Osaisiko joka kertoa mikä on tämän kirjan nimi?

unohtelija

Hei,

nyt on vaikea kysymys, koska itse en muista edes kirjailijan nimeä, siksi kysynkin teiltä tuleeko kenelläkään mieleen mikä tämä kirja on, sillä tämän lukeminen kiinnostaa minua suuresti. Joskus muistan lukeneeni kirjasta arvostelun ja siitä on kai jopa tehty elokuvakin.

Eli kirjan juoni on jota kuinkin tämänlainen:
"Toisen maailmansodan jälkeen nuori mies tapaa häntä vanhemman naisen, joka auttaa häntä yliopisto-opintojen kanssa. Heidän välilleen muodostuu suhde, mutta yllättäen nainen kuitenkin katoaa. Myöhemmin mies saa lukea lehdestä, että entisiä keskitysleirien vartijoita aletaan tuomitsemaan oikeudessa. Hän näkee naisen lehdessä ja tajuaa hänen olevan entinen vartija leireiltä ja alkaa seuraamaan oikeudenkäynnin etenemistä."
Enempää en valitettavasti tiedä, mutta jos te tiedätte olisin iloinen, jos voisitte auttaa minua, kiitos.

4

166

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • unohtelija

      Oijoi.. Riitti kun googletin "saksalainen kirjallisuus" niin kaipaamani kirja löytyi.. Vähän kuvaukseni kyllä poikkesi todellisuudesta, mutta ei se mitään. Kirja on siis Bernhard Schlinkin "Lukija".

    • mummi vaan

      Kirjasta on tehty elokuva "The Reader". Kate Winslet pääosassa. Ihan keskitasoa parempi elokuva.

      • unohtelija

        Kiitos tiedosta! Pitääkin katsoa se, kirjan kuitenkin luen varmaan ensin.


    • Tämä kiorja on nimeltään Lukija (The reader), mutta kirjailijan nimeä enm tiedä. Kate Winslet sai kirjasta tehdystä elokuvasta naispääosa Oscarin joitakin vuosia sitten.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      77
      4542
    2. Kesä, kesä!

      Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k
      Tunteet
      11
      2543
    3. Olisin ottanut sinusta akan itselleni

      Mutta olitkin aika itsepäinen ja hankala luonne.
      Ikävä
      175
      1725
    4. Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.

      Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes
      Maailman menoa
      260
      1592
    5. Ei sua pysty unohtamaan

      Ei vaan yksinkertaisesti pysty
      Ikävä
      124
      1460
    6. Pitikö mennä rakastumaan

      Oi kyllä, kyllä piti. Kiitos vaan sulle mies! Todella kiitän..
      Ikävä
      122
      1347
    7. Shokki! Suuri seikkailu -kisassa todellinen jättiyllätys - Tämä muutos järkyttää varmasti monia!

      No nyt on kyllä aikamoinen ylläri, peli todellakin kovenee…! Lue lisää: https://www.suomi24.fi/viihde/shokki-suuri-seik
      Viihde ja kulttuuri
      9
      1277
    8. Miksi nuori ottaa hatkat? Rajut seuraukset: seksuaalinen hyväksikäyttö, väkivalta, huumeet...

      Lastensuojelu on kriisissä ja nuorten ongelmat kasvussa Suomessa. Hatkaaminen tarkoittaa nuoren luvatta poistumista omil
      Maailman menoa
      72
      1269
    9. Mitä tai ketä kaivattusi

      muistuttaa?
      Ikävä
      76
      1242
    10. Hei, huomenta komistus

      Yllättääkö, että olet heti mielessä. Mukavaa päivää upea ❤️
      Ikävä
      35
      996
    Aihe