kUINKA , asioiden jotka kulkee nimellä VERIKUUT .Mitä se merkitsee
kun jokaisen ihmisen nähtävillä olevat taivaan merkit säestävät Jumalan
juhlia Israelin kalenterissa ..Mark Biltz on kirjoittanut Hepbrealaisten pyhien kirjoitusten profeetallisiin salaisuuksiin syvästi paneutunut Messiaaniseen
Juutalaisen kirjanoppinut pastori ...
kun jokaisen ihmisen nähtävillä olevat taivaan merkit säestävät Jumalan
juhlia Israelin kalenterissa ..Mark Biltz on kirjoittanut Hepbrealaisten pyhien kirjoitusten profeetallisiin salaisuuksiin syvästi paneutunut Messiaaniseen
Juutalaisen kirjanoppinut pastori ...
Vastaukset 22
Vanhimmat
Tässä yksi linkki, jossa puhutaan neljästä verikuusta:
http://www.missiomaailma.fi/pdf/missiomaailma_lehti_2014_03.pdf
Toivottavasti epaimen vastaa teulle ja meille muille...
-toivoo yksi eslesta
Tuo linkki on minulle uutta asiaa, täytyy opiskella ennenkuin kirjoitan tästä vastausta. Mielenkiintoinen astrologinen väite, mutta kirjoitus näyttää ensilukemalta kyseenalaiselta. Koetan selvittää.
ePaimen , en panisi siihen paljon painoa se muuten ,ei toimi enää
eikä se mennyt lainkaan sellaiseen kohteeseen , minun vinkki on
Leo Mellerin johdolla ISRAELIIN 26/10- 2/11-14. eli rahastus juttu.
Tosin siitä on ennenkin kirjoitettu joskus keväällä ..
montako niitä pitää olla ,ja koska sen jälkeen loppuu kaikki.
Mellerin matkat ovat todella hyviä koska vie ryhmänsä sellaisiin kohteisiin missä turistit eivät yleensä käy.
Hänellä on hyvät kontaktit paikallisiin, suosittelen.
Teknisestihän matkan järjestää Toiviomstkat joten ei Melleri siitä mitään rahasta. Kaikki vaan maksaa.
""Sahlom ""
Olet varmaan *sisar*
Kiva kun kirjoitit , olen huntsinut missä olet piileksinyt .
Kyllä minä silti olen sitä mieltä, että jos saman kokoinen matka muualle maksaa
n.3000 e ,,niin se maksaa israelissa , 6000e. johtukoon se sitten mistä tahansa
minusta se voi johtua ISRAELISTAKIN , mutta kallista se on joka tapauksessa
Minä uskon että Meller on kyllä hyvä matkan järjestäjä , jolla on tietoa enemmän
kuin tavallisella pulliaisella .
Shalom veli Teu.
Runsasta siunausta sinne ja perhekunnallesi.
En kirjoittanut shalom-nimimerkillä.
En ole kenenkään muun kannalla kuin Herran Jeesuksen Kristuksen.
Ei katsota ihmisiin vaan Kirkkauden Herraan, joka pian tulee noutamaan omansa Isän kotiin.
Siunauksin..
Hei teu ja miniuakinkiinnostaa
annettu linkki auttoi minua ymmärtämään teun kysymyksen ja selvittelemään hieman, mistä verikuu asiasta on kyse.
sen sijaan en näe yhtään mitään yhteyttä Leo Melleriin, jos joku linkki on olemassa, laita se tähän tiedoksemme.
Seuraavassa kerron löydöistäni tästä aiheesta
Minusta vaikuttaa, että sylttytehdas on Yhdysvalloissa toimiva John Kilpatrik, jonka varsin ammattitasoisella ja sliipatulla web sivuilla on myynnissä aiheesta CD
"Bible Prophecy and the Coming Blood Moons"
http://www.johnkilpatrick.org/
Saattaa olla, että hänellä on jotain lähteitä, joita ei kuitenkaan ole näkyvillä.
John Kilpatrick kertoo, että hänen toimintansa alkoi Bronsvillen herätyksestä 1996 ja Bay Revival herätyksestä, jossa tuhansia ihmisiä on parantunut sairauksistaan..
Hän on tulkinnut amerikkalaiseen tapaan ajankohtaisia asioita Raamatun valossa - etenkin republikaaneja kiinnostavaan tyyliin
" Mitä tulevaisuus julistaa ydinvoiman saaneesta Iranista" Jeremia 49
"Venäjä ajattelee pahan ajatuksen" Hesekiel 38 39
Ainakin 2013 alkaa jo ilmestyä eri puolilla USA:ta Kilpatrickin opetukseen nojautuvia muitakin sivuja, joissa toistetaan samoja väitteitä
Viitataan Joel 2:30-31 "aurinko pimenee ja kuu muuttuu vereksi" ja sanotaan, että punainen - verinen - kuu tarkoittaa täydellistä kuunpimennystä.
Sitten kerrotaan, että neljä täydellisestä kuunpimennyksestä tapahtuu 2014-2015 juutalaisten juhlien aikana
5.4.2014 Pääsiäinen
8.10.2014 Lehtimajanjuhla
4.4. 2015 Pääsiäinen
28.9.2015 Lehtimajanjuhla, superkuu
Ylöstempaus tapahtuu, josta verikuut ovat merkkinä
http://redmoonrapture.com/2014-2015.html
Jotain suurta tapahtuu Israelille, koska kuunpimennys on paha enne juutalaisille, auringonpimennys koko maailmalle
http://www.pray4zion.org/TheComingBloodMoons.html
Juutalainen keskustelee aiheesta "en yleensä näihin usko mutta mielenkiintoista"
http://www.jewishpress.com/news/breaking-news/messianic-blood-moon-rising-on-passover-seder/2013/10/06/
Rabbi Ari Enkin muistuttaa Talmudista, että jos juutalaiset noudattavat lakia, heidän ei tarvitse pelätä taivaan merkkejä
http://unitedwithisrael.org/the-blood-moon-and-jewish-destiny/
Harri Veijonen näyttää kirjoittaneen asiasta Suomessa ensimmäisenä kirjoittaneen vuonna 2013 ja hän tietää tarlasti ylöstempauksen ajankohdan eli milloin Jeesus tulee takaisin.
Heinäkuussa 2013 kirjoitetussa jutussa Veijonen arvelee, että huhtikuun puolivälissä 2016 voisis siis olla ylösotto, ellei se toteudu jo tammikuussa 2014
Hän kirjoittaa tienneensä asian jo kauan sitten: Seurakunnan ylösoton aika on tiedetty noin 30 vuotta etukäteen tapahtumana "Tuleva Lähi-idän rauhansopimus ja uskovien katoaminen" Ensimmäinen tietäjä on julkisesti Harri Veijonen vuoden 1986 kirjallaan. Samaa täsmentävä esitys ilmestyi 1995 "Jerusalemista sovittaessa Jeesus saapuu pilviin!"
http://wwnet.fi/users/veijone/ind2013a.html
Markus Korhonen on Tampereella toimivan herätys- ja lähetysjärjestö Missiomaailman toiminnanjohtaja. Hänen apunaan ovat ylistyspastorit Rodrigo ja Saara Campos. toimistopäällikkö Pertti Muikku sekä vapaaehtoisia työntekijöitä. Toiminta näyttää keskittyvän Israelissa olevaan Venäjältä muuttaneeseen väestöön ja myös Intiassa tehdään kristillistä työtä.
http://www.missiomaailma.fi/
Korhonen on laatinut verikuusta John Kilpatrickin opetuksen perusteella suomenkielisen artikkelin Missiomaailma lehteen, johon alussa on viittaus.
Mitä hän odottaa tapahtuvan 2014-15?
"Uskomme, että vuodet 2014 ja 2015 ovat kriittistä aikaa Israelille ja koko maailmalle. Meidän pitää valvoa. Jotain merkittävää on tulsosa. Emme väitä, että Jeesuksen takaisintulo on silloin, mutta se on hyvin mahdollista. Emme tiedä, toteutuvatko kaikki asiat, joita tässä artikkelissa on kirjoitettu, mutta on tärkeää, että tarkkailemme Jumalan ilmoitustaulua. "
Markus Korhonen
Toivottavasti näistä havainnoista on kysyjille jotain hyötyä.
En kommentoi itse ajatusta sen enempää kuin viittaamalla Korhosen artikkeliin, jossa tuomitaan ankarasti astrologia ja puolustetaan tähtitiedettä, astronomiaa.
Kuitenkin koko ajatus auringonpimennysten ja kuunpimennysten merkityksestä maailmalle ja erityisesti juutalaisille on astrologiaa sanan täydessä merkityksessä.
Taivaankappaleista ennustaminen on erittäin laaja ja tärkeä aihe, johon viittaan vain kahdella sanalla "Betlehemin tähti"
kiitos , KIITOS ePAIMEN , ehkä tästä on PALJON HYÖTYÄ.
luen nämä vielä uudelleen hartaasti läpi...
Uutuuskirjan VERIKUUT mainos on Mellerin johtaman Patmoksen lähettämässä kuukausikirjeessä kannattajilleen ja tukijoilleen.
"Sain istahtaa kuin koulunpenkille, arvioi Pekka Sartola tämän kirjan sisältöä"
Tämän avulla löysin Mark Blitzin kirjan, jonka Kuva ja Sana on suomentanut ja joka omasta tekstistäni puuttui, kiitos
http://www.kuvajasana.fi/fi/tuotteet/?id=18&selProduct=3869&selGroup=176
mitäkö tähän kommentoisin, ehkä yxi sana riittää: ouch!
""ePaimen""
Kommenttis oli lyhyeltä kaunis , ei minullakaan ollut valtavasti sanoja .
Toiseksi tein havannon että painoksessa 1992 ei mainita Joel ,2:31,
siitä puuttuu taas jakeet Joel. 2:28-32, Mikä se tuommononen kirja
on , kun puuttuu jakeet 28,29,30,31 ,32. ne tekee yhteensä viisi jaeta.
on sellaista muuallakin , mutta eniten painos 1992.
Kaipa olette huomannet , sen Huoruuden poiston ,kun sitten
mainitaan sinne päin , että aviorikos on synti , eli tämä painos
sallii poikamiehelle huoruuden koska ei kiellä sitä , vaan antaa
melkein luvan . . kunhan välttää aviorikoksen tälläinen painos on
1992 , joka monesasa kohdin on hyvkin ,,¨
Minä pidän painosta hakuteóksena koska siinä on valtavan
tärkkaa tietämystä mistä löytää , mitäkin tätä ei ole pilattu
vaan se on edelleen siinä missä pitää..
teu, kappas vain, en tuota ole huomannutkaan ennen.
Vuoden 1992 kirkkoraamatussa mainitsemasi jakeet 2:28-32 on siirretty luvuksi 3 ja 1938 luku 3 on nyt luku 4,.
Vaihtoehtoinen numerointi on jo kauan ollut olemassa. Kaipaamasi jakeet ovat kyllä tallessa.
Njaaam ostin aikoinaan yhden mellerin laitoksen myyvän kirjan, se oli muistaakseni 2K tai jotain sinnepäin.
joka tapauksessa sitä myytiin suurella sensaatiolla juuri vuosituhannen vaihteessa ja ihmisille luotiin kauhuja kuinka kaikki menee päin seinä kun tietomasiinat eivät osaa vaihtaa uutta tuhatlukua alulle !
no kirja oli satahumpuukia, enkä ole sen koommin näitä tyhjästä rakennettuja kauhuja ostanut.
Rahankeruutarkoituksiin kaikki tällainen humpuuki on tarkoitettu.
Järkyttää vaan että tämä tapahtuu kaikista tärkeimmän asian nimissä.
Ikävää vain petettyjä ajatellen, että ihmiset uskovat tällaisiin valheisiin.
Kaikki tämä on seurausta siitä, ettei uskota totuuteen joka on Jeesus
Kristus.
2. Tess. 2:6 Ja nyt te tiedätte, mikä pidättää, niin että hän vasta ajallansa ilmestyy.
2. Tess. 2:7 Sillä laittomuuden salaisuus on jo vaikuttamassa; jahka vain tulee tieltä poistetuksi se, joka nyt vielä pidättää,
2. Tess. 2:8 niin silloin ilmestyy tuo laiton, jonka Herra Jeesus on surmaava suunsa henkäyksellä ja tuhoava tulemuksensa ilmestyksellä,
2. Tess. 2:9 tuo, jonka tulemus tapahtuu saatanan vaikutuksesta valheen kaikella voimalla ja tunnusteoilla ja ihmeillä
2. Tess. 2:10 ja kaikilla vääryyden viettelyksillä niille, jotka joutuvat kadotukseen, sentähden etteivät ottaneet vastaan rakkautta totuuteen, voidaksensa pelastua.
2. Tess. 2:11 Ja sentähden Jumala lähettää heille väkevän eksytyksen, niin että he uskovat valheen,
2. Tess. 2:12 että kaikki ne tuomittaisiin, jotka eivät ole uskoneet totuutta, vaan mielistyneet vääryyteen.
minustakin on yllättävää, että nopeasti tuotetut sensaatiomaiset perusteettomat Raamatun profetioihin viittaavat teokset myyvät suurilla seteleillä, kun taas asialliset Raamattuun liittyvät kirjat kamppailevat olemassaolosta.
tämä tietysti johtuu lukijoiden eli kirjojen ostajien valinnasta. Paljon makoisampaa vanhalle Aatulle ja Eevalle on lukea verikuusta 2014 ja kutkuttavaa "jotain tapahtuu" kuin vaivan kanssa tutustua Joelin kirjaan ja sen todelliseen sisältöön ja tarkoitukseen.
Niin , minustakin on , esimerkisi RB. kirja kallein jalokivi , jota en vieläkään ole lukenut kyllä kokonan läpi . mutta olen palannut ja palannut uudestaan siihen
erikohtiin , pidän RB :kirjaa tosi hyvänä , Ainakin verrattuna muihin nykyaikaisiin
Olemme kohtuullisesti lahjoittaneetKallista Jalokieä , jo noin 12 kpl. Tämän
Kerron vain sen takia että vinkiksi muille ,,POIS KEHUT ..
Haiskahtaa, vaikka poisselitit omakehusi.