Olen viime päivät googletellut Lontoosta mukavanoloista pubia tai pientä ravintolaa, josta saisi hyviä hampurilaisia. Olemme lähdössä yllätysreissulle 30v-synttärisankarin kanssa, joka rakastaa hampurilaisia (huom, hyviä hampurilaisia, McDonaldsia tms ei siis kannata ehdottaa :D). Synttärisankarin maun mukaan metsästämme siis mukavaa pientä ravintolaa/pubia, jossa voisi nauttia uudenvuodenaattona synttäri-illallisen. Mieluiten akselilla Mayfairista joenvarrelle (Mayfairissa hotelli, ja joenvarren suuntaan pyrimme illan aikana liikkumaan). Tulisiko mieleen jotain kivaa paikka, jota osaisit suositella?
Hyvä hampurilaispaikka, pubi, pieni ravintola?
6
412
Vastaukset
- pubikävijä
Kävimme viime vuonna tämän ketjun pubissa Oxford streetillä (Marlborough head), ja ruoka oli meidän mielestämme loistavaa. Itse söin kasvishampurilaisen, muut ottivat sharing platterin, mutta listalla on purilaisia enemmänkin, ja jos ne ovat yhtä hyviä kuin kasvisversio, suosittelen. Ketjulla on pubeja myös Mayfairin suunnalla, katso täältä: http://www.taylor-walker.co.uk/ .
Lontoon parhaat burgerit on Hache-burgeriraflassa Tsekkaa nettisivut.. Noi Taylor-Walker ja Wetherspoon pubit on ketjuja jossa saa annoksen mikä aina miellyttää suomalaista turistia (halpaa ja ok makuista) :) Burgeritarjonta on hyvä myös Gourmet Burger Kitchen (GBK) ja Byronissa.
- pubikävijä
Tuskin pubiketjuja on suomalaisten mieltymysten mukaan perustettu, ainakaan me emme nähneet Marlborough Headissa muita kuin brittejä (uskallanko jopa sanoa, paikallisia?). Jotenkin tuntuu, että noiden ketjujen tarjonta miellyttää muitakin kuin "suomalaisia turisteja".
Pitääkö ruoan olla kallista ollakseen hyvää? En väitäkään olevani mikään gastronomi, mutta kyllä mielestäni erotan maukkaan ruoan huonosta ruoasta, hinnasta riippumatta. Itse eksyimme Marlborough Headiin samaan tapaan kuin muihinkin pubeihin, joissa on tullut käytyä - eli satuimme näkemään paikan, menimme sisään ja kun oli nälkä, tilasimme ruokaa, joka osoittautui erittäin hyväksi. Mitä hintaan tuli, en osannut pitää sitä sen enempää halpana kuin kalliinakaan, mielestäni normaali pubiruoka ei saa kovin kallista olla - erikseen sitten on näitä gastropubeja, jos haluaa "pröystäillä".
Wetherspoonin ruoista en erityisemmin perustanut, vaikka suomalainen turisti olenkin, mieleen on siitä pubista, johon poikkesimme, jäänyt kuiva falafelhampurilainen ja aika voimakkaasti "ketjuuntunut" tunnelma. Sielläkään en kyllä nähnyt suomalaisia, vain brittejä. Itse asiassa, en ole kertaakaan törmännyt suomalaisiin Lontoossa lentokenttää lukuunottamatta...- 4+20
"Itse asiassa, en ole kertaakaan törmännyt suomalaisiin Lontoossa lentokenttää lukuunottamatta... "
Pakko kommentoida sen verran että olen törmännyt suomalaisiin paljonkin. Jos sitä nyt voi sanoa törmäämiseksi. Sanotaan vaikka että kuullut ohimennen jonkun puhuvan selvää suomenkieltä. Joskus jopa useamman kerran viikossa.
Ja vältänyt kuin ruttoa. - ihanrandom
Itse törmäsin suomalaiseen katuesiintyjään Piccadilly Circuksella. :D Aksentista heti arvasi että mistä päin on kotoisin.
- Lontoo lautasella
Jaa, että lähdette Lontooseen hampurilaismatkalle? Kokeilkaapas vaikka jotakin seuraavista (tai kaikkia, jos synttärisankarin vatsa vetää!): Flat Iron, Tommi's, Patty & Bun, Elliot's, Electric Diner/Soho Kitchen Bar. Tarjolla perinteisiä burgereita sekä todella erikoisia muunnelmia.
Koska ruokailu vaikuttaa olevan yksi Lontoon matkanne tärkeistä asioista, kannattaa muuta Lontoon ruokailuun liittyvää tietoa ahmia jo ennakkoon sivulta:
http://lontoo.org/ruokailu/
Samainen sivusto on muuten muutenkin loistava tietopaketti Lontoon osalta, joten suosittelen lukemaan laajemmin!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois
Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait1273769Hei! Halusin vain kertoa.
En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso72965Riikka on siis suomalaisille velkaa 84 mrd
Jos kauhukabinetti istuu vaalikauden loppuun. Keskimäärin yli 20 miljardia uutta velkaa rikkaiden veronalennuksiin jokai312819Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?
Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani82424Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa
Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl1322383- 401786
Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen
Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es611165"Sanna Marinin kirja floppasi", kertoo eräs median otsikko
"Miljardien tappio - Sanna Marin vaikenee", kertoo toinen otsikko. Marin ei siis siinä kirjassaan kerro sanallakaan For821089Oot kyl rakas
Et tiiäkkään miten suuri vaikutus sulla on mun jaksamiseen niin töissä, kun vapaallakin❤️. Oot täysin korvaamaton. En t361060Kirjoittaisit edes jotain josta tiedän
Varmasti oletko se oikeasti sinä. Tänään tälläinen olo. 761040