Valuutan shorttaaminen?

valuutha

Onko tässä järkeä tai tekeekö tätä kukaan?

Ajattelin jos kohta myyn dollareita lainalla.

Nordnetissa usd lainakorko näyttäisi olevan 6,27%/vuodessa.

Vaihtokuluihin menee 0,15%.

Jos odottaisin dollarin kurssin laskuvaiheen olevan 2-3kk kuten yleensä ollut tapana.

Lainakorkoa kertyisi siis 1,5675 % 3kuukauden aikana.

Kaupankäyntikulut 0,15% yhteensä

Eli riittää kun kurssi laskee yli 1,7175% 3kuukaudessa ,pääsee omilleen,kaikki sen yli laskeva tekisi tuottoa.

http://www.xe.com/currencycharts/?from=EUR&to=USD&view=5Y

Tuolta kun katsoo huomaa ,että kurssi laskee lähemmäs 8% 2-3kuukaudessa.

3

604

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Rulettia vain

      Tasapainopiste on tosiaan 1,7 %, mutta nousu ja lasku ovat kolmen kuukauden aikavälillä aivan yhtä todennäköiset. Nousun sattuessa häviät, ja lisäksi häviät jos lasku jää 0 - 1,7 % välille. Pelaat siis ruletissa punaista ja mustaa ja kehällä on enemmän väärää väriä. Yhdellä pyöräytyksellä voi käydä miten vain, mutta toistettuna sellainen peli vie aina vähitellen rahat.

      Jos välttämättä haluat yrittää, käytä edes jotain valuuttavälittäjää niin pääset halvemmalla.

    • kristallipallo(ko)?

      Joo uhkapeliähän se on itselläkin tähän asti ollut, jos satunnaisesti valikoi ilman suurempaa tietämystä, mutta kai tuostakin olisi mahdollista tunnistaa nousu ja -laskutrendi yli 50% mahdollisuudella, jos ensin lukisi ajatuksella muutamat opukset valuuttakurssien teknisestä analysoinnista ja yleisesti valuuttakursseista.

      Jos siirtyisin leikkirahaan, jolla harjoittelisin ensin muutaman vuoden ja jos ja ,kun alkaa tulosta näkymään siirtyisi pikkuhiljaa oikeaan valuuttaan , vai onko tämä aina uhkapeliä ,vaikka kuinka harjoittelisi?

      • Rulettia vain

        Parempi tosiaan kokeilla ensin leikkirahalla tai pienillä summilla. On nimittäin todella vaikea edes kuvitella menetelmää, jolla voi ennustaa valuuttakurssien muutoksia kolmen kuukauden päähän arvausta paremmin. En usko kaikilta osin tehokkaiden markkinoiden hypoteesiin, mutta jos se jossain pätee, niin isojen valuuttojen keskinäisessä kaupassa. Siellä kaikki tieto on jo kurssissa ja kaikki pelurit pelissä mukana.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kysymys muille miehille

      Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss
      Ikävä
      140
      7939
    2. Kaipaisin nyt kosketusta

      jota ei koskaan ole ollut. Saisinpa tuntea kätesi niskallani ja silittelemässä päätäni. Sulaisin varmasti siihen.
      Ikävä
      31
      3136
    3. Imaami kysyy, miksi pojat uivat ilman valvontaa

      Kalajoen särkät ovat usean kilometrin pituiset. Siellä on kylttejä, joissa varoitetaan rannan vaaroista. Siellä ei ole
      Maailman menoa
      383
      2207
    4. Mansikkatiloilla hyväksikäytetään ukrainalaisia

      Työolot ovat surkeita ja palkka kelvoton. https://yle.fi/a/74-20172942
      Maailman menoa
      284
      1760
    5. Kerrostaloihin ilmalämpöpumput

      Ulkomailla näkee paljon ilmalämpöpumppuja kerrostalojen ulkoseinissä. Mikä estää taloyhtiötä hankkimasta niitä asuntoih
      Sinkut
      147
      1593
    6. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      21
      1441
    7. Sokea "ystävälle"

      Oletko oikeasti noin sokea?
      Ikävä
      100
      1239
    8. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      15
      1228
    9. En ymmärrä käytöstäsi

      Se on ollut eräänlaista hyväksikäyttöä. Että seura kyllä kelpaa palstan välityksellä silloin kun ei ole parempaakaan tek
      Ikävä
      137
      1152
    10. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      18
      1112
    Aihe