Osaisiko joka kertoa mikä on tämän kirjan nimi?

unohtelija

Hei,

nyt on vaikea kysymys, koska itse en muista edes kirjailijan nimeä, siksi kysynkin teiltä tuleeko kenelläkään mieleen mikä tämä kirja on, sillä tämän lukeminen kiinnostaa minua suuresti. Joskus muistan lukeneeni kirjasta arvostelun ja siitä on kai jopa tehty elokuvakin.

Eli kirjan juoni on jota kuinkin tämänlainen:
"Toisen maailmansodan jälkeen nuori mies tapaa häntä vanhemman naisen, joka auttaa häntä yliopisto-opintojen kanssa. Heidän välilleen muodostuu suhde, mutta yllättäen nainen kuitenkin katoaa. Myöhemmin mies saa lukea lehdestä, että entisiä keskitysleirien vartijoita aletaan tuomitsemaan oikeudessa. Hän näkee naisen lehdessä ja tajuaa hänen olevan entinen vartija leireiltä ja alkaa seuraamaan oikeudenkäynnin etenemistä."
Enempää en valitettavasti tiedä, mutta jos te tiedätte olisin iloinen, jos voisitte auttaa minua, kiitos.

4

188

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • unohtelija

      Oijoi.. Riitti kun googletin "saksalainen kirjallisuus" niin kaipaamani kirja löytyi.. Vähän kuvaukseni kyllä poikkesi todellisuudesta, mutta ei se mitään. Kirja on siis Bernhard Schlinkin "Lukija".

    • mummi vaan

      Kirjasta on tehty elokuva "The Reader". Kate Winslet pääosassa. Ihan keskitasoa parempi elokuva.

      • unohtelija

        Kiitos tiedosta! Pitääkin katsoa se, kirjan kuitenkin luen varmaan ensin.


    • Tämä kiorja on nimeltään Lukija (The reader), mutta kirjailijan nimeä enm tiedä. Kate Winslet sai kirjasta tehdystä elokuvasta naispääosa Oscarin joitakin vuosia sitten.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Päivi Räsänen vs. Abbas Bahmanpour

      (Bahmanpour on imaami Helsingissä) Syyttäjä siis jahtaa edelleen Räsästä tämän H-puheista, joissa hän on ilmeisesti vaa
      Maailman menoa
      127
      5289
    2. Demokratian uhka: Perussuomalaiset ja polarisoiva "me ja muut" -ajattelu

      Laurence Rees varoittaa, kuinka demokratian heikkeneminen ja autoritaaristen liikkeiden nousu voidaan liittää "me ja muu
      Maailman menoa
      190
      4999
    3. "Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana

      Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste
      Maailman menoa
      85
      3480
    4. Palkansaajan oikeus nauttia työuransa hedelmistä

      Työeläkejärjestelmä on verrattavissa pyramidihuijaukseen, jossa alemmat tasot, eli nykyiset palkansaajat, toimivat maksa
      Maailman menoa
      109
      3008
    5. Monella äärivasemmistolaisella C-paperit armeijasta

      Kuinka kävisi sodan tullen noille? Puolustusvoimat huomauttaa, että C-luokituksen saaneiden sijoittumisesta sodan aikan
      Maailman menoa
      26
      2360
    6. Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?

      Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua
      Maahanmuutto
      245
      1807
    7. Vanhat miehet eivät muista

      Niinistö muistaa vain Marinin hölmistyneen ilmeen, mutta ei miksi möllötti sen näköisenä. Vanhanen taas ei muuten vaan
      Maailman menoa
      3
      1427
    8. Muistatko vielä minä vuonna tavattiin ekan kerran?

      Sun katse sulatti mut...
      Ikävä
      108
      1364
    9. Toivottavasti odotat minua

      Koitan järjestellä asiani niin, että voin olla kanssasi. On valtava ikävä sinua.
      Ikävä
      82
      1345
    10. Hurraa! Oon vihdoin vapaa J:stä

      Poistin numerosi, poistin chattimme. En halua sua enää enkä odota sulta mitään.
      Ikävä
      139
      1065
    Aihe