Miksi intersukupuolisuus nykyään luokitellaan samaan nippuun transsukupuolisuuden ja homoseksuaalisuuden jne kanssa? HLBTIQ. Intersukupuolisuushan on fyysinen juttu, sairaus tai kehityshäiriö.
Ovatko intersukupuoliset useammin transsukupuolisia biologiseen sukupuoleensa (kromosomeihinsa) nähden kuin väestö keskimäärin? Onko esim. "xxy-miehissä" enempi sukupuoliristiriitaa kokevia kuin "xy-miehissä"?
Ovatko intersukupuoliset useammin transsukupuolisia biologiseen sukupuoleensa (kromosomeihinsa) nähden kuin väestö keskimäärin? Onko esim. "xxy-miehissä" enempi sukupuoliristiriitaa kokevia kuin "xy-miehissä"?
Vastaukset 9
Vanhimmat
Tämä on ollut aina tällainen "uskonriita". Intersukupuolisista moni katsoo etteivät kuulu edes sukupuolivähemmistöön koska tulkitsevat tilansa kehityshäiriönä. Intersukupuolisten joukossa on vielä sellaisiakin tiloja joita lääketiedekään ei luokittele varsinaisesti samaan joukkoon: Turnerin oireyhtymä (X0) ja Klinefelterin oireyhtymä (XXY) sekä joitakin kehityshäiriöitä.
Sen vuoksi intersukupuoliset ovat olleet "tuuliajolla" koska he eivät halua hakea neuvontaa ja apua transihmisten järjestöistä.
Kannatan viimeista laausettasi.
Toivon että tuuli vie Trans-järjestöihin eikä
aivotohtorin penkille.
Sielun ja vietin Rauhasta on kyse.
JOs on tosi iso hätä, niin sitten tietysti
pii-paa autolla matkaan
Mitä luulette, tietääkö nuori Intersukupuolinen kumpaako sukupuolta hän todellakin on?? Ei tiedä koska päässä on myös sama ristiriita kuin transsukupuolisilla. Tämä voi johtaaa kokeiluihin ja pettymyksiinkin, omaksi/oikeaksi ajattelemansa sukupuolen kanssa!
Yleensä intersukupuolinen ihminen tietää varmemmin kuin lääkärit mitä sukupuolta hän on. Valitettavasti tuo tietoisuus herää vasta muutaman vuoden iässä ja pahimmillaan lääkärit on ehtinyt tehdä tuhojaan muutaman viikon ikäisenä ja vieläpä väärään suuntaan.
Suomessa osa lastenlääkäreistä haluaa tehdä sukupuolenvalinnan mahdollisimman nopeasti lapsen syntymän jälkeen. Osa onneksi antaa lapsen itse kertoa sitten aikanaan.
Johtaa kokeiluihin ja pettymyksiin.
Minun neuvo;
Yritä välttää lääkkeitä.
Pilvessä luulee olevansa Jumala,
Jalat maassa ollaan ihmisiä
Trans- ja intersukupuolinen ihminen ei kokeile, he tietävät ja tuntevat mitä sukupuolta olevat. Hoitoihin tarvitaan lääkkeitä, mutta ei ajattelemiasi mielenterveyslääkkeitä.
Siirtosukupoulisuus ei ole fyysinen juttu vaan lähinnä sielun vaellusta (jos nyt haamuihin uskoo)
Vietti hypännyt (tiedä sitten minkälaisee.
vehkeeseen) Kauan tunnettu juttu, esim
Mooseksen kirjoissa (1200ekr) mainitaan,
Nyky.KirkkoRaamatusta vaikea löytää
Ei varmassti keskimäärin.
Joko tai ei parasta unohtaa.
Polulle ei ole pakko lähteä
Jos ei voi olla lähtemättä.
Luonnon lahja on (kivikkoinen)
Nämä kirjoituksesi näyttää vähän siltä että olet ollut mt-lääkkeiden tai alkoholin vaikutuksen alainen. Kannattaisi lukea ensin sukupuolivähemmistöjen perusteista eri järjestöjen nettisivuilta.