tuulettimen koventunut melu

Mistä läppärin tuulettimen yhtäkkinen koventunut melu voisi johtua?
Laakeriviasta vai?
1189
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Voi johtua tuosta tai sitten läppärin sisälle on jäänyt pölyä ja kone kuumenee sen verran paljon että tuuletin alkaa metelöimään.

Äänestä

Niin mutta jos vaikka aiemmin pelatessa prossun käyttöaste 90%
ja tuuletin pyöri täysillä, mutta se oli silti hiljaisempi. Nyt käyttöaste alle 3% ja meteli on melkein kolmin nelin kertainen. (prossu i7)

Äänestä

katso tehtävänhallinnasta mikä sitä konetta rasittaa. Voi olla joku haittaohjelma.

Äänestä
  • "käyttöaste alle 3% ja meteli on melkein kolmin nelin kertainen."

    Joskus kannattaisi lukea edes edellinen viesti.

    Äänestä

  • tambooni kirjoitti:

    "käyttöaste alle 3% ja meteli on melkein kolmin nelin kertainen."

    Joskus kannattaisi lukea edes edellinen viesti.

    Niinpä. Selkeästihän siinä todettiin;
    "läppärin sisälle on jäänyt pölyä ja kone kuumenee sen verran paljon"

    Eli jos ennen sillä 90% käyttöasteella lämmöt olivat vaikkapa 60C' voivat ne nykyisin olla 3% käyttöasteella 65C'.
    Ja mitä enemmän sitä kuumana käyttää sen paremmin se roskalämpötahna välistä kuluu ja tapahtuu lumipalloefekti.

    Äänestä

Kun prosessorin käyttöaste on alle 3 % ja melu moninkertainen, niin tuuletin ja sen laakerointi ovat tulossa tiensä päähän.

Äänestä
  • Ehkäpä se asensi linuksin siihen koneeseen....

    Äänestä

  • ... kirjoitti:

    Ehkäpä se asensi linuksin siihen koneeseen....

    Eipä ole epäilystäkään tyhmyydestä.

    Äänestä

  • ... kirjoitti:

    Ehkäpä se asensi linuksin siihen koneeseen....

    Silloin melu olisi vähentynyt koska linux ei kuormita prosessoria yhtä paljon kuin se tehoton resursseja tuhlaava Windows, vähemmän hukkalämpöä -> vähemmän jäähdytystarvetta -> hiljaisempi kone.

    Äänestä

1. Pölystä umpeen muurautunut jäähdytysrivasto voi olla syynä, huonon ilmankierron takia puhallin joutuu puhaltamaan suuremmalla teholla jotta lämmöt pysyvät kurissa.

2. Usein läppäreissä on käytetty tuulettimissa liukulaakerointia jonka kestoikä ei ole kovin pitkä, kuulalaakeroituja löytyy lähinnä kalliimmista malleista. Kulunut laakeri lisää melua merkittävästi.

Helpointa on ensin tarkistaa pölyn kertyminen ja tarvittaessa puhdistaa pölyt pois. Jos tuo ei auta niin sitten tuuletin vaihtoon.

Äänestä

Sopiva aihe niin kysyn tässä, ei ole kuoleman vakavaa mutta olisi pariin kiinaihmelaitteeseen tarvetta saada vaihdettua 30mm ja 40mm kaks pinniset tuulettimet ja en meinaa mistään löytää. Jos joku tietää tai löytää niin olis jees.

Kolme pinnisiin olen törmännyt, voiko laittaa kaks pinnisen liittimeen silleen että yks reikä jää yli? Sehän on vissiin jotain tuulettimen nopeuden säätöä varten vai?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


TuuLetin_ kirjoitti:

Mistä läppärin tuulettimen yhtäkkinen koventunut melu voisi johtua?
Laakeriviasta vai?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu