Avastin GrimeFighter

Käytössä Avastin ilmainen versio ja nyt siihen on alkanut tulla ilmoituskia tuolta GrimeFighter toiminnolta. Kuinka luotettavana pidätte tuolla koneen puhdistamista?
14903
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

Turha ominaisuus.

Äänestä

Mikäs se tollanen grime on?

Äänestä
  • Näyttää pikkukakkosikäisille suunnatulta hömpötykseltä.

    Äänestä

  • kollimaattori kirjoitti:

    Näyttää pikkukakkosikäisille suunnatulta hömpötykseltä.

    Pikku-kakkonen on parempi.

    Äänestä

  • kollimaattori kirjoitti:

    Näyttää pikkukakkosikäisille suunnatulta hömpötykseltä.

    Siis onko toi jokin vitsi?

    Äänestä

  • UPDATE_10575855 kirjoitti:

    Siis onko toi jokin vitsi?

    Aivan kuin tuotteen markkinointi olisi suunnattu alle kouluikäisille.

    Äänestä

  • kollimaattori kirjoitti:

    Aivan kuin tuotteen markkinointi olisi suunnattu alle kouluikäisille.

    Kattelin kans samaa, onhan ne parasta markkinointikohderyhmää makeisille kassojen vieressä, mutta että tietoturvaohjelmistossa..

    Äänestä

  • UPDATE_10575855 kirjoitti:

    Kattelin kans samaa, onhan ne parasta markkinointikohderyhmää makeisille kassojen vieressä, mutta että tietoturvaohjelmistossa..

    Olis kyl kiva olla kärpäsenä katossa siinä perheessä kun perheen pikkuväki menee isiltä kinuumaan 80 € että saa poliisimestari-sisu softan taistelemaan törkyä vastaan!? :D

    Äänestä

  • Kokeilin Avastin sivulta löytyvää grimefighter korjaustyökalua (Avast! GrimeFighter Sfx). Tarkoituksena tutustua Avastin näkemykseen korjattavista kohteista. Melkoinen yllätys oli, että ohjelma tekikin korjauksia esim. poisti selaimien työkalupalkkeja mitään kyselemättä ja maksua pyytämättä. Koneellani on Avast Free tietoturvaohjelma asennettuna.

    Äänestä

  • kokeilija6555 kirjoitti:

    Kokeilin Avastin sivulta löytyvää grimefighter korjaustyökalua (Avast! GrimeFighter Sfx). Tarkoituksena tutustua Avastin näkemykseen korjattavista kohteista. Melkoinen yllätys oli, että ohjelma tekikin korjauksia esim. poisti selaimien työkalupalkkeja mitään kyselemättä ja maksua pyytämättä. Koneellani on Avast Free tietoturvaohjelma asennettuna.

    Eli käytännössä turha. Noita ei tule koneelle jos osaa tietoturvan perusteet.

    Äänestä

  • Varokaa! Itse jouduin viemään koneen korjattavaksi, kun käytin kyseistä ohjelmaa.

    Äänestä

Tämän vuoksi en suosittele Avastia koska siinä tulee turhaa sälää mukana ja näkyy mainoksia.

Äänestä

"Käytössä Avastin ilmainen versio .."

Tuollaista ei ole missään olemassakaan. On vain olemassa avastin freemium versio joka pakko mainostaa avastin maksullisia tuotteita. Tuokaan Grime Fighter ei putsaa ilmaiseksi yhtään mitään vaan maksaa 34,99$ / vuosi.
Kattavin avastin tirtoturvaohjelma maksaa 49,99$ vuodessa.

http://www.avast.com/store

http://en.wikipedia.org/wiki/Freemium

En tiedä kuin yhden OIKEASTI ilmaisen virustorjuntaohjelman Windowsille ja se on http://www.clamwin.com/

MSE ja Windows 8:n Defender maksetaan käyttöjärjestelmän lisenssin yhteydessä joten ne ovat siinä mielessä "ilmaisia".
Kaikki muut ovat jotain shareware, freemium ym./ tms. mainostavaraa.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Neuvoa kaipaava kirjoitti:

Käytössä Avastin ilmainen versio ja nyt siihen on alkanut tulla ilmoituskia tuolta GrimeFighter toiminnolta. Kuinka luotettavana pidätte tuolla koneen puhdistamista?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu