talopakettien myyjien moraali..

sivusta seurannut

Missä on talopakettien myyjien moraali?
Ystäväni osti pakettitalon(se keskon myymä) ja monta kertaa teroitti että haluaa varmasti ammattitaitoisen pystytysporukan!
Myyjällä oli heti tarjota porukka jolla oli vankka ammattitaito "juuri tämän merkin pystytyksistä"
Porukan nokka lupasi kolme miestä ja pystytys ja vesikatto päälle viikossa!
Kun räntäsateinen pystytys alkoi tapahtui taas tuo perinteinen draama..Nokka matkusti ulkomaille ja pari miestä tuli työmaalle opettelemaan piirustuksia!
Toinen virolainen, joka ei edes ollut tehnyt näitä hommia ja toinen joka ei ollut rakentanut yhtään talopakettia(edesmuidenkaan merkkisiä)vaan kokemus oli hallien pystytyksestä!

Ystäväni teki täyttä päivää kolmantena ja opetti pojille miten kuvia luetaan ja miten mm. kattoerkkeri pitäisi tehdä,vaikkei itsekkään ole mikään rakentamisen ammattilainen.
Tätä varten hän monta kertaa varmisteli etukäteen onhan porukka kokenut ja tietää miten hänen talo rakennetaan, ettei tarvitse hänen työmaalleen tulla opettelemaan!

Koko hommaan meni viikon sijasta liki kolme viikkoa ja luottamuksen menetys oli menetyksistä pienin!

Ihmettelen vaan tätä touhua..myydäänja lupaillaan vaan että saadaan hyvä myynti tili!

7

2987

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • paperille

      myyjältä pitää pyytää paperilla sopimus, jossa käy ilmi milloin tavara tontilla ja kuinka pitkään pystytys kestää. lisäksi pitäisi olla masininta sopimussakosta ja sen suuruudesta.
      se on sitten eri juttu suostuuko myyjä tällaiseen nimeä pistämään.

    • Matti

      talopaketteihin ennakolta myös tältä kannalta. Pohjanmaalla ylivoimaisesti edullisin (halvin) paketti ja tosihyvä pystytys on Kreivi-talolla, os. Kasinkulma 1, Kälviä

    • Talvirakentaja

      Älä turhaan yleistä yhden myyjän epämääräistä lupailua koko ammattikunnan moraalittomuudeksi.

      Itselläni on kokemusta yhteistyöstä useammankin talomyyjän kanssa (läntinen Uusimaa) ja valtaosan kanssa on kaikki mennyt niinkuin sovittu. Kyllä jokaisen hyvän talomyyjän intresseissä on saada tyytyväisiä asiakkaita. Hyvän talomyyjän kaupoista jopa 50% tulee aikaisempien asiakkaiden suosituksista.

      Ei kaikki mäkihyppääjätkään ole juoppoja linnakundeja vaikka joku heistä saattaa ollakin =).

      • kesärakentaja

        oli ok. mitenkäs niitten loppujen kanssa kävi?


    • Arnoldo

      Ensin mennään ostamaan keskeneräinen, halvimpiin mahdollisiin kuuluva toimitus, aiheesta talopaketti. Sitten aletaan kuettelemaan vaatimuksia mitä siihen halutaan ja miten. Haloo pahvit, mitä on odotettavissa noihin hintoihin ja viellä K-raudasta ? Mutta eihän siinä mitään jokainen toimii parhaaksi katsomallaan tavalla.

    • Vaikka yrittävät

      Joka käänteessä ainakin Lahden ja Heinolan välillä.Jos sopimukset eivät ole tallella käy kyllä kalpaten ja vaikka olisikin niin työtä ja vaivaa on paljon. Tuntuu siltä, että joka paikassa vallitsee huijauksen yritys.

    • kokenut

      Aina kannattaa vaatia että myyjän lupaukset kirjataan kirjalliseen sopimukseen. Siinä mitataan onko kyseessä tyhjä myyntipuhe vai vakavasti otettava lupaus. Koskaan ei pidä sopia tärkeitä asioita suullisesti.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti

      Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää
      Maailman menoa
      36
      2161
    2. Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!

      Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten
      Maailman menoa
      64
      2002
    3. Helsingin yllä valopalloja

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön
      Sinkut
      121
      1930
    4. HÄLYYTYS!!

      Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a36
      NATO
      387
      1663
    5. Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?

      Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.
      Kouvola
      103
      1631
    6. Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja

      Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah
      Maailman menoa
      124
      1464
    7. Millainen on naisellinen nainen

      Nyt kun taas mennään keikkuen kesään, niin millainen nainen on naisellinen? Pukeutuminen, olemus, puhetapa, jne. Vilma n
      Sinkut
      182
      1082
    8. Raamatullinen kaste

      Seurakunnassamme kastettiin mm eräs muslimi, joka oli tullut uskoon. Hän oli ollut Suomessa viitisen vuotta. Hän oli lu
      Kaste
      53
      967
    9. Mitkä asiat kaivatun ajattelussa

      Ihmetyttävät? Mikä on tullut yllätyksenä?
      Ikävä
      73
      895
    10. Mitkä olisivat kolme tärkeintä

      vihjettä kaivatustasi?
      Ikävä
      27
      889
    Aihe