Huoli

Äidin tyttö

Äitini on juuri saanut Alzheimer-diagnoosin. Hän on 63 v. Äitini asuu mukavan samanikäisen miehen kanssa, joka huolehtii hänestä.
Ongelma on raha. Mies on varakas, äiti ei. Kuitenkin tullut mukavasti toimeen ja rahaakin säästynyt. Miehellä on ilmeisesti jonkinlainen peliongelma. Hän lainaa ja pyytää äidiltä jatkuvasti rahaa. Ei maksa niitä takaisin kuitenkaan. Äiti ei ymmärrä kieltäytyä antamasta rahaa.
Mutta häntä harmittaa tämä. Kun tulevaisuudessa äidin tila heikkenee. Voisin kuvitella, että hyväksikäyttö pahenee vain.
Miten nyt toimisin tässä? Äiti siis itse käyttää vielä korttiaan. Nettipankkijutut mies hoitaa hänen puolestaan.
Tämä on arka asia ottaa esille, koska mie on mukava ja pitää äidistä muuten hyvää huolta.

7

285

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ihmettelen täs

      Nurinkurista mites se varakas lainaa ja köyhältä,eikös yleensä toisin-
      päin?

      • äidintyttä

        Äitini ei ole köyhä, mutta ei varakaskaan. Miehellä on jonkinlainen peliongelma ja hän ns.säästää äidin kustannuksella. Käyttää siis hyväksi.


    • rsyrt
    • kokemusta

      Mene äitisi kanssa pankkiin, nyt kun hänellä on vielä ymmärrystä jäljllä ja tehkää sopimus että sinä hoidat jatkossa pankki/tiliasiat. Tilanne äitisi sairauden kehittymisessä tulee hyvinkin nopeasti ja sitten voi tulla hankaluuksia. Itselläni on kokemusta asiasta.

    • ennakoi tuleva

      Mars pankkiin hoitamaan äidin kanssa pankkiasiat kuntoon!Olet äitisi lähiomainen.Vaikka hän asuu jonkun miehen kanssa niin se ei tarkoita etteikö äitisi voi valtuuttaa sinua hoitamaan hänen raha-asioitaan.Edessä tulee olemaan sellaisia päätöksiä joihin äitisi tulee tarvitsemaan apuasi.Et voi auttaa äitiäsi ellei sinulla ole tilivaltuuksia....pahimmassa tapauksessa äitisi on rutiköyhä,jolla ei ole varaa lääkkeisiin eikä muuhunkaan.

    • muori 66

      Suostuisiko äitisi tekemään edunvalvonta valtakirjan sinulle, lomakkeita saa netistäkin.

    • Sipukka

      Minä olen myös sitä mieltä,että ota asia puheeksi äitisi kanssa kun olette kahden,ja suostuttele äitisi antamaan pankkiasiat sinun hoidettavaksesi,käykää tekemässä yhdessä pankissa käyttöoikeus sinulle.Voitte myös pyytää uudet verkkopankkitunnukset pankista.Peliriippuvuus on niin vakava sairaus että monesti tilanne pahenee vain,kun on tuo lainaus mahdollisuus..tuttu juttu,avomies tyhjensi jopa lasten säästöpossut kun lainaili rahaa pelaamiseen,ja aikoi palauttaa kun voittaa,muttei sitten voittanutkaan...niin ja pidä ne verkkopankkitunnukset taaksesi myös,annat vain käyttörahaa äidillesi,ja sano ettei lainaa miehelle enää,että tekee selväksi!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      34
      2136
    2. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      48
      1732
    3. Hallintooikeus..

      "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
      Pyhäjärvi
      112
      1546
    4. Olen rakastunut

      varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
      Ikävä
      104
      1276
    5. Ootko A-nainen vielä vihainen?

      Siitä että en uskaltanut kohdata itseäni silloin kun olit kukassa? Olen tajunnut että tein tosi tökerösti sua kohtaan ja
      Ikävä
      104
      1044
    6. Jos se joskus oli molemminpuolista

      niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
      Ikävä
      76
      998
    7. Teit yllättävän siirron

      Olet tähän saakka ollut tietyllä tapaa varovainen. Voi kai sanoa, että olemme kunnioittaneet toistemme rajoja. Tiedän,
      Ikävä
      46
      936
    8. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      59
      895
    9. Laita nyt se viesti

      Tiedän että haluat tavata. Kirjoitat, pyyhit, kirjoitat... Lähetä se viesti 😗
      Ikävä
      52
      799
    10. Kaipaatko nainen

      Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
      Ikävä
      101
      773
    Aihe