauvalle on turvallista.

      Ehkä kannattaisi myös käydä jonkin ammattilaisen juttusilla vielä ennen raskautumista, niin saisit hoidettua omaa sisintäsi kuntoon ennen vauvaa.

    • ........

      Asun Ranskassa, ja täällä gyneni ei tee raskausaikana ollenkaan sisätutkimuksia. Tämä johtuu siitä, että amerikkalaisten lääkäreiden mielestä tämä ei ole tarpeellista. Synnytys voi käynnistyä yhtäkkiä vaikka paikat olisi täysin kiinni, ja toisaalta vaikka paikat olisikin jo vähän auki, voi vauva pysyä mahassa vielä pitkään. Lisäksi amerikkalaisten mielestä sisätutkimukset lisää infektioriskejä, ja näin ollen lisää riskejä ennen aikaisille synnytyksille. Uskoisin, että voisit siis löytää synnytyslääkärin, joka suostuu jättämään sisätutkimukset väliin ennen varsinaisen synnytyksen käynnistymistä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen

      ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?
      Maailman menoa
      176
      5027
    2. Kukka kuoli ja kukka tappo Kokkolassa?

      Ouluntiellä tapettu nainen torstaina kukka tappo?
      Kokkola
      15
      1670
    3. Kenen joukoissa Suomi seisoo maailmalla, jos SDP voittaa seuraavat vaalit?

      SDP on ainoa pohjoismainen sosialidemokraattinen puolue, joka edelleen kuuluu Sosialistiseen internationaaliin. Sitä ka
      Maailman menoa
      62
      1605
    4. Jos mies oikeasti haluaa sinut

      Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois
      Ikävä
      122
      1470
    5. Helena Puolakka laukoo suorat sanat Vappu Pimiän MasterChef -pestistä

      Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Kokenut keittiömestari ja ravintoloitsija Helena Puolakka laukoo suorat s
      Tv-sarjat
      9
      1353
    6. Voiko ryyppäämisellä tienata elantonsa?

      Lassi Kuhlman on rappiostriimaaja. Hän kuvaa omaa päihteiden käyttöään pitkissä somestriimeissä. Katsojat voivat lahjoit
      Maailman menoa
      49
      1080
    7. Ketä ehdotatte seuraavaksi kuntanne johtohahmoksi

      Ei ole teitä riitaisia kehityksen jarruja helppo yrittää kohti valoa ohjata. Siinä on teille pähkinä purtavaksi.
      Lappajärvi
      96
      1074
    8. Persuille 1,8 prosenttiyksikköä laskua. Keskusta meni ohi ja Vasl hengittää niskassa

      Erityisesti työväestö on hylkäämässä persut. https://yle.fi/a/74-20208249
      Maailman menoa
      297
      942
    9. Vasemmistoliitto menossa perussuomalaisten ohi!

      Keskustapuolue meni jo...
      Maailman menoa
      190
      915
    10. Dannyn "ex-käly" Jennika Vikman teki erikoisen ratkaisun!

      Dannyn "ex-käly" Jennika Vikman paljasti uudet kujeet. Hän on mukana kohutussa Sointu Borg & Tyrkyt -realityssä. Jääkö
      Suomalaiset julkkikset
      7
      760
    Aihe