borrelioosi ja sidekudosvaurio

peikkopuu

sairastuin borreliiosiin muutama vuosi sitten. Sain puolenvuoden antibiotti kuurin ja nyt vasta-aine arvot on laskenut. Minulla on edelleen kovia särkyjä niin nivelissä kuin lihaksissa. Tuma vasta-aineet on koholla, mikä viittaa sidekudoksen vaurioitumiseen. Reumatologin vatsaanoton jälkeen tiedän enemmän mistä on kysymys, mutta minua kiinnostaa muiden sairastuneiden kokemukset. Onko kenelläkään muilla ollut vastaavia kokemuksia? Minkälaista hoitoa olette saaneet? Onko toivoa että nämä repivät kivut hellittäisi joskus!?!!

3

1161

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Boysandmaria

      No veikkaisin että tarvitset vielä niitä antibiootteja, sinulla on tod näk mennyt kystamuotoon, joten jos saat lääkärisi kirjoittamaan pitkän kuurin Flagylia jonkin spirokeetteja tappavan atibiootin lisäksi. Voisi myös kannattaa tilata Teasel -nimistä tinktuuraa esim. ebaysta, se ajaa bakteerit kudoksista ja nivelistä verenkiertoon immuunipuolustuksen tapettavaksi. Yksi vaihtoehto on, että sinulla on ollut borrelia -bakteerin lisäksi myös bartonella tai joku muu oheisihfektio, joita ei Suomessa oteta lukuun juuri ollenkaan, ja jotka eivät välttämättä reagoi samoihin antibiootteihin kun borre. Paljon C -vitamiinia rakentamaan uutta kollageenia yms.

      • peikkopuu

        kiitos vastauksesta!

        Mitä tämä teasel on?


      • Boysandmaria
        peikkopuu kirjoitti:

        kiitos vastauksesta!

        Mitä tämä teasel on?

        Karstaohdakkeen juurista tehty tinktuura eli liuos. Karstaohdake on yleinen rikkaruoho mm. yhdysvalloissa. Näin sitä muuten yhdessä näytepuutarhassa tänä kesänä, valitettavasti oli taimena loppu. Otan nyt itse tuota litkua jonka tialsin paikasta nimeltä Woodland Essence. Eli yhdysvalloista. Jos tilaa tuon pelkästään esim.ebaysta voi olla että ei mene tulliin, mutta nykyisin melkein kaikki menee jos tilaa muualta kuin EU:sta, mikäli ei ole kyse ihan pikkupaketeista. En osaa sanoa toimiiko minulla juuri tuo Teasel koska otan niin montaa droppia yhtä aikaa. Mutta herxejä on jatkuvasti, eli olo epämukava kun päätä vihloo, on kihelmöintejä ja kipuja etc. Nyt ensimmäisen kerran sain doxysykliiniä, sitä ennen yli vuosi sitten parin viikon amoxilliinin joka ei siist riittänyt. Mutta sen jälkeen en saanut antibiootteja lisää, ja olen mennyt tähän asti yrttilinjalla. Yrtit borreliabakteeriin: Kissankynsi, Japanin tatar (Japanese Knotweed) tai siitä tehty Resveratrol, Sarsaparilla, Adrographis, Teasel. Siperian ginseng olisi myös listalla hyödyllisiä yrttejä, mutta koska itselläni väsymys ei ole enää sitä tilannut. Itse diagnosoituun bartonellaan: Sida Acuta, Hottuynia, Hawthorene suojaamaan sydäntä. Bartonella -oireiksi epäilin erityisesti näitä: jalkoihin kohdistuvat kivut, kuten kipu jalkapohjassa, pohkeessa ja lisäksi kipupiikit jotka vaeltelivat ympäri kehoa, kipu rintalastan alla, päälaella etc. MUTTA tämä ei ole ollut halpaa, kun julkiselta puolelta minua ei uskottu ja omalääkäri -systeemin vuoksi en oikein pääse kuin sille yhdelle ja samalle joka ei sanomansa mukaan ole koskaan törmänyt krooniseen borrelioosiin. Eli sen hoitokin sen mukaista. Verikoetta en ole vielä otattanut se epäluotettavuuden vuoksi, mutta aion lähiaikoina mennä. Minulla siis huonot mahdollisuudet saada tuollaista yhdistelmähoitoa jota maailmalla harjoitetaan. Siellä tiedostetaan nämä kysta ja L-muodot joihin borrelia menee antibiootteja piiloon.

        Sinulla kun noita nivelkipuja niin kyllä tuo Teasel voisi olla kokeilun arvoinen, jotkut nimittäin väittävät parantuneensa yksinomaan sillä. Ja pieni pullo riittää pitkään koska sitä ei oteta kuin muutamia tippoja päivässä veden kanssa.

        Minun arsenaaliin kuuluu muuten myös eteeriset öljyt joista erit. Ceylonin kaneli (cinnamomum verum) ja Neilikka (Clove bud tai leaf) toimivat ihan selvästi jo pelkästään iholle laitettuinakin vaikka otan noita ehkä kerran päivässä pari tippaa oliiviöljyn ja leipäpalasen kanssa. Tuolle kaneliöljylle on olemassa ihan oma Lyme -protokollansakin.

        Niin ja tuota Flagylia ehdotin kun tullut niin monilla foorumeilla vastaan, en sitten tiedä käytetäänkö sitä suomessa borrelioosiin ollenkaan.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä sun salaisuus on,kun näytät niin nuorelta..

      Vaikka oot jo noin vanha!?
      Ikävä
      109
      1320
    2. MiltäKaivattusi

      Näyttää? !
      Ikävä
      45
      901
    3. Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi

      Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....
      Ikävä
      50
      726
    4. Perhoseni (miehelle)

      Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r
      Ikävä
      129
      674
    5. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      70
      666
    6. Uskaltaisitko

      Tavata kaivattusi tässä tilanteessa?
      Ikävä
      67
      616
    7. Olen tavattavissa

      tänään klo 17-02 siinä ravintolassa. Tulethan sinäkin?
      Ikävä
      53
      597
    8. Halaus juuri sinulle

      Kaikki järjestyy kyllä. Luota vain. ❤️🫶
      Ikävä
      55
      555
    9. Onko Sofia jälleen jätetty?

      Moni asia viittaisi siihen, että hän on jälleen sinkku.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      93
      473
    10. Mies, näetkö minut myös

      Seksuaalisena ihmisenä ja naisena? Haluatko minua seksuaalisesti? Vai olenko mielestäsi tyttönen?
      Ikävä
      20
      470
    11. Voiko se ikinä toimia

      Voiko meistä ikinä tulla mitään? Näin kauan aikaa on kulunut ja mitään ei tapahdu... En usko, että sinä mietit minua het
      Ikävä
      32
      458
    12. Meneekö unohtamis

      Projektisi hyvin??
      Ikävä
      34
      457
    13. Mitä jos...

      Susta tykätään poikana enemmän, kun tyttönä? Miten asian käsittelet tai otat tiedon vastaan? T nainen gubetellija herät
      Sinkut
      142
      453
    14. Nainen, mitä mieltä olet kodittomista?

      Ja heistä jotka eivät kykene huolehtimaan asioistaan, itsestään eikä terveydestään? Miten heidän kanssaan tulisi toimia?
      Ikävä
      115
      453
    15. Uskallatko paljastaa

      Millä nimellä löydyn puhelimestasi?
      Ikävä
      49
      447
    16. Voin tulla

      Sisustamaan sulle 🤭
      Ikävä
      51
      445
    17. Rekat seisovat dieselin hinnan takia . Ala ei kestä tällaista hintatasoa, sanoo yrittäjä .

      EU:n kallein diesel on kova paikka kuljetusalalle. Ajoja on jätetty ajamatta kannattavuus­ongelmien vuoksi, sanoo alan e
      Kajaani
      85
      441
    18. Kuka se on

      Kuhmon komein aikamies?
      Kuhmo
      5
      438
    19. Et sinä mitään

      Oikeasti halua
      Ikävä
      52
      403
    20. Miksi jätit vastaamatta mies

      Silloin kauan sitten 😔
      Ikävä
      42
      400
    Aihe