Onko mitään järkeä edes kehittää tuollaisia pienemmän metsän raivaus/kitkentä koneita kun niillä ei pääse joka paikkaan? Metsuri raivaa niin hyvät kuin huonot maastonkohdat.
Koneellinenraivuu
U.s.w.o.d
4108
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Metsän ympärillä pyörii niin monta häärääjää erillaisten tukimuotojen kimpussa, että ei omistajalle jää kipeän selän lisäksi kuin pihkaset rukkaset ja saviset saappaat.
Seuraava kunigasidea on metsämaalle tuleva kiinteistövero. Varmaan se saadaan menemään eduskunnassa läpi jollain valheellisella argumentilla, niin kuin nämä nykylait yleensä. Tässä tapauksessa voisi olla sellainen vale, että näin taataan metsäteollisuudelle jatkuva puunsaanti. Sehän on selvä että metsänomistajat myy puuta kun pitää verorahat sieltä saada. Näin ajattelee politiikko,( jos yleensä pystyy ajattelemaan).
Maassa kulkevia metsureita ei vaan kohta ole... Ainakaan suomalaisia...
Jakossa ilmeisesti on tarkoitus metsätkin valjastaa koneyrittäjien rahastus työpaikaksi. Mielestäni edelleenkään ei voi harjoittaa kannattavaa metsänkasvatusta mitenkään muuten kuin hoitamalla ensiharvennus ikään metsä miestyönä. Se on toinen asia saako kaikki maan omistajat tämän miehen metsään töihin. Sehän ei ole kenenkään muun kuin maan omistajan ongelma. Halviten sen sinne saa kun laittaa saappaat jalkaansa ja työkalut mukaan ja metsään. Metsän omistaja rakenne tainnu mennä vain sellaiseksi että vaari ei enää jaksa ja nuoret on muuttaneet taajamiin.
Nyt sahat laulamaan kun taimikon raivaus koneita ei kannata rakentaa.