hoi aasiassa reppureissailleet!

sonyaa

Olen lähdössä miehen kanssa ensimmäiselle reissulle repuilla joulukuun lopussa, joten kaikki vinkit ovat tervetulleita! Aikaa meillä on noin kolme viikkoa. Thaimaa ja vietnam on nähty, joten mielellään aivan uudet kohteet! Mietimme että reittimme voisi olla hki-dubai-malediivit-malesia-indonesia sekä lopukso shanghaihin shoppailemaan! Miltä kuullostaa konkarit?:) haemme reissultamme siis uusia ja kauniita maisemia, rauhallisia ja siistejä rantoja, sekä ylipäätään kokemuksia. Suositelkaa kohteita mistä olette tykänneet (ei turistirysiä esim bali). Muitakin käytännön vinkkejä saa kertoa ekakertalaisille reppureissaajille! Kiitos! :)

7

268

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • KiKKaRoLLi

      mahd. vähän tavaraa mukaan.

    • Ines*

      Kalliilta kuulostaa reppureissuksi :D Mutta kivat kohteet ja kuten jo edellä mainittiin, mitä vähemmän teillä on tavaraa mukana, sen parempi.

    • 121212

      Borneo voisi olla vähän erilainen. Kotakinabalu ja Sandakan.KotaKinabalun edustan saaria hehkutetaan. Niiden takia ei niin kauas tarvitse lähteä, parempia löytyy lähempääkin, mutta nenäapinat ja viidakkretket ovat kokemisen arvoisia.On siellä myös kuuluisa Rafflesia -kukka ja Mount Kinabalu, johon voi tehdä yökiipeilyretken jos kunto kestää.
      Osaavat siellä kyllä aika hyvin rahastaa ja esim. mopon vuokrausta ei Sandakanissa ollut, joten kuski tarvittiin retkille.
      reppureissaaminen kuullostaa romanttiselta, mutta sinuna miettisin kaksi kertaa olisiko vetolaukku monin verroin parempi vaihtoehto. Pari 11 viikon reissua tehneenä, kiitin moneen kertaa itseäni siitä, ettei haksahdettu painavaan reppuun.Tavarat pysyivät ehjinä ja siisteinä ja kestivät saarten välisten lauttojen kovan käsittelyn.Lentolaukkukin riittää pitkälle, kunhan ei ota liikaa tavaraa mukaan. Pesuloita on joka nurkalla ,lähes ilmaisia.snorkkelit, kamerat, läppärit pysyvät ehjinä. Mopotaksin kyytiin toki ei voi mennä, mutta on muita kulkuneuvoja.

      • alkuperäinen

        Ok kiitos paljon! Repuilla ajateltiin ihan siitä syystä mennä kun reissataan aasia välillä halpis lentoyhtiöillä ja niillä ei kaikilla varmaan kuulu hintaan ruuma matkatavarat, niin repun saa hyvin ahdattua penkin alle :) ja tietysti saa sen oikeen fiililsen reppireissaamisesta kun on ne selässä =D


      • 121212
        alkuperäinen kirjoitti:

        Ok kiitos paljon! Repuilla ajateltiin ihan siitä syystä mennä kun reissataan aasia välillä halpis lentoyhtiöillä ja niillä ei kaikilla varmaan kuulu hintaan ruuma matkatavarat, niin repun saa hyvin ahdattua penkin alle :) ja tietysti saa sen oikeen fiililsen reppireissaamisesta kun on ne selässä =D

        AirAsian lennoilla koneeseen saa viedä 7 kg.Niillä on portilla usen, sellainen "muotti", jonka sisään käsimatkatavaran on mahduttava, voivat myös punnita kantamukset.Lisäksi saa olla käsilaukku.Minulla oli oikean kokoinen laukku ja matkatavaravaaka mukana. tosin n. kymmenestä lennosta ainoastaan kerran laukkuni paino kokeiltiin käsituntumalla. Sai sitä silti aina jännttääi. Rinkat ovat usein isompia, kuin sallittava koko.Eipä silti, kyllä niitä rinkkoja koneeseen sisään pääsee.Hankala niitä on käytävillä kuljettaa ja hyllyllle nostaa. Jalkatilaan eivät mahdu.


    • kerran elämässä

      Kuulostaa aika monelta maalta kolmen viikon matkalle. Suositus: viettäkää yhdessä tai kahdessa paikassa koko aika, muuten ette ehdi nähdä kuin pintasilauksen tai kaupunkeja paikoista, esimerkiksi Indonesiasta. Malediiveillakin saa helposti menemää viikon, jos menee kalliiden resorttien sijaan edullisiin majataloihin, joita siellä nykyään on.
      Malesiassa tosiaan mielenkiintoisinta seutua on Borneo, kuten joku jo kirjoittikin:
      http://www.minnethaimaassa.com/krabi/nahtavyydet-harrastukset/
      Indonesiassa taas kannattaa suunnata Komodolle, jos pitää sukeltamisesta/snorklaamisesta ja seikkailullisista luontokokemuksista (Komodon lohikäärmeet!):
      http://kerranelamassa.fi/indonesia-komodo-komodon-varaanit/
      Ja edellisille mielenkiintoinen vaihtoehto on Filippiinit, upea paikka, jossa yllättävän vähän vielä matkustetaan:
      http://kerranelamassa.fi/filippiinit-opas/
      Filippiinit olisi erityisen kätevä yhdistää Shanghain shoppailupysähdykseen, Malediivit taas Malesian matkaan. Tosin Malediivit voisi hyvin yhdistää myös Sri Lankan. Ja toisaalta, jos lennätte Malediiveille Dubain kautta, niin Dubaista voi matkaa taas jatkaa minne tahansa päin Aasiaa.
      Toivottavasti näistä vinkeistä on iloa ja apua matkan suunnitteluun!

      • Alkuperäinen

        Kiitos vinkistä! Kiina jäi nyt kokonaan reissu suunnitelmista pois ja malediivejen sijaan mennäänkin seychelleile. Onko sieltä kokemuksia?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      34
      2146
    2. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      48
      1742
    3. Hallintooikeus..

      "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
      Pyhäjärvi
      112
      1546
    4. Olen rakastunut

      varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
      Ikävä
      104
      1286
    5. Jos se joskus oli molemminpuolista

      niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
      Ikävä
      76
      998
    6. Teit yllättävän siirron

      Olet tähän saakka ollut tietyllä tapaa varovainen. Voi kai sanoa, että olemme kunnioittaneet toistemme rajoja. Tiedän,
      Ikävä
      47
      946
    7. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      59
      895
    8. Laita nyt se viesti

      Tiedän että haluat tavata. Kirjoitat, pyyhit, kirjoitat... Lähetä se viesti 😗
      Ikävä
      52
      809
    9. Kaipaatko nainen

      Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
      Ikävä
      101
      773
    10. Nähdäänkö me ensi

      Viikolla jossain?
      Ikävä
      57
      735
    Aihe