Terve!
Ostin kaverilta vanhan subbarin vahvistimen, muttei siinä ole kaukoohjausta / remote / säätönuppia. En jaksa aina pysähtyä bussipysäkille säätämään sitä, joten haluaisin laittaa säätönupin subbarille pelkästään miten laitan säätönupin?(radiosta ei pysty kunnolla säätämään bassoa)
Laitanko sen vahvistimen ja elementin väliin vai miten?
Basson säätö
5
141
Vastaukset
- hope so
Unohdin mainita, ettei subbari ole kytketty RCA kaapeleilla radiosta, vaan ääni on otettu taka kajareista.
- ammattilainen
laita väliin äärimmäisen nopea kondensaattori jossa on 1000 ohmin teho ja siihen rinnalle potikka voit säätää äänen voimakkuutta!
- ei ammattilainen
Ammattilaisen ohje muuten hyvä, mutta hän unohti lisätä että potikka kannattaa sijoittaa sitten kojelautaan. Muuten joudut edelleen pysähtymään bussipysäkille, jos sijoitat potikan konkan rinnalle takakonttiin.
Toinen vaihtoehto on, että asennat vahvistimen kojelaudan päälle mittariston yläpuolelle. Siitä sitä ruuvia on helppo säätää ajon aikana.- qrwrf
Tässä ei tainnut olla kyse fyysisestä rinnankytkennästä vaan sähköteknisestä. Se potikka voi olla missä vaan ollessaan rinnankytkettynä konkan kanssa.
- Hope so
Pitää koittaa :)! ja suunnitelma olis ollu just laittaa säätönupin kojelautaan/penkin alle, koska sieltä sitä juuri pystyy helposti säätämään. Kiitos vinkeistä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Helena Koivu menettänyt lapsensa. Onko Mikko Koivulla oma laki?
Voiko olla totta että äidiltä viedään lapset ja ei mitään syytä ole edes kerrottu äidille itselleen.?6098072Hannu Pikkarainen ehdottomaan vankeuteen
KKO tuomitsi 1 v 9 kk. Tämä ei ole Hannulle ilon päivä.3423080Pikkunaiselle terkkuja
Olet parasta koko maailmassa! Kaikkein ihmeellisin. Olisitpa täällä. 🧡 harmaasusi4052176- 1281337
- 311303
Kuvataiteilija Johanna Oras lataa mielipiteensä Miina Äkkijyrkästä Farmilla: "Miinahan oli..."
Oho! Johanna Oras ottaa kantaa kollega-Äkkijyrkän Farmi-puuhiin. Farmi Suomi -realityssä koettiin v. 2024 todellinen yl51219Kuka on mystinen heppamies?
Nyt tänne vinkkejä siitä kuka on Martinan seurassa viihtyvä hevosmiljonääri. On tullut jo muutamia nimiä esiin keskustel1081128- 911073
Olet vieläkin täällä
Tunnen energiasi. Tunnen että ajattelet minua. En aio koskaan enää ottaa sinuun yhteyttä. Voit ottaa minuun, jos itse h651055- 46923