Itsenäisyys ja itsehallintoalueet

Kalamieskauppias

Voiko ja mitä mahdollisuuksia ahvenamaalaisilla on liittyä Ruotsiin tai itsenäistyä?

Entäs entisen Kymen läänin ja Lappeenrannan alueet, voiko ne hankkia yhteisen itsehallintoalueen tms. Kovasti ois halukkuutta irrottautua EU:n aiheuttamalta haitalta Venäjän suhteen. Yrittäjät on kyllästyneet EU säännöksiin ja kaikkeen mikä pistää kapuloita rattaisiin.

4

91

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Krimin kuningas

      Perustuslain mukaan Suomen valtioalue on jakamaton ja rajoja voidaan muuttaa vain eduskunnan suostumuksella. Tämä koskee myös Ahvenanmaata, vaikka se onkin itsehallinnollinen maakunta. Ehdottaa aina voi, mutta muutokseen tarvitaan eduskunnan päätös.

      Tähän asiaintilaan tyytymätön voi tietysti tehdä kapinan ja mahdollisesti hankkia siihen tukea muualta. Jos käytettävissä on riittävästi voimaa ja emämaalla riittävän vähän, kapina voi onnistuakin, kuten tänä vuonnakin olemme nähneet.

      Kymen läänin osalta asiaa voidaan hoitaa verolaeilla tai muuten valtakunnan sisäisestikin. Joka tapauksessa silloinkin asiasta päättämässä ovat myös mm. pohjalaiset kansanedustajat.

      • 18+4

        Luuletko, että ne Kymenläänin asukkaat ihan tuosta vaan suostuisivat osaksi suurta Itäistä naapuria, päättäkööt pohjalaiset kansanedustajat mitä tahansa, tai muuttukoot verolait miten tahansa ?


      • kannatan

        Minun mielestä ahvenamaalaisilla on oikeus äänestää omasta itsenäisyydestään ainakin, jos ne haluaa puolestaan liittyä Ruotsiin, tulisi se asia käsitellä Eduskunnassa ja se on heidän päätettävissä siellä. Jokatapauksessa aihe on mielenkiintoinen. Ei toiseen valtioon liitytä noin vain, ensinnäkin haluaako Ruotsi ja ruotsalaiset? Muutto pois Turkuun tms. olisi edessä niillä jotka ei haluaisi liittyä tai itsenäiseen valtioon jäädä. Vähän kuin Krimillä, ei se mikään iso asia ollut, kunhan tekivät vain suuren numeron. Vapaaehtoisenahan venäläiset sen piti lähtemisen suhteen. Niillä joilla omistuksia oli, myivät ja ne joilla oli vuokrakämppä, on sitte muuallakin jatkossa. En ota kantaa mikä on oikein ja väärin, toin vain faktaa esiin asian suhteen.

        Kymenläänin osalta verolait ei ole ratkasu, koska muut ei hyväksyisi sitä. Tasa-arvon maana Suomessa kahdettitaisiin niin paljon, ettei se vain onnistu. Itsehallintoalueena vois olla Kotka, Kouvola, Lappeenranta ja Imatra kokonen alue. Se on aika köyhää aluetta kuitenkin ja työttömyysluvut on karmeita.


    • Jotainrajaa

      Niin, ja tuohon itsenäisyyteen liittyy aika oleellisesti myös se, että muut valtiot, erityisesti rajanaapurit, tunnustavat sen itsenäisyyden.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä haluaisit sanoa hänelle?

      Jos joskus kohtaatte?
      Ikävä
      128
      1316
    2. Mikä kaivatussasi

      on parasta?
      Ikävä
      88
      1222
    3. haluaisin paljastaa

      Kuka tämä :/ on
      Ikävä
      79
      678
    4. Hyvää yötä kaipaamalleni

      Vanhwmmalle naiselle, olet rakas❤️❤️
      Ikävä
      27
      627
    5. Taiteiden yö

      Kuhmon taiteiden yössä tapahtui. Tsat satss saaatts... Ja Sammon takoja... Tsat satss saaatts...
      Kuhmo
      9
      618
    6. Olen jo oppinut tuntemaan

      sinun kirjoitustyylisi
      Ikävä
      47
      533
    7. Et vaan tajua

      Että rakastan sua
      Ikävä
      19
      505
    8. Mikä kaivatussasi

      on pahinta?
      Tunteet
      44
      505
    9. Suomessa ei anneta opiskella eikä työskennellä

      Johtajat päättävät elämästäsi ja tekevät puolestasi päätöksiä. Johtajat eivät osaa kuunnella, koska ovat narsisteja.
      Turku
      110
      493
    10. Nainen, onko se nalle hehkuttelija poistunut keskuudestamme?

      Ei ole näkynyt, joten onkohan. R.I.P :/
      Ikävä
      115
      489
    Aihe