Osaisiko joka kertoa mikä on tämän kirjan nimi?

unohtelija

Hei,

nyt on vaikea kysymys, koska itse en muista edes kirjailijan nimeä, siksi kysynkin teiltä tuleeko kenelläkään mieleen mikä tämä kirja on, sillä tämän lukeminen kiinnostaa minua suuresti. Joskus muistan lukeneeni kirjasta arvostelun ja siitä on kai jopa tehty elokuvakin.

Eli kirjan juoni on jota kuinkin tämänlainen:
"Toisen maailmansodan jälkeen nuori mies tapaa häntä vanhemman naisen, joka auttaa häntä yliopisto-opintojen kanssa. Heidän välilleen muodostuu suhde, mutta yllättäen nainen kuitenkin katoaa. Myöhemmin mies saa lukea lehdestä, että entisiä keskitysleirien vartijoita aletaan tuomitsemaan oikeudessa. Hän näkee naisen lehdessä ja tajuaa hänen olevan entinen vartija leireiltä ja alkaa seuraamaan oikeudenkäynnin etenemistä."
Enempää en valitettavasti tiedä, mutta jos te tiedätte olisin iloinen, jos voisitte auttaa minua, kiitos.

4

196

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • unohtelija

      Oijoi.. Riitti kun googletin "saksalainen kirjallisuus" niin kaipaamani kirja löytyi.. Vähän kuvaukseni kyllä poikkesi todellisuudesta, mutta ei se mitään. Kirja on siis Bernhard Schlinkin "Lukija".

    • mummi vaan

      Kirjasta on tehty elokuva "The Reader". Kate Winslet pääosassa. Ihan keskitasoa parempi elokuva.

      • unohtelija

        Kiitos tiedosta! Pitääkin katsoa se, kirjan kuitenkin luen varmaan ensin.


    • Tämä kiorja on nimeltään Lukija (The reader), mutta kirjailijan nimeä enm tiedä. Kate Winslet sai kirjasta tehdystä elokuvasta naispääosa Oscarin joitakin vuosia sitten.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      249
      4514
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      123
      2949
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      41
      2712
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      74
      1700
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      105
      1543
    6. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      16
      1431
    7. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      51
      1271
    8. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      92
      1206
    9. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      201
      1065
    10. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      47
      1045
    Aihe