Olen pohtinut pitkään, mikä aiheuttaa kateuden perheessä, jossa ei suosita toista sisarusta. Päinvastoin, hankalan käytöksen ansiosta kateellista suositaan. Kolme tapausta, joissa kaikissa nuorempi sisar on kateellinen sekä sisarukselleen että muille lapsille.
Tapaukset ovat ihan tuttavapiiristä, joiden vanhemmat tunnen hyvin. Itse vanhempana ottaisin kateuden (siihen liittyvän käytöksen) lapsen kanssa puheeksi, koska nämä lapset selvästi saavat etua kateellisen käytöksestä.
Eräs tuttavani, jos aikuinen, on myös kateellinen. Hänkin on nuorempi sisarus. Käytös oli samanlaista kuin näillä lapsilla.
Vanhemmille hankala tilanne. Epäilen esimerkiksi yhden näistä kateellisista varastaneen leluja omalta lapseltani, mutta annoin asian olla. Miten te kateelliset, jotka koetatte asiasta eroon, olitteko lapsena jo kateellisia ja mikä vanhemman käytös olisi auttanut teitä. Ikävä kyllä kateuden vallassa olevat lapset eivät ole suosittuja käytöksensa takia. Mankumista, vanhempiin vetoamista epäreiluuden (kuvitellun) takia, jotenkin se kateellisuus näkyy heistä ikävästi niin vanhempienkin on vaikea antaa positiivista huomiota, koska nämä lapset eivät tunnu reiluilta ja mukavilta. Sama juttu näin kaverin äitinä.
Lasten kateus
1
1099
Vastaukset
- kghl
Mielenkiintoinen kysymys.
Yleispätevät selitykset kateuden syistä voivat olla harhaanjohtavia. Tällainen selitys on se, että vanhemmat ovat syyllisiä. Näin ei asiaa kannata tarkastella, koska yksi tyypillisimmistä syistä lasten kateuteen tulee sisarusaseman kautta, vaikka vanhemmat kasvattaisivat tasapuolisesuuten pyrkien. Toinen lähde kateudelle on vanhempien asenne muihin ihmisiin. Se vaikuttaa tapaan, millä lapsi näkee muut ihmiset ja sen, mitä heillä "on". Kyse on siis elämänkatsomuksesta, jonka lapsi saa kotoaan, ja se voi joko ruokkia tai laimentaa kateuden tunnetta lapsen mielessä. Kyse on myös vanhempien tunnetaidoista. Niitä parantamalla lapsen kateuteen voi puuttua edellyttäen, että vanhempi ymmärtää, etteivät tunteet sinänsä ole hyviä tai pahoja. Lapsen tunne olisi kuultava ja opetettava häntä käsittelemään kateutta rakentavammalla tavalla, mutta myös rajoittamalla käyttäytymistä, jota kuvaat. Esimerkiksi lapsen varastaminen on oire, jota tulisi selvittää.
Perheen kulttuuri kokonaisuudessaan on monimutkainen kasvatusympäristö analysoida. Hyvä lähtökohta ei mielestäni ole se, että joku on kasvattanut väärin. Vanhemmilla on erilaiset taidot hoitaa lasten tunnekasvatusta. Aikuinen on kuitenkin itse vastuussa itsensä kasvattamisesta. Siinä ero lasten ja aikuisten kateudessa. Lasten kateuteen on helpompi vaikuttaa kuin aikuisen, joka saattaa käyttää kateutta puolustusmekanismina omassa elämäntarinassaan. Jos muut ovat saaneet jotakin hyvää ansiotta, ei tarvitse tarkastella sitä, mikä omassa elämässä ja valinnoissa on johtanut toisenlaiseen tilanteeseen.
Elämässä on tärkeä myös hyväksyä se, ettei kaikki aina ole tasapuolista. Opetteleminen alkaa lapsena. Täydelliseen tasapuolisuuteen pyrkivä vanhempi voi myös altistaa kateudelle. Tasapuolisuuden idea ei ole se, että kaikilla täytyy olla yhtä paljon hyvää, vaan se, että tänään minulla on jotakin enemmän, mutta huomenna tilanne voi tasaantua. Jos kasvatuksessa osoitettan oman toiminnan vaikutuksia muihin/elämässä pärjäämiseen ja rohkaistaan lasta pitkäjänteisyyteen sekä tuen hakemiseen muita, toimivat ne vastalääkkeinä kateutta vastaan. Vanhemman esimerkki on myös tärkeä. Vastuullinen suhtautuminen omiin tunteisiin ja käyttäytymiseen sulkee pois kateuden tunteen, sillä kateellinen syyttää muita asioista, joihin tulisi itse tarkemmin paneutua. Erot lahjakkuudessa ja älykkyydessä ovat esimerkiksi asioita, jotka olisi opittava käsittelemään lapsesta alkaen. Realistinen käsitys omista taidoista ja lahjakkuuksista edeltää ponnistelua, jonka avulla voi edetä tavoitteisiin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1552523Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1462362Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1011049- 64881
- 63789
Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka274707Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a18697Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies85690Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait202668Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22648