Sony rx 100, takuu joissain liikkeissä 12kk ja esim. Musta pörssi 24kk takuu,
Mistä johtuu?
takuu vaihtelee
4
166
Vastaukset
- takkuu
Myyjä voi halutessaan antaa takuun, joka on valmistajan takuuta pidempi.
- Muista tuotevastuu
Takuu on tuottajan, myyjän tms vapaaehtoinn lisäturva kuluttajalle.
Tulee muistaa että se on usein merkityksetön, koska kuluttajansuojalaki on usein kattavampi kuin nämä ns. takuut.
Takuun voimassa ollessa ero kuluttajansuojalakiin on lähinnä se, että asiakkaan ei tarvitse jankuttaa tiskillä niin paljoa.- sony rx 100vs s120
Minulle tuli viestiä sinulta että takuu suomesta ostetuissa kameroissa on 24kk
Suuri osa liikkeistä jättää
mainitsematta tämän.
Verkkokaupassa nyt kaikille kameroille 3vioden takuu,olen saanut kuvan että liikkeestä valitetaan paljon kuluttajansuojaan!!!!
Pitää katsoa vielä superkuva , rajalasta en katso koska oheislaitteet ja laukut yli kalliita
- Virhevastuu
"Myyjä vastaa tavaran virheestä myös takuuajan päätyttyä. Jos laitteessa on esimerkiksi valmistusvirhe, joka ilmenee vasta takuuajan jälkeen, myyjä on siitä vastuussa. Erona takuuaikaan nähden on se, että periaatteessa ostajan vastuulla olisi nyt näyttää, että laitteen vika ei johdu hänen omasta toiminnastaan tai vaikkapa laitteen normaalista kulumisesta."
Lähde: http://yle.fi/aihe/artikkeli/2005/02/17/takuu-pahkinankuoressa
Kannattaa myös lukea tämä: http://www2.kuluttajavirasto.fi/Page/1de8011a-dd26-489c-a072-4d838ae79d53.aspx
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1562548Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1482377Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1021072- 64901
- 65839
Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka274717Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a18717Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies85710Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait203680Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22658