kylppäriremontti

kylppäri

kylpyhuone remontit alkoivat kerrostalossamme kertokaahan mitä pitäisi ottaa huomioon tai vaatia urakoitsijalta ennen kuin on myöhäistä tyyliin toi ois pitäny sanoo aikaisemmin nyt sitä ei voi muuttaa enää.miten voi säästää kuluissa,yhtiö maksaa vesieristeeseen saakka ja putkityöt pytyn ja suihkusekottajan ja katon panelin.kaakelit töineen pitää maksaa ite heti 2500 e onko normaali hinta?kaikki muut esim peilikaappi pitää ostaa itse tai laitattaa vanhat takasin onko normi meininki?saunasta duunataan vain lattia ellei ite teetä muutakin.

3

147

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Blaaaaah

      Aivan ensimmäiseksi.
      Sä et niinkuin "vaadi" taloyhtiältä yhtään mitään. Otse olet osakas ja yhtiökokouksessa olet päättänyt, mitä tehdään ja millä rahalla- Jos olet vuokralainen, etsi uusi kämppä, jos ei kelpaa.

      Kaikki, mitä kämppääs tehdään on sitten stantdia, mitä ite olet ollut hyväksymässä. Kyllä remppaporukat telee mielellään kaikenlaista muutakin, erillistä maksua vastaan.

      Että "vaadi" mitä haluat, extraa, remppamiehet kyllä veloittaa siitä toiveen täyttämisestä, muissa asioissa vaadi sitten ylimääräinen yhtiökokous kutsuttavaksi ja esittele siellä "vaatimuksiasi" jo sovitun remontin muuttamiseksi mieleiseksesi.

    • Ihan normia on

      Pääasiahan tässä on, että kustannusjako ym. mitä on sovittu on kaikkien kohdalla sama.

      Kannattaa selvittää tarkkaan se varustelu mistä taloyhtiö on sopinut ja miettiä onko mahd. jotain lisätarpeita tai haluaako jossain kohden korottaa perustasoa. Nämähän tietysti maksaa osakas mutta esim. lattialämmitystä ei saa asennettua (järkevään hintaan ja kohtuullisella työllä) sen jälkeen kun homma on tehty. Sitten jos tilassa on vaikkapa rättipatteri tai haluaa sinne vaikkapa rättipatterin, niitäkin on montaa mallia kuten myös muita wc:n kalusteita.

    • betoni4

      onko teillä putkiremontti talossa vai millä perusteella siellä nyt tehdään kylpyhuoneremppa? Temal on kotimainen kalustesarja ja -20% ale vuoden loppuun kalusteista. Teillä taloyhtiö maksaa vanhan purkamisenkin?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Klaukkalan onnettomuus 4.4

      Klaukkalassa oli tänään se kolmen nuoren naisen onnettomuus, onko kellään mitään tietoa mitä kävi tai ketä onnettomuudes
      Nurmijärvi
      104
      4641
    2. Yleltä tyrmäävä uutinen

      Ylen uutisen mukaan Raamattu on keksitty n. 2600. Putoaako kristinuskolta pohja kokonaan alta pois? https://yle.fi/a/74
      Luterilaisuus
      391
      1391
    3. Missä mustasusi on?

      Suden aloituksia ei ole näkynyt moneen päivään.
      Ikävä
      186
      1072
    4. Pakko kertoa mies

      Äitini tietää, että olen ihastunut sinuun. 😳 halusin että hän näkisi sinun kuvan ja pyysin googlaamaan sinua. Kommentti
      Ikävä
      109
      1062
    5. Sinä vain tulit elämääni

      Ja joku tarkoitus sillä on ollut. Näyttämään mitä olen ja kuinka arvokas voisin olla. Se muutti ja käänsi elämäni suunna
      Ikävä
      86
      970
    6. Millaisia ajatuksia on kaivatusta ja tilanteestanne tänään?

      Kerro omista mietteistäsi tai lähetä terveisiä. Ehkä hän lukee ja lähettää sinulle takaisin omia mietteitään.
      Ikävä
      47
      911
    7. Miten koskettaisit häntä?

      Miten lähestyisit jos hän olisi lähelläsi nyt..
      Ikävä
      64
      901
    8. Riitta-Liisa ja Toni Roponen: Ero! Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa.

      Riitta-Liisa ja Toni Roponen eroavat. Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa. – Talvi on ollut elämäni synk
      Maailman menoa
      11
      892
    9. tilitoimistopiirainen huutaa

      mikä tää piiraisen tilitoimistomies oikee on? olin kuullut vaikka mitä huhuja, että ihan valtavan äkkipikanen mies mutt
      Kuhmo
      10
      877
    10. Mitä ajattelet

      Kaivattusi uskosta tai onko hän uskossa?
      Ikävä
      64
      866
    Aihe