C-Max PA-lisälämppärin toiminta?

Kun ohjelmoi esim. ajan 7.30 ma-pe tuohon lämppäriin, niin tarkoittaako se, että auto on lämmin klo 7.30, eikä että se vasta aloittaisi lämmittämisen tuolloin? Kyse on siis kellolaitteellisesta lämppäristä, no varmaan omistajat tietää mistä on kyse ilman tätä selvennystäkin.

Ohjekirja ei ota kantaa tähän. Tai en ainakaan löytänyt, vaikka kannesta kanteen olen sen lukenutkin.
4429
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Minulla ei ole C-maxista kokemusta, mutta noista webastoista muuten on. Jos kyseessä on vain peruslämmitin, aika tarkoittaa aikaa, jolloin lämmitin lähtee päälle. On olemassa myös versioita, joihin syötetään aika, jolloin auton pitää olla lämmin. Laite mittaa ulkolämpötilaa ja kytkeytyy päälle oikeaan aikaan. Luultavasti C-maxissa oleva vehje on vakion yksinkertainen, eli siihen syötetään lämmityksen alkamisaika.

Äänestä
  • Ovh 720€ tuosta lisälämppärin kellolaitteesta VOISI tarkoittaa fiksumpaakin vehjettä, mutta tiedä häntä...
    Vaikuttaisi kyllä fiksummalta, mutta hullua kun ei missään mainita asiasta.

    Äänestä

  • BigMike kirjoitti:

    Ovh 720€ tuosta lisälämppärin kellolaitteesta VOISI tarkoittaa fiksumpaakin vehjettä, mutta tiedä häntä...
    Vaikuttaisi kyllä fiksummalta, mutta hullua kun ei missään mainita asiasta.

    Ohjelmoi laitteeseen aika ja katso koska lähtee päälle. Sillä siitä selviää.. Itse olen tosin törmännyt vain laitteisiin, joihin ohjelmoidaan haluttu alkamisaika.

    Äänestä

Lämppärin ohjaus tutkii 62 minuuttia ennen asetettua aikaa ulkolämpötilan ja jäädytysnesteen lämpötilan ja päättää sen perusteella lämppärin käynnistysajankohdan. Lämpöisillä keleillä lämppäri lähtee pohottomaan myöhemmin (=lyhyt lämmitysjakso), kylmällä kelillä saattaa käynnistyä maksimissaan 60 min. etukäteen. Lisäksi lämmitin pöhisee vielä 10 minuuttia yli ajastetun ajan.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


BigMike kirjoitti:

Kun ohjelmoi esim. ajan 7.30 ma-pe tuohon lämppäriin, niin tarkoittaako se, että auto on lämmin klo 7.30, eikä että se vasta aloittaisi lämmittämisen tuolloin? Kyse on siis kellolaitteellisesta lämppäristä, no varmaan omistajat tietää mistä on kyse ilman tätä selvennystäkin.

Ohjekirja ei ota kantaa tähän. Tai en ainakaan löytänyt, vaikka kannesta kanteen olen sen lukenutkin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu