Itse olen kuullut tätä paskaa liian paljon " kerro jollekin aikuiselle " - sen jäljeen kun kerron niin ohjavat kertomaan vanhemmille, tuntuu että eivät edes halua tai eivät ole edes kiinnostuneita auttamaan.
" kerro jollekin aikuiselle "
Vitunhyvääloppupäivä
492
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Tämä on vaan niin totta
Joskus melkein hävettää olla aikuinen.
Joillakin vanhemmilla on se asenne, että pitää pojan itse pärjätä tai he eivät kertakaikkiaan pysty tai rohkene tekemään asialle mitään. Ta sitten ovat muuten ummikkoja. Näin ei tietysti pitäisi olla. Kysy uudestaan, että jos he eivät auta, niin mitä sitten teet.
Esimerkkitapaus tällaisista vanhemmista eli tytöllä ylivilkkautta, viiltelyä, kaiken maailman ongelmia, mutta tyttö hyvä koulussa. Erittäin älykäs ja kaikenpuolin muutekin ulkonäöllisesti ok ja hyvin käyttäytyvä.
Tyttö haki itselleen apua kun oli 19-vuotias. Marssi psykologin luo ja tyttö testattiin. Diagnoosi ADHD ja lääkitys. Tyttö oli sinnitellyt oireiden kanssa koko nuoruuden. Tyttö oli pärjännyt elämässään kun hän on niin älykäs. Isä vitsaili sivussa eikä ottanut asiaa hoitaakseen.
Tytöllä menee nyt hyvin - opiskelee ulkomailla ja saa opiskelupaikan kautta ammattiapua arjen rutiineihin yms. Tuntuu, että Englannissa missä hän opiskelee, niin myös oppilaista pidetään huolta!!
Lisäys edelliseen eli kysy vanhemmiltasi, että mitä teet tai kenen puoleen käännyt JOS HE EIVÄT AUTA.
Edellisen viestiin vielä, että tytön äitikään ei jotenkin mitenkään tajunnut, että tytölle pitäisi hakea apua. Ei ollut tottunut, että apua haetaan tai asioista puhutaan...äiti kumminkin muuten kaiken puolin ok!!