Siis oikealla puolella, kylkiluun alla ollut jo kuukausien ajan kipua. Kipu on kokoaikaista, joskus vähemmän, usein taas enemmän. Kipu on sellaista polttavaa, kuin jokin vanne puristaisi jotain sisäelintä tms. Kipua on vaikea kuvailla. Kaksi kertaa ultrattu, mitään ei löytynyt. Tähystykseen en saa lähetettä koska labrakokeet olivat ok.Käskivät menemään yksityiselle puolelle. Närästyslääkettä kirjoittivat, mutta eihän se auttanut, koska kipu ei todellakaan ole närästykseen viittaavaa. Ja kipu on selkeästi oikealla puolella.
Tää on niin raastavaa, ärsyttävää kun eivät tavallaan usko kipuani. Olen ollut gluteenittomalla ruokavaliolla, ei auttanut. En käytä alkoholia enkä tupakoi. Mitä minä voin tehdä jotta pääsisin tutkimuksiin? Ja millaisilla tutkimuksilla jotain voisi selvitä? Voiko vatsaa rötgenkuvata? Tai magneettikuvata? En oikien ymmärrä näitä, mutta jotain on tehtävä. Yksityiseen ei ole varaa. Kipu raastaa parhaillaankin kovaa. Kyse on noin kymmenen sentin alasta. Ihan kuin jokin solmu tai muu puristaisi suolta tai jotain elintä. Kova polte!
Ei jaksaa enää. Huolikin jo suuri: jos siellä onkin jokin syöpä? Huoh....Papereissa lukee varmaan "Luulotautinen"
Kylkiluun alla KIPU
5
263
Vastaukset
Minulla oli just samat oireet ja ollut jo vuosia.
Alkoi pienestä alasta ja nyt siihen on kasvanut jo iso tyrä. Julkisella ultrattiin ensin kaksi kertaa ja mitään ei löytynyt mutta menin yksityisesti niin kaksi tyrää löytyi. Mene yksityiselle ja maksa hiukan enemmän niin saat apua.
Tänä päivänä terveyskeskuksesta ei saa mitään apua.Samoilla tuntemuksilla ja kivuilla eletään täälläkin . Ultrattu pari kuukautta sitten ja ei mitään ! Sain esomeprazol kuurin närästykseen mutta kun ei närästä .
Yksi lääkäri kesällä puhui tyrästä mutta koska oli vaan harjottelija niin "oikea" lääkäri tyrmäsi asian heti .
Työt pitäisi alottaa parin viikon päästä mutta miten tämän kivun kanssa selviän ?- Joskus sattui
Mulla alkoi rintalastan oikea reuna särkeä. 5 vuotta myöhemmin röntgenin ja muiden jälkeen syy selvisi.
Selkälihakset rintarangankohdalta selkärangassa olivat niin jumissa, että vihloivat etupuollle. Kun fysioterapeutti ekalla kerralla alkoi tutkia selkää ja lihaksistoa ennen hierontaa, asia selvisi.
Hän kävi sormilla selkä rankaaläpi nivel kerrallaan ja ollessaan yhden nikaman kohdalla ja painaessaan sitä todella kevyesti, aiheutti tunteen kuin rintalastasta olisi työnnetty puukko läpi.
Hieronnalla sai kuntoon ja lukemalla kirjan Siunattu kipu Heikkilältä.
Arvaisin että sulla on ristiselkä tai vähän ylempää ihan jumissa. - wteroi
Vaikuttaa hiukan vatsahaavalta? Ei se närästyslääke ole kaukaa haettua, itselleni sellainen tuo avun, mutta kun vatsa oli ärtyneempi niin eipä silloin sekään. Ota kuuriluontoisesti kokeeksi pari päivää närästyslääkettä muutaman tunnin välein, vältä kahvia ja paprikaa yms., katso mitä tapahtuu..
Voihan se olla tyrä tai sappi, joka ei näkynyt ultrassa. Joka tapauksessa olisi ehkä parasta mennä mahalaukun tähystykseen, jos tämä ei vaikuta. - sama vaiva
Olen kärsinyt samasta vaivasta. On tähystetty, utrattu jne.. eikä onneksi mitään vakavaa ole löytynyt. Tähystyksen tehneen lääkärin selitys oli, että suoli tekee juuri tuossa oikealla kylkikaaren alla voimakkaan mutkan ja jos suolessa on ilmaa, se saa aikaan ikävän tuntemuksen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Alle 15 oli
Arvasi että lapsi asialla hallin palossa. Surullista. Mutta jos osaa/kykenee käyttää tulentekovehkeitä niin pitää osata1323484Paula Koivuniemi täyttää tänään 78 vuotta! Sydämelliset onnittelut!
Paula Koivuniemi, tuo suomalaisen iskelmän ikoninen artisti, täyttää tänään 78 vuotta. Muutaman vuoden estradeilta pois752276Heh, persut = vassarit = 10,0 %
Minja tuli nyt jo Riikan rinnalle, sitten alkaa tekemään kaulaa. Molemmilta kympin arvoinen suoritus! https://www.hs.f2592195- 1411970
Olen miettinyt pitkään miksi hän ei uskalla
Hän kyllä yrittää tiedän sen ja olen yrittänyt olla helposti lähestyttävä ystävällinen lempeä jne. mutta silti hän yhä v691512- 1011420
- 611303
Juhannusterveiset kaivatulle
Onko teillä yhteisiä juhannuksia vietettynä ja millaista juhannusta viettäisit kaivattusi kanssa juhannuksena 2025? 🌻931297- 611260
- 711141