vAATIIKO VUODEN SAIKUN ETTÄ KUNTOUTUSTUELLE PÄÄSEE?
NYT VAIN VIIKON SAIKKU......
NYT VAIN VIIKON SAIKKU......
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Ei, vaan kolmen vuoden saikun. Yritä saada viikon jatkeeksi 154 viikkoa lisää.
Oletko yhä kuntoutustuella, vai napsahtiko pysyvä eläke?
Kuntoutustuki on määräkainen työkyvyttömyyseläke.
Yleensä roikottavat sen vuoden saikulla ennen kuin kuntoutustukea edes ajatellaan.
On mahdollista päästä suoraan eläkkeellekin ja kuntoutustuellekin muistaaksi ilman saikkuakin, mutta se on todella harvinaista. Tällöin pitää olla pitkä sairaushistoria tai oikein kunnon sekoilua työpaikalla.
Ei se eläke haittaa yhtään mitään, se on vain yhteiskunnan maksamaa rahaa eikä tarvi pomppia työkkärissä enää.
Sinun asia menetkö töihin vai et, ja jos ei töitä tule niin ole menemättä, nehän on kuitenkin yhteiskunnan apinoiden järkkäämiä joissa juokset 8h/pv p askan palkan eteen.
Eläkkeellä kun on niin pimeää duunia vaan p erkeleesti, kaikki keinot käyttöön tai rehellinen yritys pystyyn. kaikki muu työ on p askaa ja yhteiskunta on p askiaisia täynnä. P askiaiset kyylää sut päästä varpaisiin ja varmistavat ettei yhteiskunnalla ole sulle mitään annettavaa.
myy käytettyjä autoja pimeästi, siitä se lähtee. Kerää starttirahat vaikka jakamalla v ittua tai myymällä kännyköitä.
Eikä se ole mikään eläkeautomaatti , työkyvyttömyyseläkkeelle on nykyään todella vaikeaa päästä vaikkapa masennuksen vuoksi. itse taistelin paperirumbaa kolme vuotta, sitten myönnettiin vuoden sairasloma jonka jälkeen työkyvyttömyyseläke alkoi v 2013.
Kolme vuotta paperirumbaa ja sitten myönnettiin vuoden sairasloma?? Mitäköhän tämä tarkoittaa? Suomenna?
Kolme vuotta hylättyjä sairaslomahakemuksia KELAn päätöksillä, sairastin työmarkkinatuella. Sitten yllättäen sairaslomahakemus meni läpi, sitä se tarkoittaa.
Sen jälkeen hyväksyttiin seuraava sairaslomajakso ja sen jälkeen työkyvyttömyyseläke.
Ookoo. Itselläni vuoden saikku ja kuntoutustuen haku siihen perään, joka ensimmäisellä läpi puoleksi vuodeksi, jonka jälkeen jatkoa siihen ja myönnettiin, mikä oli oikea ratkaisu.
Kun ei ole työkykyinen niin ei vaan ole. Ei tässä sen ihmeempää mystiikkaa ole ja onneksi eläkevakuutusyhtiökin sen on hiffannut.
"Eläkeläisjobbarille, en tajua sun viha ongelmaa, jos itse haluan joskus tehdä töitä, ei se ole sulta pois, miksi saat tuommoisen hepulin. unohdan noi sun pimeä työ ehdotukset, jos kaikki sitä tekis, ei suomelle hyvin kävis, eikä mun pää kestä laittomuuksia. "
pää- asia että itse teen, p askat muista.
joku homma aina pitää olla.
Kai sitä jotkut voi kuntoutuakin takaisin työelämään, mutta itselleni tärkeintä tässä työkeskeisessä yhteiskunnassa olisi, että pystyisi elämään edes suht normaalia elämää olematta vaaraksi itselle tai muille.
Kuinkakohan kauan yleensä pitää olla kuntoutustuella ennen kuin pääsee pysyvälle eläkkeelle? Oon tota miettinyt, haluaisin toisaalta ehkä joskus töihin mut se tuntuu mahdottomalta. En oo ikinä ollut töissä, ikää on nyt 23v. ja oon nyt puoli vuotta asunut omillani, sitä ennen kuusi vuotta laitoksissa. Diagnoosina keskivaikea masennus ja sosiaalisten tilanteiden pelko, lisäksi joku määrittämätön lapsuusiän kehityshäiriö, tarkoittaen ilmeisesti sitä etten puhunut pienenä mitään. En siis puhunut, en pystynyt kun oon aina sairaalloisesti pelännyt ihmisiä. Nyt puhun useimmiten jos jotain kysytään, tuo sos.til.pelko tosin haittaa puhumista todella paljon, en siis pystyisi olemaan esim. asiakaspalvelutyössä. Enpä keksi mitään muutakaan työtä jota pystyisin tekemään. Ja jos jotain tekisin niin en pystyisi tekemään montaa tuntia päivässä kun jo parin tunnin työtoiminta saa mut ahdistumaan ja väsymään niin paljon etten pysty tekemään mitään. Olin siis työtoiminnassa n.kolme kuukautta eikä siitä mitään tullut. Joinain päivinä pystyin olemaan kokonaiset kaksi ja puoli tuntia, yleensä lähdin itkien jo tunnin jälkeen pois ja lopuksi en vaan enää pystynyt menemään sinne. Istumatyökään ei onnistu siis lainkaan ahdistuksen takia. Oon ollut kuntoutustuella muutaman vuoden ja juuri tuli päätös että oon seuraavat kaksi vuotta. Mut nyt jo stressaan sitä että mitä tapahtuu sen jälkeen. Tavallaan haluaisin pysyvälle eläkkeelle niin ei tarvitsisi stressata työjuttuja, muutenkin on stressiä niin älyttömästi. Hyvä kun saa kämpän pidettyä joten kuten asuttavassa kunnossa ja kissan ja koiran hoidettua. Kaupassakin käyn korkeintaan kolme kertaa viikossa, yleensä kaksi ja vaan tiettyinä päivinä ettei aiheudu siitäkään enempää stressiä.
Riittääköhän diagnoosit hoitoresistenttivakamasennus, pakkooireinenhäriö,paniikkihäiriö ja rajatilatyyppi.......sairaushistoria 25v
hiddo ko stressaa
Olin muutaman vuoden kuntoutustuella ja
yritin kaikin tavoin kuntoutua ja yritystäkin pyöritin stressi päällä.
Eläkkeelle jäin kun ei jaksanut eikä
pystynyt enää.
Sitten vain pieniä terapiahommia sen
jälkeen.
Eläkkeelläkinhän saa ihan laillisesti
hankkia muutamia satasia lisätuloja.
Minä hankin tonneja.
Vaatiiko eläkkeelle pääsy aina psygolokisia testejä?
Ei vaadi, mutta niistä on suuri hyöty eläkkeen hakijalle . Itse kävin kaksi kertaa psykologisissa testeissä ja kerran neuropsykologin testeissä, TYP maksoi kulut.
Ne auttoivat eläkehakemukseni hyväksymisessä.