Onko vastaavamestari, vastaava suunnittelija ja pääsuunnittelija sama asia/ihminen? Eli sama henkilö auttaa ja ohjeistaa meitä ja seuraa työnlaatua?
Koska tämmöinen tulisi palkata ja missä hinnassa palkkio menee koko taloprojektin osalta?
Kiitoss:)
hömppä kysymys
5
189
Vastaukset
- hyvä hinta/laatu suh
Meillä oli vastaava mestari ja pääsuunnittelija on yksi ja sama henkilö. Ja ymmärsin että talopaketti hommissa näin on käytäntö yleensä. Meillä vastaavan mestarin hinta on ollut koko rakentamisen ajan 4500€ alkaen ihan alun suunnittelusta ja päättyy tulevaisuuden loppu tarkastukseen. Hintansa väärti kaveri.
- eevalottanen
Kiitos vastauksesta! Koska otitte hänet mukaan projektiin?
Meidän olisi pian tarkoitus tehdä kaupat talopaketin kanssa. Meille tulee muuttovalmisratkaisu - eevalottanen
eevalottanen kirjoitti:
Kiitos vastauksesta! Koska otitte hänet mukaan projektiin?
Meidän olisi pian tarkoitus tehdä kaupat talopaketin kanssa. Meille tulee muuttovalmisratkaisuEli voisimme kai myös ottaa yhteyttä tämmöiseen. Koska maksu suoritetaan?
- hyvä hinta/laatu suh
eevalottanen kirjoitti:
Eli voisimme kai myös ottaa yhteyttä tämmöiseen. Koska maksu suoritetaan?
Palkattiin kaveri kesällä 2012. Hinnasta sanoi silloin että saitte vanhalla hinnalla, kuulemma uusien määräysten ja asetusten takia työt on lisääntyneet jälleen vastaavalla ja hinta oli ainakin silloin nousussa.
Meidän vastaava esitti ennen sopimuksen allekirjoitusta suunnitelman miten maksu suoritetaan. En muista tarkkaan ihan miten se meni, mutta käytännössä rakentamisessa on näitä tarkastuspaaluja kuten rakennuslupa, pohjatyöt valmiit, perustustarkastus/katselmus, rakennetarkastus (vai mikähän se oli nimeltään), muut erikoiskatselmukset, muuttotarkastus ja lopputarkastus. Jokaisen suoritetun työvaiheen koosta riippuen tuli 500 tai 1000 euron lasku. Nyt olen maksanut hänelle yht. 4000€ ja seuraava/viimeinen maksu 500€ on lopputarkastuksen jälkeen. Kaikki on mennyt jetsulleen suunnitelmien mukaan.
Meidän vastaava tekee pelkästään näitä vastaavien töitä ja kerralla hänellä on alle 10 omakotitalon vastaavan työt. Olen kuullut juttuja vastaavista jotka ovat haalineet järjettömän määrän asiakkuuksia tai tekevät vastaavan työtä toisen työn ohella ja se näkyy myös työn jäljessä, ei ehdi paikalle silloin kuin tarvitaan, ei vastaa puhelimeen jne. Eli ei kannata tuijottaa pelkkää hintaa. Sanoisin että suositukset palkkauksessa on nro 1 ja sitten kannattaa tarkastaa kaverin työmäärä ja tekeehän päätyökseen vastaavan hommia.
Lakisääteisiä "apulaisia" ovat pääsuunnittelija ja vastaava työnjohtaja.
Pientaloprojektissa voi ihan hyvin yksi osaava tyyppi hoidella kummatkin hommat.
Paras aika pestata pääsuunnittelija on heti kärkeen - ennen kuin tonttia edes ostetaan, sillä pääsuunnittelija huolehtii rakennuttajasta hankkeen suunnitteluvaiheessa ja hänen ammattitaidostaan voi olla jo tontin valintavaiheessa korvaamaton apu. Pääsuunnittelijan tärkein homma on huolehtia siitä, että kohde on kunnolla suunniteltu ja sopii rakentajaperheen käyttöön.
Vastaava työnjohtaja taas nimetään siinä vaiheessa, kun rakentaminen tulee ajankohtaiseksi - hän kun vahtii työn suorittamista, että se tapahtuu lain, rakentamismääräysten ja rakennusluvan ehtojen mukaisesti.
Kustannuksia noista tyypeistä aiheutuu vähän tai paljon riippuen siitä, kuinka paljon heitä käytetään - ja millaisia tyyppejä niihin hommiin pestataan.
Pääsuunnittelija pääsee vähemmällä talopakettiprojektissa: piirtää yleensä asemapiirroksen, tarkistaa erillissuunnitelmat ja osallistuu aloituskokoukseen - alle tonnin pesti. Pitkästä -rakentajalle pääsuunnittelija usein piirtää myös pääkuvat ja mahdollisesti jopa rakenteet, jolloin pesti onkin jo useamman tonnin homma.
Vastaava työnjohtaja minimissäänkin käy työmaalla kymmenkunta kertaa, mutta vähänkään jos halutaan laatuvaikutuksia, niin kolme...neljäkymmentä työmaakäyntiä on otettava valvontasuunnitelmaan - ja silloin puhutaan 4...6000 euron pestistä
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lavrov suivaantui Stubbille perustellusti.
Lavrov perusteli suivaantumistaan tosiasioilla Suomen tarinasta sotiemme jälkeen, tutkija Tynkkynen ja pankkihenkilö Sol6032410Sukupuolia on vain kaksi- kohukassista tuli kova tuomio perheenisälle oikeudessa.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/4d4db0d9-4dda-4ba6-a699-25d725683ad6 Miten näin normaalista kassissa olevasta tekstis4131925Eronnut Janni Hussi palaa julkisuuteen - Aloittaa uudessa työssä, joka on aivan uusi pesti Suomessa
Janni Hussi on saanut viime aikoina kohujulkisuutta, kun hänen ja Joel Harkimon avioliitto päättyi eroon kesällä 2025. H231750Se ei ihan oikeasti vaatisi kuin yhden
Tekstiviestin... Jos rakastat minua vielä toivoisin että laittaisit minulle viestiä. Rakastatko? Oletko oikeasti niin pe641448JM lukkoliike
Mihin helvetin kuuseen te olette tällä kertaa siirtäneet Lukkoliikkeenne? Sen kerran kun ensimmäisen ja viimesen kerran191386- 651301
- 1221184
Helena Ahti-Hallberg uudessa elämäntilanteessa - Paljastaa eläkehaaveestaan Espanjassa: "Mä.."
Oi, kuulostaa ihanalta eläkepäivillä! Helena Ahti-Hallberg on ostanut kakkoskodin Espanjasta ja hänellä on puolisonsa ka22950Pankin avajaiset
Osuuspankin uuden toimitilan viralliset avajaiset vetävät väkeä. Kyllä oli outo nauhan leikkaus, kun leikkaajat pyllisti16938Miten kesäsi meni?
Oletko tyytyväinen siihen? Oliko kaivattusi mielessäsi? Lähennyitkö vai etäännyitkö hänen kanssaan?66853