jokkis tutkinto

Lancer

nii ku on ollu semmone tarkotus että rupeen ajaa jokkista.Pitääkö suorittaa jm tutkinto ja sekä nuorten luokan tutkinto??? siis kumpikiko?? Kertokaa mitä näissä tehään!!!!!!

8

5702

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Masentaja

      AKK:n pelleilyä vastaan on meneillään protesti, ja monet jättää lisenssin maksamatta ensi vuonna, joten ei kannata siihen pellejen paikkaan uhrata nyt senttiäkään toistaiseksi. Suunnitteilla on uusi lajiliitto ja AKK saa nuolla näppejään joten kannattaa nyt tarkkailla tilannetta. Ovat pilanneet koko lajin, ei kannata sitä lajia alkaa harrastamaan AKK:n alaisuudessa eikä enää mitään muutaka lajia. Maksut senkun nousee vaan.

    • ousii

      riippuu minkä ikäinen olet.jos olet alle 18v. niin nuorten luokan tutkinto ja sit lisenssi.ja pitää kuulua johonkin autourheiluseuraan.

      • Lancer

        oon 15v. eli käyä nuorten luokan tutkinto ja mitennii sit lisenssi??


      • joo
        Lancer kirjoitti:

        oon 15v. eli käyä nuorten luokan tutkinto ja mitennii sit lisenssi??

        Niin eli kilpailuun osallistumista varten sulla pitää olla Akk:n myöntämä lisenssi joka sisältää mm. vakuutuksen. Mutta tästä ja muusta kuulet varmaan sitten lisää siellä tutkinnossa.


    • höh

      Asiaan löytyy tietoa AKK Motorsportin sääntökirjasta http://www.akk-motorsport.fi/saannot/

      Ensin paperiasiat kuntoon; eli seuran jäsenyys ja nuortenluokan tutkinto plakkariin ja sitten lisenssiä tilaamaan. Seuratiedot löydät AKK.n sivuilta osoitteesta http://www.akk-motorsport.fi/seurat/yhteystiedot/

      Lisenssilomakkeet löytyvät osoitteesta http://www.akk-motorsport.fi/lisenssit/ ja sieltä sitten klikkaat vasenta reunaa sopivasta kohdasta. Ja nuortenluokan lisenssin lisäksi kaikilla alle 18-vuotiailla kilpailija- tai harrastajalisenssin haltijoilla täytyy kilpailuissa olla vähintään 18 vuotta täyttänyt huoltaja. Huoltajalisenssinä käy myös AKK:n voimassaoleva ohjaaja-, harrastaja tai henkilökohtainen ilmoittajalisenssi.

      Nuorten luokan lisenssi... JM http://www.akk-motorsport.fi/saannot/Jokamies.htm :

      4.2. Nuorten luokan ajajatutkinto
      Nuorten luokan kuljettajilla on oma JM-tutkinto. Tutkinto on kaksiosainen, sisältäen ensimmäisessä osassa perusteellisen teoriakoulutuksen sekä toisessa osassa ajoharjoittelun ajokokeineen. Ennakkoilmoittautuminen on pakollinen. Seurojen tulee huolehtia siitä, että tutkintoon tulevalla nuorella on ajokokemusta, koska tutkinnon yhteydessä ei opeteta autolla ajamista.

      Tutkintomaksu sisältää koulutusmateriaalin ja koulutuksen sekä hyväksyttävästi tutkinnon suorittaneille JM-tutkintokortin sekä nuorten luokan kortin.

      Tutkinnon voi suorittaa enintään kuusi (6) kuukautta ennen kuin täyttää 15 vuotta. JM-tutkintokortti kirjoitetaan alkavaksi sinä päivänä kun henkilö täyttää 15 vuotta.

      Tutkintoon tulevalla kuljettajalla tulee olla vakuutusturva kunnossa. Se voi olla voimassaoleva autojen kilpailulisenssi (muovikortti) tai sen maksettu maksukuitti. Niitä tutkintoon tulevia nuoria varten, joilla ei ole lisenssiä (kumpaakaan edellä mainittua), liitto on ottanut ryhmätapaturmavakuutuksen koulutustilaisuutta varten.

      4.3. Nuorten luokan kortti

      Nuorten luokan kortti vastaa nuorten luokan kilpailuasiakirjoissa auton ajokorttia. Nuorten luokan kortti on voimassa 15-vuotis päivästä siihen päivään saakka kunnes nuorten luokassa ajanut kuljettaja on suorittanut auton ajokortin, kuitenkin enintään 18 vuotta ja 3 kk syntymäpäiväänsä.

      Jos nuorten luokan kilpailijan ajo-oikeus siviililiikenteessä menetetään tai tulevaa ajokortin saantia viranomaisen toimesta lykätään, tulee hänen palauttaa välittömästi nuorten luokan korttinsa liiton toimistoon, eikä hän saa ilmoittautua kilpailuun.

      Koulutusaikataulut löytyvät osoitteesta http://www.akk-motorsport.fi/koulutuskalenteri/tutkintokalenteri/

      • höh

        Joe et ole jo löytänyt, niin katsopa http://www.jokkis.net/ sieltä löytyy mm. pulinaboxi josta varmaan saat lisätietoa kysymällä....


    • mä vaan

      ei tarvi suorittaa kun nuorten luokan jokkistukinto .. en oo vielä itse suorittanut.. mut siihen kuuluu teoria koe ja ajokoe.... vilppulassa olis 4.12.04 tutkinto

      • minna

        voiko kuiteskin ajaa siellä radalla vaikka ei olekaan lisenssiä ja on kuiteskin jäsen liitossa??


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      47
      5475
    2. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      61
      2356
    3. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      18
      1880
    4. Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?

      Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?
      Maailman menoa
      145
      1771
    5. Aleksi Rytilä

      Räppäri saa haluamaansa julkisuutta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      17
      1595
    6. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      33
      1543
    7. Kulukusuunnat

      Eikö kuhmolaiset iha oikiasti tiiä kumpi o vasen ja kumpi oikia? Tuolla ku liikennemerkissä näkyy nuolet ylös ja alas, v
      Kuhmo
      5
      1388
    8. 81-vuotias Frederik avoimena - Ei omasta mielestä kelpaa tästä syystä realityihin: "Veemäinen..."

      Junttidiscon kuninkaana tunnettu Frederik, 81, on esiintymislavoilla suvereeni tekijä. Mies on viihdyttänyt ympäri Suome
      Suomalaiset julkkikset
      17
      1117
    9. Muusikko yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan

      Karu epäily: Muusikko, 32, yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan Oulussa. IS:n selvityksen perusteella miestä ei ole syy
      Maailman menoa
      77
      1088
    10. Joutuuko Suomi24-palvelu taas oikeuteen ?

      Nämä Purraa ja Perussuomalaista johtoa pedofiilian suojeliana pitävän kirjoittajan viestit eivät vain poistu täältä. Se
      Maailman menoa
      223
      1021
    Aihe