Trauman takia lapseton?

Vai adoptoinko

Olen miettinyt reilu vuoden lasta, mutta ongelma on pelko, jonka takia haaveet haudattu mieheni kanssa. Elämäntilanne olisi täydellinen lapselle, rakastavat vanhemmat, velaton iso omakotitalo maalla. Mutta tämä pelko tuntuu ylitsepääsemättömältä, synnytyspelko, ylipäätänsä jo pelottaa ja ahdistaa gynekologilla käynti, jopa seksi tuntuu silloin tällöin inhottavalta. Tämä asia sai alkunsa reilu 2v sitten kun jouduin kahden miehen raiskaamaksi. Asiasta olen puhumalla päässyt yli mutta.. Silti jäi alapäähän "trauma".

Kokemuksia, ideoita, neuvoja tai mitä vain asiaan liittyvää?

Ja mieluiten asiattomat viestit jätätte sanomatta, muutenkin vaikea ja surullinen asia/ tilanne..

3

187

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ....................

      Hankala tilanne!
      Uskon todella että tuollaisesta kokemuksesta sinulle on jäänyt jollain tasolla pahoja traumoja.
      Jos gynekologilla käyntikin jo ahdistaa niin raskauden aikana siellä joutuu pomppimaan kuitenkin aika paljon.

      Jollain keinolla sinun pitäisi vain saada jätettyä kaikki taaksesi mm. terapeutille puhuminen tai käynti perheneuvolassa.

      Oletko ajatellut vaihtoehtoa sektioon? Jos synnyttäminen alakautta tuntuu mahdottomalta? Sinun tilanteessa uskoisin että saisit sen helpostikin.
      Mitä raskauden aikaisiin gynekologisiin tarkastuksiin tulee niin voithan aina etukäteen kertoa tuntemuksistasi. Ei niitäkään käyntejä tainnu olla kuin 2 tai 3 koko raskauden aikana.

      En osaa enempää neuvoa.
      Jos lapsen haluat niin tuon asian takia ei kannata jättää yrittämättä. Katuisit sitä varmasti myöhemmällä iällä.
      Ja jos päädytte yrittämään ja onni teille suodaan niin sinuna ottaisin ensineuvolasta asti asian puheeksi ja kävisin pelkopolilla juttelemassa.

      Tsemppiä!

    • tkjr

      Jos vielä asiaa mietit, niin mikset soittaisi vaikka paikalliseen neuvolaasi ja pyytäisi päästä keskustelemaan asiasta jo ennen raskautta tai osaisiko hän ohjata sinua kunnassasi oikeaan paikkaan, joka neuvoisi.

      Raskausaikana, eikä synnytyksessäkään, tarvitse välttämättä tehdä kuin ne pakolliset sisätutkimukset, etenkin jos avoimesti kerrot tuntemuksistasi. Kätilöt ja lääkärit huomioivat varmasti tilanteesi niin pitkälle, kuin se sinulle ja vauvalle on turvallista.

      Ehkä kannattaisi myös käydä jonkin ammattilaisen juttusilla vielä ennen raskautumista, niin saisit hoidettua omaa sisintäsi kuntoon ennen vauvaa.

    • ........

      Asun Ranskassa, ja täällä gyneni ei tee raskausaikana ollenkaan sisätutkimuksia. Tämä johtuu siitä, että amerikkalaisten lääkäreiden mielestä tämä ei ole tarpeellista. Synnytys voi käynnistyä yhtäkkiä vaikka paikat olisi täysin kiinni, ja toisaalta vaikka paikat olisikin jo vähän auki, voi vauva pysyä mahassa vielä pitkään. Lisäksi amerikkalaisten mielestä sisätutkimukset lisää infektioriskejä, ja näin ollen lisää riskejä ennen aikaisille synnytyksille. Uskoisin, että voisit siis löytää synnytyslääkärin, joka suostuu jättämään sisätutkimukset väliin ennen varsinaisen synnytyksen käynnistymistä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa

      On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t
      Maailman menoa
      173
      4386
    2. Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan

      Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan
      Maailman menoa
      138
      2805
    3. Ikävä sinua..

      Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va
      Ikävä
      27
      2426
    4. Riikka Purra: "Kokoomus haluaa leikata pienituloisten etuuksista - Se ei meille käy"

      Näin vakuutti persujen Purra edellisten eduskunta vaalien alla,. https://www.ku.fi/artikkeli/4910942-kun-uudessa-videos
      Maailman menoa
      58
      1877
    5. Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.

      https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt
      Maailman menoa
      382
      1843
    6. Lindtmanin pääministeriys lähenee päivä päivältä

      Suomen kansan kissanpäivät alkavat siitä hetkestä, kun presidentti Stubb on tehnyt nimityksen. Ainoastaan ylin tulodesi
      Maailman menoa
      64
      1514
    7. Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä

      Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu
      Maailman menoa
      22
      1489
    8. Sandels tölkin hinta nousi 1,29 eurosta 1,32 euroon

      Mitähän järkeä valtiolla on verottaa tuotakin elintarviketta niin kovasti, että on järkevämpää käydä hakemassa ulkomailt
      Köyhyys
      28
      1472
    9. Kapiainen siviiliesimies, Herra suuri Herra

      Sotilaana kyvytön, johtajana munaton ja kotona tossun alla. Se on upseerin uran tuen pää, seinään ajo. Mutta aina löytyy
      Sodankylä
      86
      1453
    10. Pitäisikö ilotulitteiden myynti kieltää?

      Esim jyväskylässä ainakin on ammuttu ilotulitteita päin ihmisiä ja autoja. Samoin Helsingissä? Pitäisikö ilotulitteiden
      Maailman menoa
      112
      1436
    Aihe