Taistelu jätevesiviemärin rakentamista vastaan Viasvedelle muistuttaa monessa mielessä don Quijoten taistelua tuulimyllyjä vastaan. Don Quijote oli köyhä, järkensä menettänyt maalaishidalgo, joka liikaa ritariromaaneja ahmittuaan päättää lähteä taistelemaan maailman vääryyttä vastaan vanhalla kaakillaan Rosinantella ratsastaen. Hourupäinen, hilpeyttä herättävä don Quijote taistelee jättiläisiksi luulemiaan tuulimyllyjä vastaan. Kirjailija Miguel de Cervantesin (synt. 1547, k. 1616) kirjan toisen osan lopussa, kuolinvuoteellaan, don Quijote huomaa oman narrimaisuutensa ja tajuaa tekonsa hullutuksiksi.
Ainakin yksi ulkoinen seikka erottaa nykypäivän Viasveden sankarit don Quijotesta, joka Wikipedian mukaan hämmästyttää ulkonäöllään, ollessan luiseva ja kasvoiltaan laiha; posket ovat välillä niin kuopalla, että "niiden sisäpinnat suutelevat toisiaan".
Onko ihminen mitään oppinut? Tuulimyllyt pyörivät. Jätevesihanke Viasvedellä etenee. Ihminen on ihminen.
Ainakin yksi ulkoinen seikka erottaa nykypäivän Viasveden sankarit don Quijotesta, joka Wikipedian mukaan hämmästyttää ulkonäöllään, ollessan luiseva ja kasvoiltaan laiha; posket ovat välillä niin kuopalla, että "niiden sisäpinnat suutelevat toisiaan".
Onko ihminen mitään oppinut? Tuulimyllyt pyörivät. Jätevesihanke Viasvedellä etenee. Ihminen on ihminen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Suomi janoaa biokaasua, putiin sulkee kaasuhanansa! Mummon pieruilla Suomi pelastuu kauppasodassa.(ja rahoilla)...Päivän teema: MUMMO maksaa viulut!
Vakavaa ja tärkeää ympäristönsuojeluasiaa hauskojen jutunpätkien sisällä.
Hienoa, että Viasveden jätevesijärjestelmä alkaa olla kunnossa.
Ikävää, että muutamat donkihot ovat yrittäneet ihan kirjaimellisesti töniä kapulaa rattaisiin heille, jotka ovat edistäneet yhteistä alueellista asumismukavuutta jätevesiosuuskunnan puuhamiehinä.
Hampunviljelylupia vaan hakemaan ja myös kokaiiniplantaasia pystyyn.
Mitäs suojelua sellainen on jos kaikki jätevesi pumpataan mereen?
Tämä "paskalaki" on Suomen historian pahin ympäristökatastrooffi, tuhansia tonneja Suomen parhaita soraesiintymiä sotketaan paskan joukkoon! Samalla vedetään kuset suodaan itämereen, joka tippa maaseudulta. Eikö olisi parempi imeyttää maastoon ja antaa pakteerien hoitaa homma...ilmaiseksi!
Jääkö paskanhaju? Viasveden Merenlahden, eräälle itärannan pienelle osalle. Paskanhajuisten juttujen lopettaminen lienee tarpeen ja jättää tälle oikealle pienelle rajatulle alueelle.
tulee mieleen keskustan poliitikot jotka tätä asetusta ovat väkisin ajaneet, mukamas itämeri pelastuu?? paskanmarjat sanon minä, siinähän käy juuri päinvaston! Kysymys: oliko PAULA DON QUIJOTE ??
ja Paulan pylly näyttää hyvältä.
Eiköhän olisi syytä jättää noi nimet pois. Oli sitten viemärin vastustaja tai ei. Kyllä varmaan viemäriin liittyneet tulevat huomaamaan virheensä tulevaisuudessa.
kun on leikiin ryhtynyt, se leikin kestäköön. Ei muuten kannattaisi ehdokkaiden sitten vaalienalla nimeään ja naamansa muuten mainostaa jos tosiaan ei sitä siten muuten saa mainita muissa kuin hyvissä yhteyksissä.
Meilläpä on ihaNainen ympäristöministeri, nuori ja nätti. Ja lupaa, että kohta kaikki viasveden kihotit saa kakkantaa suoraan mereen.
Että kelpaa taas! Kaikki äänet tälle puolueelle seuraavissa vaaleissa!
---"Mummu on sanonu mulle, että mereen on hyvä kakkantaa!" ---
Kerrankin hyviä uutisia tällä palstalla.
Merihän on perinteisesti ollut saaristolaisten ja rannikkoasukkaiden paitsi leivän tuoja myös kaatopaikka.
Mökkivieraanani oli viehättävä pieni, noin kymmenvuotias tyttölapsi, jonka yllätti kakkahätä. Kerroin, että polun päässä on ulkohuusi, että sinne voit kakata. Tyttöpä heitti pikkuhousut rannalle, kietaisi hamosensa ylös ja kahlasi uimarannalta veteen ja sanoi tuon alussa olleen saaristolaismummonsa elämänviisauden. Hetken hän vedessä kyykittyään kahlasi rantaan ja jatkoi rantaleikkejään.
Minä en uinut sinä päivänä. Vaikka tiedän, että suurempiakin meren saastuttajia maailma on väärällään.
Kyllä pukkaa kakkaa mereen ne imeytyskentät.
Ongelma ei ole kakka vaan kemikaalit!
Se vasta hieno juttu on, että nyt ne tuulimyllyt on tulossa. Ja ihan oikeaan paikkaan, ei häiritse yhtään, Jakku- vai mikä takkipukuvärkki se oli se paikan nimi?
Menköön jo unhoon tuo harmi siitä viemäristä, se nyt sitten pääsi livahtamaan Viasvedelle, niin paljon kun minä sitä vastaan intin.
Kengitän Rosinanteni, että pääsen ratsullani köpöttelemään paikalle, kun ensimmäinen mylly rupeaa veivaamaan vihreätä sähköä..
Terveisin Don Quijote-Kihot