kissoilla matoja? kissanpennut ripuloi kaikkialle?

kirsika

hei. eli aloitetaan alusta. meillä oli 2 kissaa, päätimme ottaa kolmannen kissan. otimme ja kun tuli meille madotimme hänet. kuukauden päästä olikin yllätyksiä sohvalla 4kpl meinaan kissanpentuja. emme tienneet että kissa oli ollut tiineenä meille tullessa.nyt pennut ovat 2kk ikäisiä. ovat käyneet muutaman viikon nätisti hiekka astioita mitä meiltä löytyy yhteensä 4kpl. meidän toiselta alkuperäisellä kissalla ja emo kissalla ollut jo pari kuukautta ripulia. olemme madottaneet KAIKKI kissat (3aikuista 4 pentua) yht. nyt 3x. tuntuu että ripuli ei lähde millään koska ELL epäili että madoista johtuisi. nyt pari päivää sitten pennut aloivat kakkimaan astian lisäksi muuallekkin kuin astialle, kakkaa löytyy kaikkialta sängyltä, sohvalta, lattioilta, ruokakipoista parin tunnin välein joko pissa tai kakka kasa. voiko olla vaikka olemme näin monta kertaa ohjeen mukaan madottanut että ripulointi johtuisi muusta kuin madoista? tai että madot ei vain ole lähteneet pois? ajattelin maanantaina ottaa yhteyttä ell, mutta näin viikonloppuna kysyn täältä.

3

224

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Appa Lakki
    • kirsika

      oon tähän mennessä madottanu Mirrix Vet:illä. pitääpä vielä kerran kokeilla madottaa tolla Axilurilla. niitä myydään vissiin ihan tabletteina. aikuiset kissat saa hyvin hoidettua sillä, mutta entä nuo 4 pentua? tai sitte murskaan ruuan sekaan ja jokaselle oma ruoka :) kauankohan noissa menee näkyä että toimiko tuo?

    • Appa Lakki

      Tablettiba ruuan sekaan tai liettää veden (tai maidon) sekaan ja ruokaan tai ruiskulla suuhun. Kuuri kestää 3 päivää, itse olen antanut 2-3krt/v kaksoiskuurin ts, uusinta kuuri 2-3 viikon päästä ensimmäisestä. Kerro auttoiko.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      199
      2280
    2. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      3
      2099
    3. Israel euroviisujen 2.

      Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
      Uskonnot ja uskomukset
      317
      1837
    4. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      94
      1600
    5. Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?

      Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois
      Maailman menoa
      83
      1475
    6. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      200
      1230
    7. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      67
      1170
    8. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      25
      1111
    9. Mikä kaivatussasi

      Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
      Ikävä
      48
      1027
    10. Rakas nainen ymmärsin

      Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl
      Ikävä
      73
      996
    Aihe