Oonko ymmärtäny oikein, että kuopiossa lähtöpisteitä saa mistä tahansa ainereealista?
Lähtöpistetaulukossa sanotaan :
"3. Ainereaali (biologia, fysiikka tai kemia)
4. Matematiikka (pitkä tai lyhyt oppimäärä), tai mikä tahansa ainereeali pois lukien kohdassa 3. käytetty tai reaalikoe."
Oon aiemmin luullut ett pisteitä saa vain fykebi, mutt siis tosissaanko ne kelpuuttaa mun uskonnon laudaturin?? Haen siis tokaa kertaa ja nyt vasta tajusin ton että MIKÄ TAHANSA ainereeali. Myös fyssa on kirjotettu että siitä saan kohdasta 3. pisteet mutt nelosesta saankin täydet enkä lyhyen matikan A:n pisteitä :O
Kuopio yo-pisteet
5
144
Vastaukset
- Kuopioon?
Minua kans hieman kiinnostaisi yrittää tuonne kuopioon, ajattelen asian niin että jos en kuitenkaan pääse esim tampereelle joka on minua kaikkein lähimpänä ja hyvät kulkuyhteydet yms niin että ei menisi tavallaan hukkaan vuosi jos en pääsekkään tampereelle ja jos tosiaan kuopioon voisi hieman helpommin päästä niin hakisin sinne?
Ei minua Kuopio kyllä yhtään inspiroi mitenkään ja tosi huonot yhteydetkin yms :( ja en oikeastaan edes pidä savosta ja sen kielestä :( Pointtini on kuitenkin että pääsisin heti yhdellä yrittämällä opiskelemaan ja joudun tinkimään silloin opiskelupaikasta ja tyydyn kuopioon.- Partane
Mietippä vielä uudemman kerran. Jos Kuopio kaupunkina ahdistaa noin paljon, oletko valmis viettämään siellä kuusi vuotta?
- eikuopioonsitten
Olen kuopiolainen enkä puhu mitään savoa. Omaan korvaani särähtää iisalmen maaseudulla asuvien sukulaisten savon murre, aika harva nuori sitä täällä kaupungissa puhuu.
Mutta älä todellakaan hae Kuopioon jos se noin paljon jo etukäteen masentaa. Itsekään en suostuis minnekään Helsinkiin muuttamaan opiskelujen perässä (olen päässyt itseasiassa sinne opiskelemaan yliopistoon, huvikseen testasin hakea) koska suorastaan vihaan sitä kaupunkia. Sama juttu Tampereen ja Turun kanssa.
Ett välttämättä pysty nauttimaan opiskeluista jos asuinympäristö oksettaa jo ajatuksestakin.
Mutt osaako kukaan sanoa mitään ap kysymykseen? - ellei muutu
Uskonnon laudaturista saat täydet pisteet. Näin on, ellei asia muutu ensi vuonna.
- myöskuopioon?
Musta toi on vähän hassua mutta mikäs siinä sitten..pitäs varmaa käydä kirjoittamassa terveystieto, siitä sais suht helposti ällän.
Mutt onks se niin että siitä saa kummiskin vähemmän pisteitä kuin fykebi-ainereaaleista? SIis 16p=laudatur
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 13310609
- 525100
Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html432301Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle
Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘1062103- 282006
Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia131631Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,411452Tiedän kuka sinä noista olet
Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta291134Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v331081Rakastuminenhan on psykoosi
Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk54997