Olen seurustellut avopuolisoni kanssa reilut kolme vuotta ja viime aikoina seksi on jäänyt tosi vähälle.Harrastimme viimeksi seksiä helmikuussa ja sitä ennen viime vuoden elokuussa.En ole kiinnostunut muista ja tiedän ettei poikaystäväni käy vieraissa vaan rakastaa minua tosi paljon.Tunnen oloni kiusaantuneeksi kun hän ehdottaa seksiä ja jos suostun,haluan että valot ovat pois ja että hän on päällä että saan itse olla alla "piilossa".Teen suurta vääryyttä hänelle mutta en tiedä miten saisin itseni rohkeammaksi.Suuri syy haluttomuuteen on se etten pidä kamalasti omasta kehostani.Olen kyllä sopusuhtainen mutta en osaa olla luontevasti ilman vaatteita.En haluaisi harrastaa seksiä vain toisen mieliksi koska tunnen itseni kovin kiusaantuneeksi.Onko kukaan muu samassa tilanteessa?Voisin ottaa rakentavia mielipiteitä vastaan...:)
Friikki?
7
995
Vastaukset
- Friikki
Vielä hauska lisäys:olen 21-vuotias ja poikaystäväni 23-vuotias joten seksielämän pitäisi vielä olla "nuoruuden vireää"..
- "Vanhus"
Jos kerran kaveri haluaa panna sua, niin et sä niin hirvee oo. Sun pitää ekaks vähän aikuistua ja hyväksyä ittes sellasena kun oot. Ja yks toinen juttu... seksi ei oo kaikki kaikessa. Jos menee hyvin muuten, niin ei kannata sillä paljon päätään vaivata. Seksi on vain rakkauden sivutuote, ei itse tarkoitus.
- Jesto
No ei se nyt ihan noinkaan mene.
Siis että "seksi on vain rakkauden sivutuote". Seksi ei tietenkään ole itse tarkoitus, mutta se on hyvin tärkeä osa suhdetta. Otahan nyt järki käteen ja mieti tätä asiaa. Et voi olla mikään ruma tai muutenkaan sellainen että sinun tarvitsisi tuntea itsesi "huonoksi" toisen silmissä. Mies on sinun kanssasi, hän tahtoo sinut ja rakastaa sinua sellaisena kuin olet. Älä kyseenalaista sitä.
Ota vain rennosti ja älä mieti turhia asioita. Ja jos vain pystyt, keskustele vaikka miehesi kanssa tästä asiasta, ei se pahaa tee, päinvastoin.
Olen ollut itse samankaltaisessa tilanteessa, miehenä. Naiseni käyttäytyi samoin kuin sinä kerroit käyttäytyväsi. Huomasin sen kyllä, äläkä epäile etteikö sinun miehesikän sitä huomaisi.
Seksi oli, hyvää ja rakastin häntä, mutta tylsää. Juuri siksi koska se oli aina samanlaista, juuri niinkuin itsekin kuvailit. Ei hyvä.
Siispä neuvon nyt selvittämään rilanteen, itsellesi ja kumppanillesi. Mikset hyväksyisi itseäsi itsenäsi, kun kumppanisikin sinut hyväksyy ja rakastaa juuri sellaisena kuin olet? Nauttisit varmasti itsekin enemmän yhdessäolostanne jos olisit vapautuneempi, ja usko pois, niin nauttisi kumppanisikin.
Hyvää syksynjatkoa ja yritähän nyt vähän skarpata...=) - friikki!
Et todellakaan ole friikki, meitä on enempikin. Tilanteesi kuulostaa samanlaiselta kuin meillä. Ole huoleti, äläkä stressaa. Jos teillä menee muuten hyvin niin ei se mies sen takia lähde. Jos oikeasti rakastaa. Ja jos tietää että yrität asialle jotain tehdä.
- Friikki
Kiitos kamalasti kaikille teille ketkä vastasitte,on ihan erilainen fiilis kun konkreettisesti huomaa että on muitakin keillä on sama ongelma.
- Jepu
Friikki kirjoitti:
Kiitos kamalasti kaikille teille ketkä vastasitte,on ihan erilainen fiilis kun konkreettisesti huomaa että on muitakin keillä on sama ongelma.
Nyt vain vielä teet sille jotain ja yrität korjata asian...=)
- Friikki
Jepu kirjoitti:
Nyt vain vielä teet sille jotain ja yrität korjata asian...=)
Joo,panen parastani..:)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h52742Jos vedetään mutkat suoraksi?
Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar1062571Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv172291Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia
Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.461874- 321453
Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska141443- 1771163
Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1011144Persu ajoi autoa
Ajoi lapsen yli https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/597a7468-3d1d-455e-bed2-21c1efc31ac1201053Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?81948