kesäpelti petti

kesäpeltijumissa

-84 muuratun varaavan takan, jossa sivussa hormi, kesäpelti meni hajalle. Olen pitänyt sitä kesäasennossa kesän yli ja peltiä auki. Nyt yritin laittaa talviasentoon mutta pelti ei pysynyt tässä vaan tippui aina kesäasentoon. Koitin pari kertaa ja pelti jäi jumiin. Nyt kun kesäpeltiä yrittää kääntää niin rahisee niin että joku ottaa selvästi tiileen kiinni. Onko ehdotuksia?

2

1051

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kesäpelti oetti

      Lisätään vielä että pelti jäi kesäasentoon, tuntuu siltä että kiertopellin tanko ei ole kunnolla kiinni pellissä. Tietääkö kukaan millainen tuo kiinnitysmekanismi on? Pääseekö tuohon käsiksi jotenkin niin että painaa takan sisältä sen talviasentoon?

      • Näinsemenee

        Ota kuuden millin harjaterästä metrin pätkä. Tee viiden sentin matkalta 90 asteen kulma päähän. Keskelle tankoa loiva mutka . Työnnä kohti kesäpeltiä , on piipun takan välissä. Löydä läppä. Jos ei pysy kiinni, jätä rauta takan sisään pingoitettuna. Muussa tapauksessa joutuu avaamaan takan katon. Ei hankalaa. Varsi on kiinni pultilla , joka on löystynyt. Kymmenen millin haarukka-avain auttaa . Katon kansi , villa ja valulevy paikalleen. Taas toimii.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      119
      1652
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      99
      1478
    3. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      36
      891
    4. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      29
      849
    5. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      38
      791
    6. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      50
      766
    7. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      56
      718
    8. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      43
      718
    9. Olet myös vähän ärsyttävä

      Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.
      Ikävä
      37
      710
    10. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      37
      673
    Aihe