Tyyppinä tosi hauska. Katsoin etuminipalvelusta (missä pitäisi olla kaikkien Suomen kansalaisten etunimet. Käsittääkseni myös Saamelaisten. Ei kuitenkaan löytynyt. Miksihän? Jos nimiä on vähän tulee viesti nimiä alle viisi. Andten sukunimellä löytyi 7.
Andte hauska tyyppi - nimeä ei VRK:ssa
että näin
42879
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 42
Vanhimmat
Se on varmaankin lempinimi tms. epävirallinen. Googlella ei tule yhtään osumaa Andte-nimelle ennen tämän vuoden elokuuta, jolloin BB alkoi.
Se voi olla virallisesti Ante, Antte tai Ande, jotka kaikki löytyy vrk:sta. Ruotsin puolella on saamelainen muusikko nimeltä Lars-Ante Kuhmunen ja Norjassa Ande Somby. Ilmeisesti vaihtelee nuo kirjoitustavat murteesta riippuen. Norjassa oli myös laulaja Inga Juuso, jonka levyn Ande Somby on tuottanut. Hän ei siis ole sama henkilö kuin Andten sisko, vaan vanhempi nainen joka kuoli noin kuukausi sitten. Jotain muusikkosukuja kai nuo Gaupit ja Juusot.
http://www.nordlys.no/nyheter/article7544649.ece
Taitaa ollakin tämä Andte se tuotannon suosikki joka on hommattu tuonne voittamaan. Taustat sen verran korkealentoiset että vaikuttaa vahvasti kutsuasukkaalta. En juurikaan usko että olisi itse hakenut omasta halustaan ja BB-faniutensa motiivilla. Eiköhän Lapissa ole poromiehillä syksyllä vähän muuta puuhaa kuin 24/7:n ja koosteiden tuijottaminen. Nyt kaikki äkkiä selvittämään, onko Räiskäleellä mökki Kilpisjärvellä? Käykö siellä kesäisin kalassa? Onko ostanut sen sinun äänestysrahoillasi?
On katsonut BBtä ennekin on käynyt jutuista ilmi. Andtelle oli elämys matkustaa pääkaupunkiseudun lähijunallakin, saati sitten olla BB talossa apinoiden kanssa.
Tuliko hän omalla rahallaan Helsinkiin muutamaksi viikoksi jatkohaastatteluihin ja psykan testeihin ja asui hotellissa sen ajan ilman mitään tietoa hyväksytyksi tulemisesta? Aikamoinen sijoitus tulottomalta kaverilta. Vai matkustiko Helsinki–Koutokeino -väliä useampaan otteeseen (kalliimpaa kuin Helsinki–Lontoo -väli)? Karsinnathan kesti tänä vuonna kai useamman viikon kun piti "eliminoida luovuttajat". Mahtaa olla oikea superfani kun noin panosti.
Miksi Andte on tuloton? Kusettaa verottajaa ja ottaa palkat pimeästi tai vähennyksinä "paliskunnan menoihin"?
"Aikamoinen sijoitus tulottomalta kaverilta. "
Ootkos sä vähän tyhmä? Niillähän on suuri porotokka.
kallimpaa kuin mikä? 200 euroa lentolippu roi-hki.
porot on hänen isän ja veljen, siksi on tuloton. töissä kotonaan, hölmö.
No eipä näy virallisissa tuloissa Andten porotokkamassit.
Lontooseen pääsee 120eur meno-paluu Helsingistä.
eli tekee pimeänä töitä porukoilleen eikä maksa veroja.
NIIN? Kun ei hän omista niitä poroja tyhmä.
Miksi kukaan haluaa matkustaa Lontooseen BBhen, kysyn vaan tyhmä????
töitä voi tehdä ilman palkkaakin. sdp toi orjatyöt suomeen filatovin ollessa työministeri. ootko sä vähän tyhmä vai vajaaälyinen?
taida olla homo
Andten verokusetukset senkun jatkuu vuodesta toiseen. Nyt oli eilen tulleissa tiedoissa 2013 tulot tonniviissataa. :P
http://www.iltasanomat.fi/bigbrother/art-1288759017498.html
Seon norjalainen nimi.
Mutta silti kun on Suomen kansalainen, tai luulisi saamelaistenkin olevan, niin nimi pitäisi VRK:sta löytyä :D
Voihan olla, että Andte on ollut skypen kautta yhteydessä tuottajiin.
Kai ne BB:n väki ymmärtää, että eihän kukaan matkustele kaukaa lapista peräperään useita kertoja.
Andte voitta myös BB:n.
skypen välityksellä psykan testit BB-taloon ja läpi meni? :D
Poromiehet on tunnetusti kieroa porukkaa, kuten Andtenkin rekisteri jo todistaa. Eiköhän voitto ole sovittu jo viime keväänä, ja sen takia potti tuplattu. Andte antaa sitten puolet Mikolle in cääsh.
vituttaako homoa kun homo jonathan ei voita, hähähähähä .
Levin Hullussa Porossahan oli se yksi dj, joka toimi oppaana jonkun kauden BB-asukkaille, kun ne meni yhdessä Leville juhlimaan. Sen veli vai mikä lie serkku on myös tv-tuottaja. Sitä kautta voisi myös olla jotain kytköksiä Räisäseen.
ja tämä liittyy miten keneen, hahaha?
siis levillä on dj joka oli opas joillekin ex bb asukeille levillä jonka veli serkku on tv tuottaja ja sillä voi olla kontakti räisäseen tai aleksteri stubbiin.
Joo joo, mutta mitä tekemistä tällä on Andten kanssa?
Etkö sä juntti tajua, että andte pääsi taloon kun on tunnetun poromiehen poika ja saamelainen. Kekkonen ja dalai lamakin ovat tavanneet andten isän ja andten siskot ovat käyneet joikaamassa Ruotsin kuninkaallisille.
Armi pääsi BB taloon koska hän on porno Armi.
Tuotannolla mukava tilanne kun heidän suosikki ja katsojien suosikki on sama henkilö. Tällaista ei olekaan ollut muutamaan vuoteen.
Se yksi saamelainen delas just päivää ennen kuin BB alkoi. Varmaan kuuli että Andte menee taloon ja sai sydärin.
En sanoisi että andte olisi tuotannon suosikki millään lailla , eihän toi ole saanut mitään etuuksia toisinkuin Niko Nousiainen sai ja hänen naapurinsa Jonathan.
Jonathan äänestäjiä vit****a, kai se on niille illan luvannut tarjota, jos voittaa. Paitsi se ei tule voittamaan.
Siinäpähän laittavat turhia eurojaan likoon joka sunnuntai, kun Joonathan on häätöuhan alla.
Niin kauan, kun näkevät sen turhaksi. Yhtä tyhjänä lähtee, kuin taloon tullutkin.
Voittaja tulee olemaan Andte.
Noilla maahanmuuttajilla on aika usein erikoiset nimet.
Joops. Saamelaiset on niitä aluperäisiä suomalaisia, mietippäs sitä.
Saamelaiset mitään maahanmuuttajia ole vaan olivat täällä jo ennen suomalaisten tuloa.
Sen virallinen nimi on Ande. Käyttää ilmeisesti epävirallisesti tuota teellistä muotoa, koska se äännetään enemmän niin.
Maksanut neljän vuoden aikana veroja alle tonnin. Helppoa kun sen osaa.
Syytä hallitusta, - vai maksaako jonkun ison maajussin poika hirveästi veroja jos työskentelee isänsä tilalla???
Poromiehet ovat osanneet asiansa hoitaa - ja me muut maksamme veromme jotta heidän ei tarvitse. Ei se varsinaisesti Andten syytä ole.
Ihan turha on veroja maksaa, kun porotaloudessa on leipä erittäin tiukassa. Ei sillä rikastumaan pääse. Ja eipä pohjosessa juuri vero-euroille vastinetta saa. Kovaa työtä se on, eikä edes turhaa. Ja onhan se hyvä että me lantalaisetkin syödä poronlihhaa. Kyllä tuo Antte on ihan mukavan ja lepposan olonen kaveri. Väitän ettei mikkää paha mies ollenkaa. Helsinkiläisetkö ne taas huvikseen lappalaisia haukkuu? Jännä vaan, kun sama porukka tulee pohjoseen lomalle, niin kehuvat paikallisia mukaviksi ja rennoiksi ihmisiksi. Osa on jopa muuttanu tänne kokonaan.
Mitä teille Andten raha- ja veroasiat kuuluu? Aivan turhaa ja tyhjänpäiväistä jauhantaa. Mutta sanokaas mulle miks Andtea niin kovasti hehkutetaan? Vaikutatte olevan kovin varmoja että Andte voittaa. Toivottavasti ei. Enemmin joku muu kuin hän.Tää on mun mielipide, mutta minusta Andte ei ole kiinnostava.
Anttea on helppo kehua, kun on vilpitön ihminen ja oma itsensä. Tuolla talossa on kaikilla muilla, joku ihme rooli päällä. Varmasti tuon äijän sanaan voipi luottaa ja on rehti ja reilu. Kyllä bb:ssä on ihan tarpeeksi, katalia käärmeitä, ollut aina. Eihän se mitään draamaa tuo taloon, mutta pikku päissään, ihan hauskaa juttua siltä tulee. Ujous vissin vähän vaivaa, kun elämä täällä pohjosessa on täysin erilaista, kuin muualla. Turhaan sitä haukutaan, vaan sen takia kun on Lappalainen. Lapissa miehet on vielä miehiä. Mutta ymmärrän kyllä, että etelän varekset eivät tätä ymmärrä, koska he ovat niin äärettömän itsekeskeisiä ja kapeakatseisia, poikkeuksetta. Eihän tämä tietenkään kaikkiin päde, mutta valitettavan moneen.
Lapin- läänin rajamies taitaa tuntea Andten henkilökohtaisesti? Kyllähän bb-talon väkikin vaikuttaa Andtesta tykkäävän. Hän on rauhallinen eikä ärsytä sillä tavalla kuin moni muu. Hän voi hyvinkin voittaa kisan, monta kertaa voiton on vienyt tuollainen hillitympi asukas. Itse vain toivon että tällä kertaa voittaisi joku vähän temperamenttisempi persoona. Muuten rajamies yleistää aika kovin sanoin etelän ihmisiä- eiköhän joka ilmansuunnalta löydy niitä jyviä ja akanoita.
En tunne, mutta kaltaisiaan kyllä. Ja olen kieltämättä yleistänyt. On mulla itelläki ollu vaimo etelästä. Oikein kiva ihminen. Pikkusen vaan koitan pitää Lappalaisten puolia;) Muuten jäämmä jalakoihin:)
Ihan hyvä että pidät lappalaisten puolia! Kiva huomata että täällä on fiksujakin kirjoittajia:) Jäämme seuraamaan miten kisa etenee ja kuka vie potin. Terveisiä sinne pohjoiseen!
Andte ei ole hauska, vaan oikeasti tylsä. Mutta koska muut ovat paskapäitä niin siksi Poromies voittaa tämän kauden.
Dikki ei ollut hauska, koska hän on oikeasti tyhmä. Paitsi siinä, että tajusi kuka voittaa tämän kauden. Andte voittaa. Ei sillä ole mitään merkitystä kuka siellä on "kiinnostava" ja mitä sekin sitten edes tarkoittaa?
Tärkeintä on kuka ansaitsee sen voiton. Mielestäni olisi vain hyvä, jos Lapin mies korjaisi nyt koko potin.
vittu et olette tyhmiä
poromies voitti.
JEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEE!!!!!!