Olen miettinyt reilu vuoden lasta, mutta ongelma on pelko, jonka takia haaveet haudattu mieheni kanssa. Elämäntilanne olisi täydellinen lapselle, rakastavat vanhemmat, velaton iso omakotitalo maalla. Mutta tämä pelko tuntuu ylitsepääsemättömältä, synnytyspelko, ylipäätänsä jo pelottaa ja ahdistaa gynekologilla käynti, jopa seksi tuntuu silloin tällöin inhottavalta. Tämä asia sai alkunsa reilu 2v sitten kun jouduin kahden miehen raiskaamaksi. Asiasta olen puhumalla päässyt yli mutta.. Silti jäi alapäähän "trauma".
Kokemuksia, ideoita, neuvoja tai mitä vain asiaan liittyvää?
Ja mieluiten asiattomat viestit jätätte sanomatta, muutenkin vaikea ja surullinen asia/ tilanne..
Trauman takia lapseton?
3
195
Vastaukset
- ....................
Hankala tilanne!
Uskon todella että tuollaisesta kokemuksesta sinulle on jäänyt jollain tasolla pahoja traumoja.
Jos gynekologilla käyntikin jo ahdistaa niin raskauden aikana siellä joutuu pomppimaan kuitenkin aika paljon.
Jollain keinolla sinun pitäisi vain saada jätettyä kaikki taaksesi mm. terapeutille puhuminen tai käynti perheneuvolassa.
Oletko ajatellut vaihtoehtoa sektioon? Jos synnyttäminen alakautta tuntuu mahdottomalta? Sinun tilanteessa uskoisin että saisit sen helpostikin.
Mitä raskauden aikaisiin gynekologisiin tarkastuksiin tulee niin voithan aina etukäteen kertoa tuntemuksistasi. Ei niitäkään käyntejä tainnu olla kuin 2 tai 3 koko raskauden aikana.
En osaa enempää neuvoa.
Jos lapsen haluat niin tuon asian takia ei kannata jättää yrittämättä. Katuisit sitä varmasti myöhemmällä iällä.
Ja jos päädytte yrittämään ja onni teille suodaan niin sinuna ottaisin ensineuvolasta asti asian puheeksi ja kävisin pelkopolilla juttelemassa.
Tsemppiä! - tkjr
Jos vielä asiaa mietit, niin mikset soittaisi vaikka paikalliseen neuvolaasi ja pyytäisi päästä keskustelemaan asiasta jo ennen raskautta tai osaisiko hän ohjata sinua kunnassasi oikeaan paikkaan, joka neuvoisi.
Raskausaikana, eikä synnytyksessäkään, tarvitse välttämättä tehdä kuin ne pakolliset sisätutkimukset, etenkin jos avoimesti kerrot tuntemuksistasi. Kätilöt ja lääkärit huomioivat varmasti tilanteesi niin pitkälle, kuin se sinulle ja vauvalle on turvallista.
Ehkä kannattaisi myös käydä jonkin ammattilaisen juttusilla vielä ennen raskautumista, niin saisit hoidettua omaa sisintäsi kuntoon ennen vauvaa. - ........
Asun Ranskassa, ja täällä gyneni ei tee raskausaikana ollenkaan sisätutkimuksia. Tämä johtuu siitä, että amerikkalaisten lääkäreiden mielestä tämä ei ole tarpeellista. Synnytys voi käynnistyä yhtäkkiä vaikka paikat olisi täysin kiinni, ja toisaalta vaikka paikat olisikin jo vähän auki, voi vauva pysyä mahassa vielä pitkään. Lisäksi amerikkalaisten mielestä sisätutkimukset lisää infektioriskejä, ja näin ollen lisää riskejä ennen aikaisille synnytyksille. Uskoisin, että voisit siis löytää synnytyslääkärin, joka suostuu jättämään sisätutkimukset väliin ennen varsinaisen synnytyksen käynnistymistä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT3504077Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1293635Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku82363- 1171754
Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja181698Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei81540Typeryyttä
Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik1241379Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!
Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit1291098Martina mukana erikoisjoukossa
Huippurankka Erikoisjoukot-ohjelma jatkuu, Martina mukana. Kerrankin Martinalle hyvä ohjelma, hänellä on voimaa, sisua j1481010Häneen rakastuminen oli sellaista
että aina uskoi ja luotti että kyllä tästä vielä edetään jotenkin. Se olikin vain rakastuneen toiveajattelua kaikki. Ta79905