Olen miettinyt reilu vuoden lasta, mutta ongelma on pelko, jonka takia haaveet haudattu mieheni kanssa. Elämäntilanne olisi täydellinen lapselle, rakastavat vanhemmat, velaton iso omakotitalo maalla. Mutta tämä pelko tuntuu ylitsepääsemättömältä, synnytyspelko, ylipäätänsä jo pelottaa ja ahdistaa gynekologilla käynti, jopa seksi tuntuu silloin tällöin inhottavalta. Tämä asia sai alkunsa reilu 2v sitten kun jouduin kahden miehen raiskaamaksi. Asiasta olen puhumalla päässyt yli mutta.. Silti jäi alapäähän "trauma".
Kokemuksia, ideoita, neuvoja tai mitä vain asiaan liittyvää?
Ja mieluiten asiattomat viestit jätätte sanomatta, muutenkin vaikea ja surullinen asia/ tilanne..
Trauman takia lapseton?
3
177
Vastaukset
- ....................
Hankala tilanne!
Uskon todella että tuollaisesta kokemuksesta sinulle on jäänyt jollain tasolla pahoja traumoja.
Jos gynekologilla käyntikin jo ahdistaa niin raskauden aikana siellä joutuu pomppimaan kuitenkin aika paljon.
Jollain keinolla sinun pitäisi vain saada jätettyä kaikki taaksesi mm. terapeutille puhuminen tai käynti perheneuvolassa.
Oletko ajatellut vaihtoehtoa sektioon? Jos synnyttäminen alakautta tuntuu mahdottomalta? Sinun tilanteessa uskoisin että saisit sen helpostikin.
Mitä raskauden aikaisiin gynekologisiin tarkastuksiin tulee niin voithan aina etukäteen kertoa tuntemuksistasi. Ei niitäkään käyntejä tainnu olla kuin 2 tai 3 koko raskauden aikana.
En osaa enempää neuvoa.
Jos lapsen haluat niin tuon asian takia ei kannata jättää yrittämättä. Katuisit sitä varmasti myöhemmällä iällä.
Ja jos päädytte yrittämään ja onni teille suodaan niin sinuna ottaisin ensineuvolasta asti asian puheeksi ja kävisin pelkopolilla juttelemassa.
Tsemppiä! - tkjr
Jos vielä asiaa mietit, niin mikset soittaisi vaikka paikalliseen neuvolaasi ja pyytäisi päästä keskustelemaan asiasta jo ennen raskautta tai osaisiko hän ohjata sinua kunnassasi oikeaan paikkaan, joka neuvoisi.
Raskausaikana, eikä synnytyksessäkään, tarvitse välttämättä tehdä kuin ne pakolliset sisätutkimukset, etenkin jos avoimesti kerrot tuntemuksistasi. Kätilöt ja lääkärit huomioivat varmasti tilanteesi niin pitkälle, kuin se sinulle ja vauvalle on turvallista.
Ehkä kannattaisi myös käydä jonkin ammattilaisen juttusilla vielä ennen raskautumista, niin saisit hoidettua omaa sisintäsi kuntoon ennen vauvaa. - ........
Asun Ranskassa, ja täällä gyneni ei tee raskausaikana ollenkaan sisätutkimuksia. Tämä johtuu siitä, että amerikkalaisten lääkäreiden mielestä tämä ei ole tarpeellista. Synnytys voi käynnistyä yhtäkkiä vaikka paikat olisi täysin kiinni, ja toisaalta vaikka paikat olisikin jo vähän auki, voi vauva pysyä mahassa vielä pitkään. Lisäksi amerikkalaisten mielestä sisätutkimukset lisää infektioriskejä, ja näin ollen lisää riskejä ennen aikaisille synnytyksille. Uskoisin, että voisit siis löytää synnytyslääkärin, joka suostuu jättämään sisätutkimukset väliin ennen varsinaisen synnytyksen käynnistymistä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kannattaako suomalaisen duunarin enää äänestää vasemmistopuolueita
sillä eivät ne tunnu kovasti ajavan suomi-duunarin etuja. Jos katsotaan Vasemmistoliittoa, niin sehän on ihan feministi1795645Jaaha, sitä on vasemmistoryhmä käynyt häiriköimässä Purran kodin vieressä
On näköjään iso lakana levitetty puiden väliin, jossa lukee mm. "Haista vi*** Riikka Purra". Tunkekaa leikkaukset pers..1035584Professori: Maahanmuuttajien rikollisuutta hyssytellään - hävytöntä
Kriminologi Jukka Savolaisen mukaan ikä ja vaikeat olosuhteet eivät riitä selitykseksi. – Tutkitun tiedon valossa sanoi1804558Mistä kummasta voi johtua se, että vasemmistolaiset usein häpeää itseään
voiko se johtua esim. köyhyydestä? Ja tästä on siis ihan suomalainen tutkimus olemassa. "Suomalainen tutkimus osoittaa514013Sanna-kulttilaiset hehkuttaa edelleen Marinia, vaikka esim. Sote oli susi jo syntyessään
mutta kulttilaiset eivät ole järjen jättiläisiä, ja sanoihin Lasse Lehtinenkin, että Suomessa on pohjoismaiden tyhmimmät613900Marin teki sen mihin muut eivät pystyneet, vei susi-Soten maaliin
ja sitten hävittyjen vaalien jälkeen lähtikin vastuuta pakoon...... "Professori: sote-uudistus on täysi susi. Sosiaali313556Saatoin tehdä elämäni isoimman virheen
Otsikko kertoo kaiken. Miksei kaikki voi olla yksinkertaisempaa?1271274En koskaan tule sinulle tätä kertomaan
Kun kirjoitin sinulle viimeisintä viestiä, huomasin kyynelten valuvan poskiani pitkin.161020- 17958
Jotenkin tämä
tilanne taas eskaloitui ja saat mut roikkumaan täällä palstalla. Turhaan. Ei nämä tekstit sua koskaan tavoita. 😭33940