Kysymykseni kuuluu siis, että millä viikoilla alkiolla/sikiöllä voi alkaa ilmetä kasvuhäiriötä? Ensimmäisestä ultrasta lähtien minulle sanottiin, että vastaa viikkoja ja aina kaikki näytti olevan kunnossa. Sitten yhtäkkiä vauvani syntyi jo rv 32 5. Ja syytä ei tiedetä. Olen miettinyt pääni puhki mistä se saattoi johtua ja nyt pohdinkin sitä, että saattoiko alkiolla ollakin alkun alkaen hidas kasvu eikä se oikeasti "vastannut viikkoja" (siis kuukautisista laskettuna) Että entä jos raskaus olikin pidemmällä, mutta luultiin, että on vähemmän viikkoja?
Tulipa varmaan sekava kirjoitus, mutta jospa joku saa selvän ja osaa auttaa!!
Tietoa kellään??
5
84
Vastaukset
- moraalinvartija
naiset ovat erilaisia raskaudessa minulla menee aina lasketun ajan yli(että käynnistystä on aina harkittu) mutta taas toisella sisarella piti ottaa rauhalliseksi raskauden 30vkon jälkeen koska kohtu vaikutti auenneelta joten seksi kuin muu liikkuminen kiellettiin, ettei synny ennen aikaiseksi. ja seuraavat raskaudet ovat yhtä herkkiä.
- ytuijf
Ennenaikaiseen synnytykseen voi vaikuttaa monikin asia, niihin varmasti olet jo perehtynyt. En näkisi kuitenkaan syyllisenä tätä sinun olettamustasi kasvuhidastumasta. Ja mitä noihin kehityshäiriöihin tulee... osan niistä näkee ultrassa, jopa jo ensimmäisissä niskapoimu-ultrissa, osaa ei välttämättä saada kiinni ennenkuin vauva syntyy.
- kuolio.
Kuoliko sun vauva? :O :(
- Mmmmmmmmmmm
Häiriöitä voi ilmetä esim. ensimmäisen kolmanneksen aikana, jolloin raskaus yleensä meneekin kesken. Muuten noita häiriöiden ilmenemisiä on kai aika vaikea havaita. Yleensä diagnoosit voidaan tehdä ennen lapsen neljättä ikävuotta. Kaverin lapsi syntyi viikolla 26 ja ainoa asia, jossa näkyy ongelmia on näkö. Lapsi joutuu käyttämään tosi vahvoja laseja. Ei ne lapset aina synny ennen aikaisesti jonkun vamman takia, vaan joskus se äidin fysiikka jostain syystä ei pelaa odotetusti.
- tällasta tietoa ja kokem
Mä sai pienen vauvan. Tyttö Syntyi täysiaikaisena (39 5) 45cm/ 2620g. Rakenneultrassa, rv 20 jotakin, huomattiin jo, että oli vähän pieni ikäisekseen, (melkein 2 viikon heitto), ja kasvua seurattiin loppuun saakka. Kasvoi tasaisesti ja voi hyvin koko ajan. Syntyi täyden kympin tyttönä ja on nyt terve, hieman pieni ja siro 4v. Np ultrassa rv 11 vastasi täysin viikkoja. Ja suunnilleen rv 12 eteenpäin, kun organogeneesi lopuillaan, alkaa näkymään mahd. Kasvuhäiriöt ja kasvun yksilöllisyys.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan kisa (asialliset kommentit)
Yksi, ikuinen umpityperien ketjujen aloittaja.. voidaanko tehdä joka kerta ilmoitus moderaattorille.. josko katoais bittiavaruuteen.. Mutta siis: uinn5954760En haluaisi uskoa että miehet ajattelee vain munallaan,
mutta taas sain olla väärässä. Eli.. törmäsin männäviikolla puolituttuun mieheen työmatkalla. Hän kertoi, että viettäisi juhannusta minun kotikaupun5624343STEFULLA OLI KOVA IKÄVÄ SOFIAA!
Lennätti naisen Hankoon koko juhannuksen ajan ! Tosi rakkautta ilmassa. Taisi tulla kihlat ja häitä vietetään !902138Martina kisan kärjessä
Kisa on käynnissä. Käsipohjauinti vetää kisaajien kädet hapoille. Martinan ranne on jo kivulias.1941635Nyt päästän sinusta irti nainen. Minun olisi pitänyt tajuta tämä jo paljon aikaisemmin.
Et ole kenenkään oma. Hyvästi jää.651568Yhden viestin päässä
Voisit juuri tälläkin hetkellä olla tässä vieressäni. Silittelisin ja paijaisin sinut puhki.561174Abortti on kiellettävä Suomessakin
Feministinen ajatus raskaudesta, ja sen keskeyttämisestä, jota Suomessa usein tarjoillaan ainoana mahdollisena, on kummallinen. Argumentti, jonka muka6151152- 951044
- 55938